Балена: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Робот Добавяне: ca:Barba (balena)
Ред 14: Ред 14:
[[Категория:Китоподобни]]
[[Категория:Китоподобни]]


[[ca:Barba (balena)]]
[[de:Fischbein]]
[[de:Fischbein]]
[[en:Baleen]]
[[en:Baleen]]

Версия от 19:52, 23 май 2009

Балени

Балените или т.нар. китови мустаци са рогови пластини заместващи зъбите при Беззъбите или баленови китове. Представляват два надлъжни реда от 300-400 гребеновидно наредени плоски и еластични пластини с перовидно разчленен вътрешен ръб, разположени от двете страни на горната челюст на кита. Макар да се наричат още китова кост (whalebone), балените всъщност са изградени от кератин, също като ноктите и космите. Служат на кита за да прецежда планктон от водата.

Самата дума балена идва от латинското balaena и гръцкото phallaina - и двете означаващи кит.

Хранене с балени

Баленовите китове се хранят като отварят широко уста и загребват цели пасажи дребни ракообразни (крил, копеподи) или дребна риба заедно с огромно количество вода. След това частично затварят уста и притискат език към небцето си изтластвайки водата встрани към балените, там плячката се отцежда, а водата изтича навън.

Стопански приложения на балените

По-рано балените са били използувани за направата на камшици за файтони и пръчки на слънчобрани, както и за подсилване на дамски корсети. Използувани са и за подгъване на хартия. Инуитите пък още от древността използуват балени за подсилване на своите лъкове.