Физико-механични свойства на почвата: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
ToKo (беседа | приноси)
Редакция без резюме
 
ToKo (беседа | приноси)
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
Основните физико-механични свойства на почвата са:
Основните физико-механични свойства на почвата са:
* '''Пластичност''' - свойство на почвата да променя формата си във влажно състояние под влияние на външни механични сили и да я запазва след прекратяване действието на тези сили. Пластичността е отрицателно свойство на почвата, тъй като влошава качеството на [[обработка на почвата|обработката]] - такива почви не се раздробяват, а се обръщат на ленти.
* '''Пластичност''' - свойство на почвата да променя формата си във влажно състояние под влияние на външни механични сили и да я запазва след прекратяване действието на тези сили. Пластичността е отрицателно свойство на почвата, тъй като влошава качеството на [[обработка на почвата|обработката]] - такива почви не се раздробяват, а се обръщат на ленти.
* Лепливост - свойство на влажната почва да полепва към различни предмети. Това е отрицателно свойство на почвата, което се проявява при [[глина|глинестите]] почви. Полепването на почвата към оръдията за обработка увеличава съпротивлението, респ. разходите за извършване на обработка и влошава качеството. Полепването по сеещите апарати влошава качеството на [[сеитба]]та.
* '''Лепливост''' - свойство на влажната почва да полепва към различни предмети. Това е отрицателно свойство на почвата, което се проявява при [[глина|глинестите]] почви. Полепването на почвата към оръдията за обработка увеличава съпротивлението, респ. разходите за извършване на обработка и влошава качеството. Полепването по сеещите апарати влошава качеството на [[сеитба]]та.
* Набъбване и свиване - свойство на почвата да увеличава [[обем]]а си при навлажняване и да го намалява при изсъхване. Това са негативни качества, които най-силно се проявяват при глинестите почви. При свиване тези почви образуват пукнатини, които причиняват разкъсване на корените на растенията и допълнително просушаване.
* '''Набъбване и свиване''' - свойство на почвата да увеличава [[обем]]а си при навлажняване и да го намалява при изсъхване. Това са негативни качества, които най-силно се проявяват при глинестите почви. При свиване тези почви образуват пукнатини, които причиняват разкъсване на корените на растенията и допълнително просушаване.
* Свързаност - способност на почвата да се съпротивлява на външни сили, които се стремят да разединят [[агрегат]]ите й. Най-голяма свързаност проявяват глинестите и безструктурните почви.
* '''Свързаност''' - способност на почвата да се съпротивлява на външни сили, които се стремят да разединят [[агрегат]]ите й. Най-голяма свързаност проявяват глинестите и безструктурните почви.
* Съпротивление при обработка - съпротивлението, което почвата оказва на почвообработващите оръдия, което е равно на теглителната сила, необходима за извършване на обработката. Измерва се в [[килограм|кг]]/кв.[[сантиметър|см]], а измерването му е необходимо за правилно изчисляване на натоварването на [[трактор]]ите. По-голямо съпротивление оказват влажните, много сухите, глинестите и безструктурните почви. Оптималната влажност за отделните почви се нарича "физическа зрелост" на почвата за извършване на обработка.
* '''Съпротивление при обработка''' - съпротивлението, което почвата оказва на почвообработващите оръдия, което е равно на теглителната сила, необходима за извършване на обработката. Измерва се в [[килограм|кг]]/кв.[[сантиметър|см]], а измерването му е необходимо за правилно изчисляване на натоварването на [[трактор]]ите. По-голямо съпротивление оказват влажните, много сухите, глинестите и безструктурните почви. Оптималната влажност за отделните почви се нарича "физическа зрелост" на почвата за извършване на обработка.


=Обратно към=
=Обратно към=

Версия от 10:27, 5 август 2004

Основните физико-механични свойства на почвата са:

  • Пластичност - свойство на почвата да променя формата си във влажно състояние под влияние на външни механични сили и да я запазва след прекратяване действието на тези сили. Пластичността е отрицателно свойство на почвата, тъй като влошава качеството на обработката - такива почви не се раздробяват, а се обръщат на ленти.
  • Лепливост - свойство на влажната почва да полепва към различни предмети. Това е отрицателно свойство на почвата, което се проявява при глинестите почви. Полепването на почвата към оръдията за обработка увеличава съпротивлението, респ. разходите за извършване на обработка и влошава качеството. Полепването по сеещите апарати влошава качеството на сеитбата.
  • Набъбване и свиване - свойство на почвата да увеличава обема си при навлажняване и да го намалява при изсъхване. Това са негативни качества, които най-силно се проявяват при глинестите почви. При свиване тези почви образуват пукнатини, които причиняват разкъсване на корените на растенията и допълнително просушаване.
  • Свързаност - способност на почвата да се съпротивлява на външни сили, които се стремят да разединят агрегатите й. Най-голяма свързаност проявяват глинестите и безструктурните почви.
  • Съпротивление при обработка - съпротивлението, което почвата оказва на почвообработващите оръдия, което е равно на теглителната сила, необходима за извършване на обработката. Измерва се в кг/кв.см, а измерването му е необходимо за правилно изчисляване на натоварването на тракторите. По-голямо съпротивление оказват влажните, много сухите, глинестите и безструктурните почви. Оптималната влажност за отделните почви се нарича "физическа зрелост" на почвата за извършване на обработка.

Обратно към