Рибен: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
махам твърдения без източник
Ред 43: Ред 43:


== Други ==
== Други ==
В село Рибен съществува единствената на Балканския полуостров бетонна селска колоездачна писта, която е била домакин на републикански и международни състезания.
В село Рибен съществува единствената на Балканския полуостров бетонна селска колоездачна писта, която е била домакин на републикански и международни състезания. Както почти всички провинциални селца в цялата страна вече не се толкова многолюдни ,но в Рибен се забелязва тенденция към завръщане на младите хора.
Тя е направена в чест на големия местен колоездач Антон Цветанов Николов{{посочи източник}}. Както почти всички провинциални селца в цялата страна вече не се толкова многолюдни ,но в Рибен се забелязва тенденция към завръщане на младите хора.
Дано това се запази и продължи във времето ,защото това е село със вековна история и би било добре да се запази и да се продължи и за напред за бъдещите поколения.


== Външни препратки ==
== Външни препратки ==

Версия от 11:32, 13 септември 2009

Рибен е село в Северна България. То се намира в община Долна Митрополия, Област Плевен.

Рибен
Общи данни
Население748 души[1] (15 март 2024 г.)
Надм. височина52 m
Пощ. код5847
Тел. код06518
МПС кодЕН
ЕКАТТЕ62596
Администрация
ДържаваБългария
ОбластПлевен
Община
   кмет
Долна Митрополия
Поля Цоновска
(ГЕРБ, БЗНС, ВМРО-БНД, СДС; 2011)
Кметство
   кмет
Рибен
Георги Георгиев
(ГЕРБ)


География

Село Рибен се намира на 23 км северно от град Плевен и на 17 км южно от Гулянци. До селото има директен транспорт - автобус от автогара Плевен, както и влак до съседното село Подем, разположено на 3 км от Рибен.

История

На влизане в селото се преминава през моста на река Вит. Рибен има прекрасна борова гора, която се простира по дължината на цялото село. Името на селото идва от някогашния римски град, който се е намирал на територията на днешното землище на селото и се е наричал Рибна града, заради многото риба в реката. Местността езерото, която днес е вододайна зона за селото и за съседното село Подем, по време на турското робство е била открито езеро. Когато синът на местния ага се удавил там, агата заповядал на селяните да натрупат тръни покрай брега и да затлачат езерото. От тогава до наши дни то напълно е изчезнало и се е превърнало в подземен източник на вода.

Религии

Всички жители на селото са православни християни, включително и ромите.


Известни личности

  • Георги Василев е най-известния музикант в Плевенска област.
  • Юри Буков, български художник-експресионист.

По-голямата част от времето си в село Рибен прекарва и писателя Георги Доцев, един от тримата членове от окръга, участващи в сдружението на българските писатели и автор на книгата озаглавена "Аз ли съм луд?", посветена на плевенчанина Гошо Кръста.

Културни и природни забележителности

Културна забележителност, която се намира в самия център на селото, е реставрираната и обновена черква, чийто облик е възвърнат с помощта на кметството, дарители от селото и помощи, предоставени от различни организации.

Към природните забележителности на Рибен е местността "Черешовица", в която е заснет известният български филм "Хан Аспарух".

Редовни събития

Всяка година на центъра на село Рибен на 24 май се празнува курбан на селото. Празникът започва от ранни зори, когато селският мегдан е озвучен от българска народна музика. За най-малките жители кметството провежда надпревара с велосипеди в няколко възрастови групи. Следват награди за победителите, които са предоставени от кметството и жителите. Към обяд оркестър кани празнуващите да заемат местата си на масите, които са подредени в парка. На всички присъстващи се поднася по парче от обредното яре, което е осветено от местните църковни служители. Кметът приветства гостите, след което следва програма, представена от децата от местното училище "Иван Вазов". Празникът на село Рибен продължава до късно през нощта с много веселие и танци.

Други

В село Рибен съществува единствената на Балканския полуостров бетонна селска колоездачна писта, която е била домакин на републикански и международни състезания. Както почти всички провинциални селца в цялата страна вече не се толкова многолюдни ,но в Рибен се забелязва тенденция към завръщане на младите хора.

Външни препратки

Шаблон:Мъниче селища в България