Етимология: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Робот Добавяне: mt:Etimoloġija, scn:Etimoluggìa Промяна: stq:Etymologie
невалидни препратки, леко перифразиране..
Ред 1: Ред 1:
{{Лингвистика}}
{{Лингвистика}}
'''Етимология''' (от [[гръцки език|гръцки]] ''etymon'' - истинско, действително значение на думата, и ''logos'') е [[наука]] за произхода и развитието на [[дума|думите]], като под това се разбира например какви по-ранни форми е имала '''думата''', изменения в значението и конотациите ѝ при тези нейни промени, значение и произход на [[морфема|морфемния]] ѝ състав; още дали и как се е разпространила в чужди [[език|езици]] и какво влияние е изпитала от тях, и как нейното значение се е повлияло от употребата и значението на други думи. Тя изучава произхода на думите, но не като система, а като отделни лингвистични явления.
'''Етимология''' (от [[гръцки език|гръцки]] ''etymon'' - истинско, действително значение, и ''logos'' - наука) е [[наука]] за произхода и развитието на [[дума|думите]]. Изследват се по-ранните форми думата, измененията в значението и конотациите ѝ, значението и произхода на [[морфема|морфемния]] ѝ състав; още дали и как се е разпространила в чужди [[език|езици]] и какво влияние е изпитала от тях, и как нейното значение се е повлияло от употребата и значението на други думи. Тя изучава произхода на думите,но не като система, а като отделни лингвистични явления.


== Литература ==
== Литература ==
Български етимологичен речник ( Издателство на БАН), София 1979-2002
''Български етимологичен речник'' (Издателство на БАН), София 1979-2002, Том I — VI.
Том II [http://www.kroraina.com/knigi/ber_2/index.html] Том III [[http://www.kroraina.com/knigi/ber_3/index.html]] Том V [[http://www.kroraina.com/knigi/ber_5/index.html]] Том VI [[http://www.kroraina.com/knigi/ber_6/index.html]]





Версия от 04:30, 3 октомври 2009

Етимология (от гръцки etymon - истинско, действително значение, и logos - наука) е наука за произхода и развитието на думите. Изследват се по-ранните форми думата, измененията в значението и конотациите ѝ, значението и произхода на морфемния ѝ състав; още дали и как се е разпространила в чужди езици и какво влияние е изпитала от тях, и как нейното значение се е повлияло от употребата и значението на други думи. Тя изучава произхода на думите,но не като система, а като отделни лингвистични явления.

Литература

Български етимологичен речник (Издателство на БАН), София 1979-2002, Том I — VI. Шаблон:Лингвистика-мъниче