Роджър Пенроуз: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
кат
Vstoykov (беседа | приноси)
версии на много езици, извадка от книгата му, препратки, форматиране
Ред 1: Ред 1:
Роджър Пенроуз е математик и теоретичен физик, роден през 1931 в Колчестър, Есекс, Англия. Работил е както в английски, така и в американски университети. От 1973 г. е професор в Оксфорд. В сферата на математическата физика работи върху различни приложения на Общата теория на относителността. Теоремата на Пенроуз-Хокинг за сингулярностите разкрива основни характеристики на черните дупки. Най-известният му принос в математиката, ,,Мозайката на Пенроуз", слага началото на цяло ново поле за изследване, наречено ,,квазикристали". Научнопопулярната му книга ,,Новият разум на царя", издадена и на български, разглежда увлекателно и задълбочено въпроса дали е възможно създаването на изкуствен интелект.
'''Роджър Пенроуз''' е [[Математика|математик]] и [[Теоретична физика|теоретичен физик]], роден през 1931 в Колчестър, Есекс, Англия. Работил е както в английски, така и в американски университети. От 1973 г. е професор в Оксфорд. В сферата на [[Математическа физика | математическата физика]] работи върху различни приложения на [[Обща теория на относителността|Общата теория на относителността]]. Теоремата на Пенроуз-Хокинг за [[Сингулярност|сингулярностите]] разкрива основни характеристики на [[черна дупка|черните дупки]]. Най-известният му принос в математиката, [[Мозайка на Пенроуз|Мозайката на Пенроуз]], слага началото на цяло ново поле за изследване, наречено [[Квазикристал|квазикристали]]. Научнопопулярната му книга „Новият разум на царя“, издадена и на български, разглежда увлекателно и задълбочено въпроса дали е възможно създаването на [[изкуствен интелект]].

== Външни препратки ==
* [http://harta-bg.info/article.php?id=33 Платонична природа на математическите идеи?] - Извадка от книгата на Роджър Пенроуз „Новият разум на царя“, ISBN 9540704685
* [http://www.green.democrit.com/bg/news.php?cell=389 Арабските средновековни дизайнери редили 'мозайка на Пенроуз' преди повече от 500 г.]


[[Категория:Математици]]
[[Категория:Математици]]
[[Категория:Физици]]

[[ar:روجر بنروز]]
[[bn:রজার পেনরোজ]]
[[zh-min-nan:Roger Penrose]]
[[cs:Roger Penrose]]
[[de:Roger Penrose]]
[[es:Roger Penrose]]
[[en:Roger Penrose]]
[[fa:راجر پنروز]]
[[fr:Roger Penrose]]
[[ko:로저 펜로즈]]
[[it:Roger Penrose]]
[[he:רוג'ר פנרוז]]
[[ht:Roger Penrose]]
[[lv:Rodžers Penrouzs]]
[[hu:Roger Penrose]]
[[nl:Roger Penrose]]
[[ja:ロジャー・ペンローズ]]
[[no:Roger Penrose]]
[[pl:Roger Penrose]]
[[pt:Roger Penrose]]
[[ro:Roger Penrose]]
[[ru:Пенроуз, Роджер]]
[[simple:Roger Penrose]]
[[sk:Roger Penrose]]
[[sl:Roger Penrose]]
[[fi:Roger Penrose]]
[[sv:Roger Penrose]]
[[tr:Roger Penrose]]
[[zh:羅傑·潘洛斯]]

Версия от 15:37, 21 октомври 2009

Роджър Пенроуз е математик и теоретичен физик, роден през 1931 в Колчестър, Есекс, Англия. Работил е както в английски, така и в американски университети. От 1973 г. е професор в Оксфорд. В сферата на математическата физика работи върху различни приложения на Общата теория на относителността. Теоремата на Пенроуз-Хокинг за сингулярностите разкрива основни характеристики на черните дупки. Най-известният му принос в математиката, Мозайката на Пенроуз, слага началото на цяло ново поле за изследване, наречено квазикристали. Научнопопулярната му книга „Новият разум на царя“, издадена и на български, разглежда увлекателно и задълбочено въпроса дали е възможно създаването на изкуствен интелект.

Външни препратки