Иван Варналиев: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
TXiKiBoT (беседа | приноси)
м Робот Добавяне: mk:Иван Варналиев
Ред 31: Ред 31:
[[Категория:Дейци на ВМОРО]]
[[Категория:Дейци на ВМОРО]]
[[Категория:Велешани]]
[[Категория:Велешани]]

[[mk:Иван Варналиев]]

Версия от 18:19, 3 ноември 2009

Иван Варналиев
български революционер

Роден
Починал
неизв.

Иван Панчев Варналиев, наричан Варналията, е български революционер, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация. [1]

Биография

Иван Варналиев е роден през 1863 година във Велес, тогава в Османската империя. Завършва училище в родния си град и работи като хлебар. Той е един от първите членове на Революционния комитет във Велес. През 1898 година е арестуван във връзка с убийството на сърбомана Петър Ташевич. Четник при Михаил Апостолов - Попето, а през 1900 година е назначен за първи организационен войвода на ВМОРО в Щипско и Светиниколкско.

През 1901 година Иван Варналиев се присъединява към четата на Михаил Герджиков в Малешевско и Струмишко. През януари 1903 година Михаил Герджиков и Иван Варналиев пристигат в Одринска Тракия с четата си, за да подсилят района, по нареждане на Гоце Делчев. Техен район е Малкотърновско, а в Лозенградско двамата срещат Лазар Маджаров.

Иван Варналиев е делегат на конгреса в Петрова нива на Одринския революционен район през 1903 година. През Илинденско-Преображенското въстание е заместник-войвода в терористичната чета на Михаил Герджиков и с отделение от 20 четници участва в превземането на казармата във Василико, когато е и ранен. В същата чета заместник-войвода е и Христо Силянов. Води сражения и в Касланджа и на 12 октомври в Кладара. В края на въстанието Иван Варналиев охранява изтеглянето на бежанците от Одринско до границата с България, а след въстанието се укрива за кратко в Созопол заедно с Михаил Герджиков, а после пристигат в Пловдив.

Иван Варналиев активно участва в дейността на Организацията и след въстанието. През 1908 година се завръща във Велес след Младотурската революция и работи като хлебар.

Народната песен от Тракийската фолклорна област „Залюбила е Василка Иван варналията“ е за Иван Варналиев.

Бележки