Запорожки казаци: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
мРедакция без резюме
Ред 16: Ред 16:


[[Категория:Казаци]]
[[Категория:Казаци]]
[[Категория:Запорожка Сеч]]
[[Категория:Запорожие]]
[[Категория:Запорожие]]
[[Категория:История на Украйна]]
[[Категория:История на Украйна]]

Версия от 22:04, 8 ноември 2009

Запорожките казаци пишат писмо на турския султан, картина от Иля Репин (Руски музей, Санкт Петербург)

Запорожки казаци (на украински: Запорожці) са казаците, които са живеели в Запорожието, днес Централна Украйна. Сформират се през 15 век от избягали крепостни селяни от Жеч Посполита.

Етимология

Етимологията на името им, както и това на областта Запорожие, идва от местонахождението на крепостта Сеч в областта, т.е. транскрибирано от украински на български "за" /след/ и "порожие" /земя отвъд прагове, имайки се предвид речните прагове на Днестър, Западен с Южен Буг и Днепър/.

През 16, 17 и началото на 18 век на запорожките казаци са силна политическа и военна сила, която оспорва властта на Полша и Литва (Жеч Посполита), Османската империя и нейното васално Кримско ханство, противопоставяйки се дори на руския цар.

Запорожките казаци първоначално образуват Войско Запорожке, прераснало впоследствие в Запорожка Сеч. След серия конфликти и политически съюзи със съседите си, запорожките казаци се интегрирани в края на 18 век в състава на Руската империя.

Вижте също

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Zaporozhian Cossacks в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​