Уикипедия:Не хапете новодошлите: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Робот Промяна: zh-yue:Wikipedia:咪嚇新人
м Робот Промяна: hu:Wikipédia:Le ne harapd a kezdők fejét!
Ред 43: Ред 43:
[[gl:Wikipedia:Proposta Non trabes aos novatos]]
[[gl:Wikipedia:Proposta Non trabes aos novatos]]
[[hr:Wikipedija:Molimo budite dobri prema novim suradnicima]]
[[hr:Wikipedija:Molimo budite dobri prema novim suradnicima]]
[[hu:Wikipédia:Ne harapd le a kezdők fejét!]]
[[hu:Wikipédia:Le ne harapd a kezdők fejét!]]
[[id:Wikipedia:Jangan gigit pengguna baru]]
[[id:Wikipedia:Jangan gigit pengguna baru]]
[[it:Wikipedia:Non mordete i nuovi arrivati]]
[[it:Wikipedia:Non mordete i nuovi arrivati]]

Версия от 16:58, 6 март 2010

  Първи стъпки   Правна рамка   Енциклопедично
съдържание
  Уикиетикет   Редактиране
на страници
  Портал на
общността
  Навигация  
Файл:Plush Toys.JPG
Първите впечатления са много важни

Уикипедия е това, което виждате днес не само благодарение на упорития труд на уикипедианците, но също така и на труда на, често анонимни, на много любопитни и любознателни новодошли. Не забравяйте, че всеки един от нас е бил такъв и се е сблъскал с предизвикателството на бутона Редактиране. Това се отнася и за онези, които по някакъв начин са успели да избегнат някои от основните грешки, допускани в Уикипедия. Някои от уикипедианците все още се считаме за новодошли, дори след месеци усилена работа и съдействие.

Новите читатели са потенциални бъдещи редактори и, следователно, са нашият най-ценен ресурс. Всички ние трябва да се отнасяме към новодошлите благородно и търпеливо — нищо не е в състояние да уплаши и прогони новодошлите по-лесно от враждебното отношение.

Моля, не хапете новодошлите

(Добре де, не можахме да се въздържим...)
  • Постарайте се да разберете новодошлите и да ги приемете. Насърчаването на нови потребители да допринасят е основният начин за попълване на енциклопедията с нови знания, мнения, ценности и идеали, както и запазването на неутралитет и цялост.
  • Когато новодошлите допуснат някоя от най-разпространените грешки, като например да забравят да поставят заглавието на статията в удебеления шрифт или да прибавят уикивръзки на необходимите места, коригирайте грешките и вежливо споделете пропуските на дискусионните страници, като добавите приветствие.
  • Новодошлите често се колебаят да направят промени, особено големи, например неутрализиране на стила или преместване, главно заради страха, че ще повредят Уикипедия (или да не обидят някого с промените, които правят). Научете ги да бъдат смели и да не се притесняват да редактират страници.
  • Когато оставяте отзиви за вашите корекции на грешки на новодошли, опитвайте се да не правите злонамерени коментари и забележки относно неопитността им; например, не пишете Още един, който забрави да удебели заглавието!!!! Ако тези грешки и пропуски ви изнервят, не ги коригирайте, нека някой друг да ги коригира. Просто замълчете и вършете онова, което представлява интерес за вас. В повечето случаи новодошлите, които по-късно ще станат уикипедианци, сами ще се върнат към статиите си, за да коригират грешките. А ако това не стане, винаги ще се намери някой, на когото му доставя удоволствие да прилага синтаксиса на Уикипедия.
  • Когато давате съвети на новодошъл, старайте се да предразполагате. Опитайте се да накарате новодошлите да се чувстват наистина добре дошли и искрено посрещнати, а не че трябва да спечелят одобрението ви за тяхното присъединяване към енциклопедията.
  • Приемете, че мнозинството от новодошлите действително искат да помогнат за развитието на проекта. Дайте им шанс!
  • Поведението, което може да изглежда злонамерено на опитния уикипедианец, най-вероятно се дължи на незнание на очакванията ни и правилата. Дори и да сте 100% сигурни, че някой е некадърен, безполезен, низък, подъл Интернет трол, или по-лошо — вандал, опитайте се да приемете, че не е! Като запазвате спокойствие и показвате уважение, вие запазвате достойнство и помагате за запазването на добра атмосфера в Уикипедия.
  • Припомнете си, че и вие някога сте били новодошъл. Дръжте се с другите така, както бихте искали да се държат с вас, ако току що бяхте пристигнали в Уикипедия.

Вижте също

Страници на български език
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Wikipedia:Please do not bite the newcomers в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​