Каяфа: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
мРедакция без резюме
мРедакция без резюме
Ред 20: Ред 20:
* {{ru икона}} [http://www.pravoslavie.in.ua/kaiaf.php БИБЛЕЙСКАЯ АРХЕОЛОГИЯ Оссуарий Каиафы]
* {{ru икона}} [http://www.pravoslavie.in.ua/kaiaf.php БИБЛЕЙСКАЯ АРХЕОЛОГИЯ Оссуарий Каиафы]



{{Шаблон:Майстора и Маргарита}}
[[Категория:Евреи и юдаизъм]]
[[Категория:Евреи и юдаизъм]]
[[Категория:Йерусалим]]
[[Категория:Йерусалим]]

Версия от 20:50, 14 март 2010

Христос пред Кайафа, картина от Матиас Стом (1630)

Йосиф Кайафа (среща се още и като Йосиф Кайяфа и Йосиф Каяфа) е първосвещеник във Втория храм в годините от 18 до 37.

Назначен е от прокуратора на Юдея Валерий Грат, а е отстранен от длъжност от бащата на бъдещия император Вителий - Луций Вителий (прокуратор на Сирия и син на квестора Публий Вителий). Упоменат от Йосиф Флавий в "Юдейски древности" като садукей и зет на стария първосвещеник Анна. Според равинската традиция минава за "прочут лакей на римляните"[1] , което не е учудващо, понеже след разрушаването на Втория храм Талмудическата традиция е изцяло под давление на фарисеите (на практика останалите юдейски секти са унищожени в хода на Първата юдейско-римска война).

Интересни факти

През месец ноември 1990 г. по време на строителството на аквапарк в Йерусалим в местността "Гора на мира", при изкопни работи, багер случайно се натъква на изкуствена пещера, която се оказва запечатана погребална камера - костница от времето на Първата юдейско-римска война и обсадата на Йерусалим (70). Край едните останки се чете надпис на арамейски «Йосиф, син на Кайафа». Учените са на мнение, че костите са на сина на Йосиф Кайафа, който носи името на баща си.

В костницата археолозите откриват костите на шест души: две бебета, едно дете на възраст от 2 до 5 години, тийнейджър на около 13 години, възрастни жена и мъж на около 60 години. Вероятно последния скелет е на сина на Йосиф Кайафа. След края на проучването на костницата, костите са препогребани от израелското министерство на вероизповеданията на Елеонския хълм. Интересният факт в случая е, че в устата на починалия син на Йосиф Кайафа е поставена монета, което е характерен гръцки, а не еврейски обичай.

Източници

  1. Уайлен, Стивън. Евреите по времето на Исус, стр. 199. ИК "Витлеем", ISBN 0-8091-3610-4, 2007.

Вижте също

Външни препратки