FreeBSD: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
шаблон
Ред 53: Ред 53:
* [[OpenBSD]]
* [[OpenBSD]]
* [[DragonflyBSD]]
* [[DragonflyBSD]]
* [http://www.freebsdsoftware.org/ FreeBSD ports]



[[Категория:Операционни системи]]
[[Категория:Операционни системи]]

Версия от 12:14, 31 май 2010

FreeBSD
АрхитектуриX86, x86_64, SPARC, PowerPC
FreeBSD в Общомедия


FreeBSD е свободна компютърна операционна система с отворен код, базирана на AT&T версията на UNIX, BSD (Berkeley Software Distribution), 386BSD и 4.4BSD.

FreeBSD се разработва като цялостна операционна система. Това означава, че ядрото и базовите потребителски инструменти (например обвивката) се разработват от една общност. Това е една от основните разлики с GNU/Linux системите, където ядрото и всеки един инструмент се разработват отделно и накрая се пакетират заедно, като продуктът се нарича дистрибуция.

FreeBSD е считана за изключително стабилна и надеждна операционна система и се използва като сървърно решение в различни среди, система за работни станции и крайни потребители.

Архитектури

FreeBSD работи на следните процесорни архитектури:


История и разработка

Разработката на FreeBSD започва през 1993 година, като системата е пряко базирана на 386BSD. Първата официална версия излиза в края на годината. След това обаче, поради проблеми с легализацията и правата върху кода в 386BSD, екипът решава да пренапише много от компонентите и да базира други на 4.4BSD-Lite, след което през 1995 се появява втората версия. По принцип всяка „голяма“ версия носи много промени и нови възможности. Най-забележими са те във версия 2, където за първи път се появява порт системата и система за управление на виртуална памет, и във версия 3, където се преминава към ELF формат на бинарните файлове, първи стъпки в разработката на SMP и се добавя поддръжка за 64 битови платформи. Въпреки многото критики, че всички тези нововъведения са намалили бързината и гъвкавостта на системата, това се оказва решаваща и необходима стъпка в процеса на разработка, за да може всичко да се оптимизира и подобри в клона 4.X, който се използва масово, дори години след издаването.


Вижте също