Графичен потребителски интерфейс: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
SieBot (беседа | приноси)
м Робот Добавяне: fa:واسط گرافیکی کاربر
Dinamik-bot (беседа | приноси)
м Робот Промяна: ro:Interfață grafică
Ред 45: Ред 45:
[[pl:Interfejs graficzny]]
[[pl:Interfejs graficzny]]
[[pt:Interface gráfica do utilizador]]
[[pt:Interface gráfica do utilizador]]
[[ro:Interfaţă grafică]]
[[ro:Interfață grafică]]
[[ru:Графический интерфейс пользователя]]
[[ru:Графический интерфейс пользователя]]
[[sh:GUI]]
[[sh:GUI]]

Версия от 03:15, 3 юни 2010

Графичен потребителски интерфейс (ГПИ), или просто графичен интерфейс (Шаблон:Lang-en), е разновидност на потребителски интерфейс, в който елементите на интерфейса (менюта, бутони, списъци и др.), които са предоставени на потребителя за управление, са изпълнени във вид на графични изображения.

За разлика от интерфейса с команден ред, в ГПИ потребителят има произволен достъп до всички видими обекти на екрана на монитора (те се наричат елементи на интерфейса) с помощта на периферно устройство (клавиатура, мишка и т. н.), и осъществява непосредственото им манипулиране.

Най-често елементите на графичния интерфейс се реализират като икони, които подсказват тяхното предназначение и свойства, което помага на потребителите да разберат и усвоят програмите.


Вижте също

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Графический интерфейс пользователя“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​