Ванадий: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
EmausBot (беседа | приноси)
м Робот Промяна: fa:وانادیم
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
'''Ванадият''' е химически елемент. Открит е от [[Нилс Сефстрьом]] през [[1830]] в [[Швеция]]. Ванадият никога не е открит в природата в чисто състояние, а само в някои минерали. Ванадиевият петоокис (V<sub>2</sub>О<sub>5</sub>) се използва като катализатор в химическите производства.
'''Ванадият''' е химически елемент. Открит е от [[Нилс Сефстрьом]] през [[1830]] в [[Швеция]]. Ванадият никога не е открит в природата в чисто състояние, а само в някои минерали. Той е сребристо бял, твърд и ковък [[метал]]. Химически устойчив е, при висока [[температура]] лесно се съединява с [[кислород]], [[азот]] и др. Ванадиевият петоокис (V<sub>2</sub>О<sub>5</sub>) се използва като катализатор в химическите производства.
==Приложение==


Прилага се за легиране на стомани, съединенията му, които са отровни се прилагат в химичната промишленост като [[катализатор]]и. Приложение намира и в селското стопанство, [[медицина]]та, каучуковата, стъкларската, фото- и кинопромишлеността и др.
== Вижте още ==
== Вижте още ==
* [[Периодична система на елементите]]
* [[Периодична система на елементите]]

Версия от 11:18, 18 октомври 2010

Ванадият е химически елемент. Открит е от Нилс Сефстрьом през 1830 в Швеция. Ванадият никога не е открит в природата в чисто състояние, а само в някои минерали. Той е сребристо бял, твърд и ковък метал. Химически устойчив е, при висока температура лесно се съединява с кислород, азот и др. Ванадиевият петоокис (V2О5) се използва като катализатор в химическите производства.

Приложение

Прилага се за легиране на стомани, съединенията му, които са отровни се прилагат в химичната промишленост като катализатори. Приложение намира и в селското стопанство, медицината, каучуковата, стъкларската, фото- и кинопромишлеността и др.

Вижте още

Шаблон:Химичен елемент-мъниче

Шаблон:Link FA