Представителна демокрация: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
.. стават много категории демокрация :)
чак противоположни :), малки
Ред 1: Ред 1:
== Представителната демокрация ==
'''Представителната демокрация''' е форма на управление, основаван на принципа на избора на личности, които да представляват хората .

'''Представителната демокрация''' (от [[английски]] ''Representative democracy'') е форма на управление, основаван на принципа на избора на личности, които да представляват хората — противоположност на [[пряката демокрация]].
:При представителната демокрация се формира независим управляващ орган (за определен избирателен период), натоварен с отговорността да действа спoред интересите на гражданите; не е задължително да действат според техните желания.
При представителната демокрация се формира независим управляващ орган (за определен избирателен период), натоварен с отговорността да действа спoред интересите на гражданите; не е задължително да действат според техните желания.

:Представителната демокрация, която набляга на индивидуалната свобода е [[либералната демокрация]] (''liberal democracy''). Тази, която не го прави е [[нелиберална демокрация]] (''illiberal democracy''). Съобразяването с индивидуалните свободи не е задължително при представителната демокрация.
Представителната демокрация, която набляга на индивидуалната свобода е [[либералната демокрация]] (''liberal democracy''). Тази, която не го прави е [[нелиберална демокрация]] (''illiberal democracy''). Съобразяването с индивидуалните свободи не е задължително при представителната демокрация.
:В наши дни, в [[либералните демокрации]], представителите обикновено се избират в много партийна система, която се счита за честна и свободна. Силата на представителната демокрация в либералната демокрация е конституцията, която да ограничава властта на представителите.

:В много представителни демокрации — ([[Австралия]], [[Канада]], [[Великобритания]]), народните представители най-често се избират чрез избори. Кандидатът има мнозинство, когато той или тя е получил повече гласове, от който и да е друг кандидат. Не е задължително одобрението да е надхвърлил 50-процентната бариера от всички гласували.
В наши дни, в [[либералните демокрации]], представителите обикновено се избират в много партийна система, която се счита за честна и свободна. Силата на представителната демокрация в либералната демокрация е конституцията, която да ограничава властта на представителите.
:В Австралия обаче представителите се избират чрез система на [[преференциално гласуване]] и се изисква подкрепа от над 50% от гласоподавателите, за да бъде избран кандидата.

В много представителни демокрации — ([[Австралия]], [[Канада]], [[Великобритания]]), народните представители най-често се избират чрез избори. Кандидатът има мнозинство, когато той или тя е получил повече гласове, от който и да е друг кандидат. Не е задължително одобрението да е надхвърлил 50-процентната бариера от всички гласували.

В Австралия обаче представителите се избират чрез система на [[преференциално гласуване]] и се изисква подкрепа от над 50% от гласоподавателите, за да бъде избран кандидата.

== Вижте още ==
[[Пряка демокрация]]




[[Категория:Демокрация]]
[[Категория:Демокрация]]
{{политология-мъниче}}


[[als:Repräsentative Demokratie]]
[[als:Repräsentative Demokratie]]

Версия от 19:37, 20 декември 2010

Представителната демокрация е форма на управление, основаван на принципа на избора на личности, които да представляват хората .

При представителната демокрация се формира независим управляващ орган (за определен избирателен период), натоварен с отговорността да действа спoред интересите на гражданите; не е задължително да действат според техните желания.

Представителната демокрация, която набляга на индивидуалната свобода е либералната демокрация (liberal democracy). Тази, която не го прави е нелиберална демокрация (illiberal democracy). Съобразяването с индивидуалните свободи не е задължително при представителната демокрация.

В наши дни, в либералните демокрации, представителите обикновено се избират в много партийна система, която се счита за честна и свободна. Силата на представителната демокрация в либералната демокрация е конституцията, която да ограничава властта на представителите.

В много представителни демокрации — (Австралия, Канада, Великобритания), народните представители най-често се избират чрез избори. Кандидатът има мнозинство, когато той или тя е получил повече гласове, от който и да е друг кандидат. Не е задължително одобрението да е надхвърлил 50-процентната бариера от всички гласували.

В Австралия обаче представителите се избират чрез система на преференциално гласуване и се изисква подкрепа от над 50% от гласоподавателите, за да бъде избран кандидата.

Вижте още

Пряка демокрация Шаблон:Политология-мъниче