Бхактапур: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м BloodFire: de:Bhaktapur е избрана статия
TXiKiBoT (беседа | приноси)
м Робот Добавяне: eu:Bhaktapur
Ред 19: Ред 19:
[[eo:Bhaktapur]]
[[eo:Bhaktapur]]
[[es:Bhaktapur]]
[[es:Bhaktapur]]
[[eu:Bhaktapur]]
[[fr:Bhaktapur]]
[[fr:Bhaktapur]]
[[hi:भक्तपुर]]
[[hi:भक्तपुर]]

Версия от 18:02, 15 януари 2011

Дворцовият площад в Бхактапур
Бхактапур - ажурна дърворезба
Прозорецът с дърворезбен феникс или паун

Бхактапур (англ. Bhaktapur, Шаблон:Lang-ne Bhaktapur Jillā), наричан и Бхадгаон (Шаблон:Lang-en) или Кхвопа (Шаблон:Lang-en, Шаблон:Lang-ne Khvapa) е 80-хиляден град в Непал. Разположен е в долината на Катманду. Отстои недалеч от столицата. Бил център на княжество Бхактапур, второто по големина от трите разположени в долината и заедно с другите две — най-голямото Катманду и най-малкото Патан — фактически са формирали Непал.

От древността рад Бхактапур е известен като богат град на големия път на керваните между Тибет и Индия. Всяка есен тибетците идвали с овцете си за празника Дассайн, когато практически всички непалци принасяли животни в жертва на богинята Дурга, едно от превъплъщенията на съпругата на Шива. Обратно тибетците откарвали захар, зърно и други стоки.

Благосъстоянието на Бхактапур намирало израз в богатия културен живот, построени били много храмове пагоди. Разцветът на града по време на неварската династия Малла (XVI—XVIII в.) бил забележителен. Тук творили знаменитите неварски художници, имало архитектурни и занаятчийски школи и такива за рисуване на тибетска иконопис — танки.

Забележителните архитектурни паметници тук стилистично са единни с тези в Катманду и Патан. Най-значими са дворецът и ансамълът на площада пред него, включващ няколко храма с малки будистки манастири, както и ажурната дърворезба по прозоречни решетки на старите сгради. Една от дърворезбите с образа на птицата феникс или паун дори е станала неофициална емблема на града.

Интересни освен това са старият грънчарски квартал, ползваните и до днес от населението открити къпални, изградени от местните князе в срадновековието, и школите за будистка многоцветна иконопис т.н. танки или танги, в които се обучават дори японци, европейци и американци. В края на XX в. по немски проект градът бива саниран, а многочислените исторически забележителности реставрирани и взети под охрана. Шаблон:Link FA