Беломорци: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Ред 16: Ред 16:
== История ==
== История ==


Селото е основано от три големи рода изселници от Беломорска Тракия (откъдето идва и името му). През втората половина на 20ти век в него започват да идват първите заселници от ромски и турски произход. Заселниците са дошли от село [[Янурен]], [[Софлу|Софлийска]] област, която се намира на р. Марица. Причина за бягството на изселниците е било приближаване на руската освободителна армия и страхът от турците.
Селото е основано от три(според спомени на местни хора, даже шест) големи рода изселници от Беломорска Тракия (откъдето идва и името му). През втората половина на 20ти век в него започват да идват първите заселници от ромски и турски произход. Заселниците са дошли от селата [[Яньорен]]и Кутруджа, [[Софлу|Софлийска]] област, която се намира на р. Марица. Изселването е започнало през 1877 година. Причина за бягството на изселниците е приближаването на руските войски и страхът от турските кръвопролития.
Бягството към българските земи е станало в късна есен, когато събраното грозде е било в бъчвите и младото вино е било готово. По даден знак от съседни села жителите на Янурен са тръгнали изведнъж, без подготовка, оставяйки всичкото си имущество в къщите, грабвайки само децата си. Част от хората са останали по път - има заселници в Тополовград, Свиленград. Останалата част са продължили на север. Студената зима през 1877-78 година сварва бегълците край Сливен. Там те преживяват студа, като спомените разказват, че руските военни са ги прехранвали от тяхната топла храна.
Бягството към българските земи е станало в късна есен, когато събраното грозде е било в бъчвите и младото вино е било готово. По даден знак от съседни села жителите на Яньорен и Кутруджа са тръгнали без подготовка, с по една волска кола, оставяйки почти всичкото си имущество в къщите, грабвайки само децата си. Част от хората са останали по път - има заселници в Тополовград, Свиленград. Останалата част са продължили на север. Студената зима през 1877-78 година сварва бегълците край Сливен. Там те преживяват студа, като спомените разказват, че руските военни са ги прехранвали от тяхната топла храна.
През пролетта бегълците прекосяват Балкана. Решават, че е твърде далече от турците и се заселват в селата в Търговищка околия - Беломорци, Светлен, Буховци и др.
През пролетта бегълците прекосяват Балкана. Решават, че вече са достатъчно далеч от турците и се заселват в селата в Търговищка околия - Беломорци, Светлен, Буховци, Надарево, Здравец и др.


Януренските родове са традиционно овцевъди като Беломорци е бил известен с кашкавала, който правели в своята мандра.
Януренските родове са традиционно овцевъди като Беломорци е бил известен с кашкавала, който правели в своята мандра.

Версия от 17:37, 7 март 2011

Беломорци
Общи данни
Население1265 души[1] (15 март 2024 г.)
105 души/km²
Землище12.084 km²
Надм. височина429 m
Пощ. код7917
Тел. код0605
МПС кодТ
ЕКАТТЕ03647
Администрация
ДържаваБългария
ОбластТърговище
Община
   кмет
Омуртаг
Ешреф Ешрефов
(СДС, НДПС; 2015)
Кметство
   кмет
Беломорци
Христо Илиев
(ГЕРБ)

Беломорци е село в Североизточна България. То се намира в община Омуртаг, Област Търговище. Старото име на селото е Мечикчилеръ.

География

Селото се намира на три километра на изток-североизток от общинския център - град Омуртаг, на източен склон. На север и изток граничи с малката рекичка Ялъдере, която се влива в язовир "Росица". На юг достига до пътя Търговище - Омуртаг, част от главния път Варна - София. На запад е опасано от дъбови гори.

История

Селото е основано от три(според спомени на местни хора, даже шест) големи рода изселници от Беломорска Тракия (откъдето идва и името му). През втората половина на 20ти век в него започват да идват първите заселници от ромски и турски произход. Заселниците са дошли от селата Яньорени Кутруджа, Софлийска област, която се намира на р. Марица. Изселването е започнало през 1877 година. Причина за бягството на изселниците е приближаването на руските войски и страхът от турските кръвопролития. Бягството към българските земи е станало в късна есен, когато събраното грозде е било в бъчвите и младото вино е било готово. По даден знак от съседни села жителите на Яньорен и Кутруджа са тръгнали без подготовка, с по една волска кола, оставяйки почти всичкото си имущество в къщите, грабвайки само децата си. Част от хората са останали по път - има заселници в Тополовград, Свиленград. Останалата част са продължили на север. Студената зима през 1877-78 година сварва бегълците край Сливен. Там те преживяват студа, като спомените разказват, че руските военни са ги прехранвали от тяхната топла храна. През пролетта бегълците прекосяват Балкана. Решават, че вече са достатъчно далеч от турците и се заселват в селата в Търговищка околия - Беломорци, Светлен, Буховци, Надарево, Здравец и др.

Януренските родове са традиционно овцевъди като Беломорци е бил известен с кашкавала, който правели в своята мандра.

Население

Личности

Източник

  • Милетич, Л. Старото българско население в Североизточна България. С , 1902

Шаблон:Мъниче селища в България