Попово (община): Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
{{Община в България | карта = Map of Popovo municipality (Targovishte Province).png | герб = | знаме = | сев-ширина = 43.333 | изт-дължина = 26.217 | област
Ред 104: Ред 104:
==Външни препратки==
==Външни препратки==


*[http://www.popovo.bg/main.php?lang=bg&screen=2 Официален сайт]
*[http://www.popovo.bg/ Официален сайт]


==Източник==
==Източник==

Версия от 15:03, 9 март 2011

Попово (община)
      
Общи данни
ОбластОбласт Търговище
Площ832.9 km²
Население30 676 души
Адм. центърПопово
Сайтwww.popovo.bg
Управление
КметЛюдмил Веселинов
(Българска работническо-селска партия, КОЙ; 1991)

Община Попово е разположена в Североизточна България, част от област Търговище. Общината се състои от 35 населени места. Административен център е град Попово.

География

Общата територия на общината е 833,2 кв. км, от които 60,1 % са обработваеми земи, а 22,6 % е горски фонд. Релефът в преобладаващата си част е хълмисто-равнинен и платовиден с надморска височина от 130 до 485 м. Климатът е умерено-континентален. Средногодишната температура е 10,2 градуса по Целзий, а годишното количество на валежите е около 600 мм. Преобладаващи в района са западните ветрове, като в около 50 % от дните на годината времето е тихо.

В геоложко отношение територията на общината е изградена от седиментни скали със залежи на глина, съсредоточени главно в селата Светлен, Славяново и Водица с общ обем над 5 млн. куб. м. Находища от мергелни глини има в чертите на град Попово.

Почвените типове са черноземи, горски и алувиално-ливадни с техните разновидности, подходящи за отглеждане на зърнено-хлебни, зърнено-фуражни и технически култури, зеленчуци, лозови и овощни насаждения.

Водните количества на територията на община Попово са формирани от повърхностни и подземни води. През общината преминават реките Черни Лом, Малки Лом, Голяма река и техните притоци. Изградени са множество микроязовири със средна площ между 50 и 80 дка, чиито води се използват за напояване и рибовъдство.

Естествената растителност се е запазила само в онези зони, които са по-малко годни за земеделие. Това са основно широколистни гори, разположени в леснодостъпни райони и даващи възможност за развитие на горскостопански дейности. Разпространени са и много видове билки, някои от които имат стопанско значение за населението.

Населени места

Файл:Karta obstina popovo.jpg
Населени места в Община Попово

(15.09.2008)

Население

По данни от края на 2010[1] година населението на общината по постоянен адрес е 34 046 души.

Етнически състав

(2008)

Политика

Общинският съвет се състои от 29 съветника. Резултатите след местните избори през 2007 година са[2]:

Външни препратки

Източник