Химична формула: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
FoxBot (беседа | приноси)
м Робот Добавяне: ht:Fòmil chimik
м r2.5.1) (Робот Промяна: mr:रासायनिक सूत्र
Ред 93: Ред 93:
[[lt:Cheminė formulė]]
[[lt:Cheminė formulė]]
[[lv:Ķīmiskā formula]]
[[lv:Ķīmiskā formula]]
[[mr:रासायनिक सुत्र]]
[[mr:रासायनिक सूत्र]]
[[nds:Summenformel]]
[[nds:Summenformel]]
[[nl:Molecuulformule]]
[[nl:Molecuulformule]]

Версия от 13:05, 10 март 2011

Химичната формула е съкратен начин за изписване на състава и структурата на химичните вещества, и съединения, с помощта на различни химични знаци, цифри, и други символи.

Химичната формула:

Видове химични формули

Емпирична химична формула

Емпиричната химична формула е описание на вида и съотношението на различните елементи в състава на съединението. Емпиричната формула не съдържа информация за пространственото разположение на елементите и чрез нея не могат да се разграничат структурните изомери на съединенията.

Емпиричната формула може да бъде:

Простата формула на водата е H2O, а на бензенаCH

  • реална — описва точния количествен състав на молекулите. Реалната формула на някои вещества, като тази на водата, съвпада с простата им формула, а на други, като тази на бензена — не.

Реалната формула на водата е H2O, а на бензенаC6H6

  • рационална — рационалната формула освен количествения строеж на химичните съединения, описва качествения и количествения състав на функционалните групи в тях.

Реалната формула на етанола е С2Н6О, а рационалната С2Н5(ОН)

Рационалната формула може да бъде съкратена (свита) и пълна (разгърната):

Структурна химична формула

Структурната химична формула е детайлно графично описание на химичните вещества, и съединения. Структурната формула носи информация за пространственото разположение на елементите, за характера на връзките в тях и други. Чрез структурните формули могат да се разграничат всички видове изомери на химичните съединения.

Двуизмерни структурни формули

Най-често използвания вид структурни формули са двуизмерните. Стереохимичната конверсия на D-глюкозата в β-D-глюкоза се представя със следната последователност от двуизмерни структурни формули:

Триизмерни структурни формули

Триизмерните структурни формули се използват по-рядко. Най-често са необходими за целите на обучението и за различни видове презентации. В триизмерните структурни формули не се използват химични знаци, а сфери или други триизмерни фигури с различен цвят, като всяка сфера представлява отделен атом или йон. В легендата на изображението задължително се указва на какъв цвят отговаря всеки отделен вид атоми или йони. Размерите на сферите обикновено, но не задължително отговарят на приблизителната молекулна маса на атомите и йоните — колкото по-голяма е сферата, толкова по-голяма е молекулна маса на съответния атом или йон. Съотношението между големината на различните сфери рядко отговаря на действителното съотношение между молекулните маси на съответните атоми или йони.

Варианти за триизмерно представяне на β-D-глюкозата:
черно — С, червено — О, бяло — Н

Триизмерните елементи могат да обозначават не само отделни атоми или йони, но и цели функционални групи или съединения — аминокиселини, ортофосфорна киселина и други.

Триизмерно представяне на сложни молекули
Дезоксирибонуклеинова киселина
Голяма субединица от рибозома на Haloarcula marismortui