Бенито Хуарес: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м r2.7.1) (Робот Добавяне: yo:Benito Juárez
Ред 21: Ред 21:
В края на същата година консерваторите, водени от генерал [[Фелис Сулоага]], извършват преврат с подкрепата на духовенството и армията. Хуарес е арестуван, но успява да избяга и оглавява съпротивата по време на [[Реформистка война|Реформистката война]], първоначално в [[Куеретаро]], а след това във [[Веракрус]]. През [[1859]] той обявява [[национализация]]та на имуществото на църквата. Въпреки първоначалните успехи на консерваторите, либералите успяват да обърнат войната в своя полза и в началото на [[1861]] превземат столицата Мексико. Бенито Хуарес е избран за президент.
В края на същата година консерваторите, водени от генерал [[Фелис Сулоага]], извършват преврат с подкрепата на духовенството и армията. Хуарес е арестуван, но успява да избяга и оглавява съпротивата по време на [[Реформистка война|Реформистката война]], първоначално в [[Куеретаро]], а след това във [[Веракрус]]. През [[1859]] той обявява [[национализация]]та на имуществото на църквата. Въпреки първоначалните успехи на консерваторите, либералите успяват да обърнат войната в своя полза и в началото на [[1861]] превземат столицата Мексико. Бенито Хуарес е избран за президент.


Изправен пред тежки финансови проблеми в разорената от гражданската война страна, Хуарес прекратява плащанията по външния дълг. Това предизвиква намесата на [[Испания]], [[Великобритания]] и [[Франция]], които съвместно установяват контрол над митницата във Веракрус през 1861. Малко по-късно Испания и Великобритания се изтеглят, но френският император [[Наполеон III]] използва повода, за да започне [[Френска интервенция в Мексико|Френската интервенция в Мексико]]. Той се стреми да установи консервативен марионетен режим, начело с [[Максимилиан Хабсбургски]] като [[император на Мексико]].
Изправен пред тежки финансови проблеми в разорената от гражданската война страна, Хуарес прекратява плащанията по външния дълг. Това предизвиква намесата на [[Испания]], [[Великобритания]] и [[Франция]], които съвместно установяват контрол над митницата във Веракрус през 1861. Малко по-късно Испания и Великобритания се изтеглят, но френският император [[Наполеон III]] използва повода, за да започне [[Френска интервенция в Мексико|Френската интервенция в Мексико]]. Той се стреми да установи консервативен марионетен режим, начело с [[Максимилиан I (Мексико)|Максимилиан Хабсбургски]] като [[император на Мексико]].


[[Картинка:Mexico.DF.HemicicloJuarez.01.jpg|мини|300px|Паметник на Хуарес в град Мексико]]
[[Картинка:Mexico.DF.HemicicloJuarez.01.jpg|мини|300px|Паметник на Хуарес в град Мексико]]

Версия от 13:01, 29 юли 2011

Бенито Хуарес
Benito Pablo Juárez García
мексикански политик

Роден
Починал

Религиякатолицизъм[1]
ПартияЛиберална партия
Семейство
Подпис
Бенито Хуарес в Общомедия

Бенито Пабло Хуарес Гарсия (на испански Benito Pablo Juárez García) е мексикански политик, президент на Мексико от 1861 до 1872 (пeт мандaта: 1: 1858–1861, 2: 1861–1865,3: 1865–1867, 4: 1867–1871 и 5: 1871–1872). Той е сапотек и единственият чистокръвен индианец, заемал този пост. С либералните си реформи и съпротивата на френската окупация, Хуарес се превръща в национален герой на Мексико.

Биография

Бенито Хуарес е роден през 1806 в Сан Пабло Гуелатао, село днешния щат Оахака. Родителите му са селяни, които умират преди той да навърши 4 години. През 1818 отива в град Оахака, където живее по-голямата му сестра. По това време той е неграмотен и не знае испански. Започва да се самообразова, докато францисканецът Антонио Салануева забелязва интелигентността му и му помага да постъпи в градската семинария.

След като през 1827 завършва семинарията, Хуарес започва да учи право. През 1834 вече е адвокат, а през 1842 - съдия. Той е един от изявените дейци на либералното движение и през 1847 е става губернатор на щата Оахака. Заради противопоставянето си на диктатурата на Антонио Лопес де Санта Ана, през 1853 е изпратен в изгнание. Той живее в Нови Орлеан, където известно време работи в тютюнева фабрика.

След падането на Санта Ана през 1855 и установяването на временното правителство на Хуан Алварес, Хуарес се завръща в Мексико. Той става основен поддръжник на започналите реформи и един от водачите на крайните либерали. Предложеният от него през 1855 Закон Хуарес премахва привилегиите на духовенството и военните и установява равенството на гражданите пред закона. След приемането на новата конституция през 1857, Хуарес става вицепрезидент на избрания за президент умерен либерал Игнасио Комонфорт.

В края на същата година консерваторите, водени от генерал Фелис Сулоага, извършват преврат с подкрепата на духовенството и армията. Хуарес е арестуван, но успява да избяга и оглавява съпротивата по време на Реформистката война, първоначално в Куеретаро, а след това във Веракрус. През 1859 той обявява национализацията на имуществото на църквата. Въпреки първоначалните успехи на консерваторите, либералите успяват да обърнат войната в своя полза и в началото на 1861 превземат столицата Мексико. Бенито Хуарес е избран за президент.

Изправен пред тежки финансови проблеми в разорената от гражданската война страна, Хуарес прекратява плащанията по външния дълг. Това предизвиква намесата на Испания, Великобритания и Франция, които съвместно установяват контрол над митницата във Веракрус през 1861. Малко по-късно Испания и Великобритания се изтеглят, но френският император Наполеон III използва повода, за да започне Френската интервенция в Мексико. Той се стреми да установи консервативен марионетен режим, начело с Максимилиан Хабсбургски като император на Мексико.

Паметник на Хуарес в град Мексико

След първоначалните успехи на мексиканците, през 1863 французите предприемат нова офанзива и принуждават Хуарес да се оттегли в северните части на страната. Въпреки това те не успяват да установят пълен контрол над територията и войната продължава. Самият Максимилиан симпатизира по-скоро на либералите и дори предлага на Хуарес поста министър-председател. Хуарес отказва да му сътрудничи, а тези маневри карат консерваторите да загубят доверие в Максимилиан.

През 1866, изправени пред заплахата за намеса във войната на Съединените щати и изострящите се отношения с Прусия, французите се изтеглят от Мексико. Изгубил почти всякаква местна подкрепа, Максимилиан бързо губи войната. През 1867 последните императорски войски са унищожени, а Максимилиан е осъден на смърт за измяна от военен съд. Въпреки международния натиск, Хуарес отказва да го помилва и той е екзекутиран на 19 юни 1867.

През 1867 и 1871 Хуарес е преизбран за президент, използвайки служебното си положение за привличане на гласове. Той умира от инфаркт през 1872 и президент става неговият външен министър Себастиан Лердо де Техада.

Други

Портрет на Бенито Хуарес върху номер на кола от Оахака

Външни препратки

Мигел Мирамон президент на Мексико (1861 – 1872) Себастиян Лердо де Техада
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Benito Juárez в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​