Емоция: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Ред 18: Ред 18:


== Характеристики ==
== Характеристики ==
=== Валентност (тон) ===
Всички емоции се характеризират с валентност или тон<ref>[http://www.galactic.org.ua/clovo/p-e-2.htm Эмоция]</ref>, това означава, че могат да са или положителни (стенически, {{lang-grc|σθένος}}), или отрицателни (астенически, {{lang-grc|ἀσθένεια}}). Количеството на отделните видове отрицателни емоции превишава количеството на положителните емоцци няколко пъти. Положителните дават на човек [[енергия]] и подсилват неговата воля, докато отрицателните отслабват волята и снижават активността.

=== Интензивност ===
Емоциите могат да се различават и по интензивност, наречена още сила. Колкото по-силна е емоцията, толкова по-силно е физиологическото проявление. На интензивността на емоцията във всеки конкретевен случай влияят обикновено много фактори. Едни такива фактори са пълноценността и целостността на [[централна нервна система|централната нервна система]] и [[вегетативна нервна система|вегетативната нервна система]]. При хора с нарушения и повреждания на [[гръбначен мозък|гръбначния мозък]] се наблюдава снижение на интензивността.

=== Съдържание ===
Емоциите биват различни по съдържание, отразяват различни аспекти на предизвикващите ги ситуации. Има десетки различни емоции, като отрицателните са значително повече от положителните. Всеки вид емоция се съпровожда с определена специфична физиологическа реакция. Някои учени в миналото изказват мнение, че емоциите са следствие на физиологическите реакции. Въпреки това тази теория е опровергана експериментално.

== Класифицация на емоциите ==
== Класифицация на емоциите ==
== Еволюционна психология ==
== Еволюционна психология ==

Версия от 07:24, 12 декември 2011

Емоция (Шаблон:Lang-lat - „вълнувам се“) е понятие, изразяващо психологичното състояние на индивида, повлияно от различни субекти и обстоятелства. Това състояние може да бъде както положително (възторженост, радост), така и отрицателно (покруса, скръб), но също така и състояние на безразличие (апатия). Емоцията е процес свързан с вътрешни състояния на организма вследствие физиологични промени и има външна наблюдаема страна.

Понятието емоция се използва като синоним на чувство в ежедневието, но от гледна точка на психологията се различава от него.[1] Емоцията е високо интензитетно състояние, на силна краткотрайна възбуда, временно и краткотрайно психологическо състояние, а чувството може да бъде продължително, дълготрайно психологично субективно-оценъчно отношение към определен обект. Преносно „емоция“ означава дори качество на човек, подобно на „емоционалност“.

Учените Джеймс и Ланге развиват теория, според която емоционалното преживяване е предимно резултат от промени в тялото. Функционалисти като Нико Фрейда и Арминду Фреиташ-Магаляеш твърдят, че емоциите са еволюирали със специфични функции — например, да предпазят човека.

Основни емоции

Дигарама на основните емоции

Осемте основни емоции са:

Характеристики

Валентност (тон)

Всички емоции се характеризират с валентност или тон[2], това означава, че могат да са или положителни (стенически, Шаблон:Lang-grc), или отрицателни (астенически, Шаблон:Lang-grc). Количеството на отделните видове отрицателни емоции превишава количеството на положителните емоцци няколко пъти. Положителните дават на човек енергия и подсилват неговата воля, докато отрицателните отслабват волята и снижават активността.

Интензивност

Емоциите могат да се различават и по интензивност, наречена още сила. Колкото по-силна е емоцията, толкова по-силно е физиологическото проявление. На интензивността на емоцията във всеки конкретевен случай влияят обикновено много фактори. Едни такива фактори са пълноценността и целостността на централната нервна система и вегетативната нервна система. При хора с нарушения и повреждания на гръбначния мозък се наблюдава снижение на интензивността.

Съдържание

Емоциите биват различни по съдържание, отразяват различни аспекти на предизвикващите ги ситуации. Има десетки различни емоции, като отрицателните са значително повече от положителните. Всеки вид емоция се съпровожда с определена специфична физиологическа реакция. Някои учени в миналото изказват мнение, че емоциите са следствие на физиологическите реакции. Въпреки това тази теория е опровергана експериментално.

Класифицация на емоциите

Еволюционна психология

Мимични проявления

Мимиката е универсален способ за проявление на емоциите между хората взависимост от расовата и социална принадлежност. Центърът на разпознаване на емоциите е разположен в дясното полукълбо на главния мозък и е различно от мястото за разпознаване на лицето. Мимиките се извършват рефлекторно, но в отделни случаи това става и съзнателно и преднамерено.

Съществува название емоционално зареждане, което означава, че ако един индивид прояви някаква емоция, то това предизвиква сходни емоции в останалите. Този ефект е много добре наблюдаван в тълпа. Характерен е и за животните, особено в стада.

Източници

В Уикиречник ще откриете значение, етимология и преводи на емоция