Малака (проток): Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
EmausBot (беседа | приноси)
м r2.6.4) (Робот Добавяне: oc:Estrech de Malaca
м r2.6.3) (Робот Добавяне: xmf:მალაკიშ საროტი
Ред 67: Ред 67:
[[vi:Eo biển Malacca]]
[[vi:Eo biển Malacca]]
[[war:Estrecho han Malacca]]
[[war:Estrecho han Malacca]]
[[xmf:მალაკიშ საროტი]]
[[zh:马六甲海峡]]
[[zh:马六甲海峡]]
[[zh-min-nan:Malacca Hái-kiap]]
[[zh-min-nan:Malacca Hái-kiap]]

Версия от 13:06, 4 януари 2012

Файл:StraitOfMalacca.jpg
Малака (проток)

Проливът Малака се намира в Югоизточна Азия, който свързва Андаманско море с Южнокитайско море и Яванско море. Дължината му възлиза на 800 км и има ширина между 50 и 300 км. На най-тясното си място е широк само 1,5 морски мили (2,8 км).

Най-важните пристанища са Малака, Малайзия и Сингапур. Проливът е от голямо значение за световната търговия и е един от най-натоварените морски пътища в света: между 20 и 25 процента от търговските кораби минават от там. Дневно проливът бива преминаван от приблизително 2000 кораба, които до днес стават обект на пиратски нападения. На 9 януари 2004 танкерът "Cherry 201" бива отвлечен. След дълги преговори за откуп пиратите разстрелват 4 моряци.

Има планове за създаването на плавателен канал през провлака на полуостров Малака в Южен Тайланд, който да свързва Сиамския залив с Андаманско море. Една такава връзка би омаловажило значението на пролива Малака и сингапурското пристанище, но по нито един от плановете не е създаден конкретен проект.

Значително намаляване на транспортния поток през пролива се очаква с построяването на китайския нефто- и газопровод, следващ Пътя на коприната с главен възел Синдзян.