Яспис: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
[[Файл:Jasper.pebble.600pix.bkg.jpg|дясно|мини|100px|Червен яспис]]
[[Файл:Jasper.pebble.600pix.bkg.jpg|дясно|мини|100px|Червен яспис]]
'''Ясписът''' е вид декоративна [[скала]]. Съставен е основно от кварц (халцедон) и примеси на манганови и железни [[окис]]и. Цветовете на ясписа са разнообразни. Среща се в различни цветови гами, но най-често е червеникав, жълт или зелен. Химическата му формула е SiO2. Ясписът в древността бил смятан за много ценен дар от природата. Още тогава прадедите ни са изработвали полезни неща от него: ками, бижута, амулети и дори го включвали в керамиката си и други изкуства и творения. Лечителите от [[Близкия изток]], вярващите в [[Буда]], използвали камъка за лечение на органи, които са отровени и заболяли от страшни и нелечими с [[медикамент]]и болести. Именно в [[Китай]] се вярвало, че ясписът е символ на красотата и няма втори като него. [[Християни]]те вярвали, че при слагането на този камък пред светия [[олтар]], той придобива нечувана сила. Най-големите находища на яспис са извършени в северните и южните части на [[Азия]], в централна [[Европа]] и северна [[Африка]].
'''Ясписът''' е вид декоративна [[скала]]. Съставен е основно от кварц (халцедон) и примеси на манганови и железни [[окис]]и. Цветовете на ясписа са разнообразни. Среща се в различни цветови гами, но най-често е червеникав, жълт или зелен. Химическата му формула е SiO2. В древноста ясписът бил смятан за много ценен дар на природата. Още тогава прадедите ни са изработвали полезни неща от него: ками, бижута, амулети и дори го включвали в керамиката си и в други форми на изкуство. Лечителите от [[Близкия изток]], вярващите в [[Буда]], използвали камъка за лечение на органи, които са отровени и заболяли от страшни и нелечими с [[медикамент]]и болести. Именно в [[Китай]] се вярвало, че ясписът е символ на красотата и няма втори като него. [[Християни]]те вярвали, че при слагането на този камък пред светия [[олтар]], той придобива нечувана сила. Най-големите находища на яспис са в северните и южните части на [[Азия]], в централна [[Европа]] и северна [[Африка]]. В България най-много ясписи се откриват в Източните Родопи - Кърджалийско, Момчилград и др.


==Галерия==
==Галерия==

Версия от 08:34, 28 февруари 2012

Червен яспис

Ясписът е вид декоративна скала. Съставен е основно от кварц (халцедон) и примеси на манганови и железни окиси. Цветовете на ясписа са разнообразни. Среща се в различни цветови гами, но най-често е червеникав, жълт или зелен. Химическата му формула е SiO2. В древноста ясписът бил смятан за много ценен дар на природата. Още тогава прадедите ни са изработвали полезни неща от него: ками, бижута, амулети и дори го включвали в керамиката си и в други форми на изкуство. Лечителите от Близкия изток, вярващите в Буда, използвали камъка за лечение на органи, които са отровени и заболяли от страшни и нелечими с медикаменти болести. Именно в Китай се вярвало, че ясписът е символ на красотата и няма втори като него. Християните вярвали, че при слагането на този камък пред светия олтар, той придобива нечувана сила. Най-големите находища на яспис са в северните и южните части на Азия, в централна Европа и северна Африка. В България най-много ясписи се откриват в Източните Родопи - Кърджалийско, Момчилград и др.

Галерия

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Jasper в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​

Шаблон:Минерал-мъниче