Руски мост: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Marcian (беседа | приноси)
 
Marcian (беседа | приноси)
Редакция без резюме
Ред 40: Ред 40:
* Проектант и подизпълнител: НПО „Мостовик”
* Проектант и подизпълнител: НПО „Мостовик”
* Подизпълнители: „Мост”, „Мост-Восток”, „Мостдорстрой”, „Бамтоннельстрой”, „Институт Гипростроймост”, „Институт Гипростроймост Санкт-Петербург”, „ЦНИИС”
* Подизпълнители: „Мост”, „Мост-Восток”, „Мостдорстрой”, „Бамтоннельстрой”, „Институт Гипростроймост”, „Институт Гипростроймост Санкт-Петербург”, „ЦНИИС”


== Вижте също ==
* [[Мост над залива Златен рог (Владивосток)]]


==Връзки==
==Връзки==

Версия от 00:26, 10 април 2012

Момент от строежа на моста гледан от страната на град Владивосток (10 ноември, 2011г.)

Мостът до остров Руски е вантов мост в строеж, свързващ град Владивосток с остров Руски над Източния Босфор. След построяването си ще бъде най-дългият от този тип в света, с дължина на централната част над протока от 1104 метра, както и с най-дългата ванта на планетата – 580 метра. Съоръжението се изгражда в рамките на Федералната програма за развитие на Владивосток като център на международното сътрудничество в Азиатско-Тихоокеанския регион, както и за даването на мощен тласък в развитието на далекоизточния град. Стартът на строителството е даден през септември 2008 година, а отварянето му за автомобилно движение ще се състои през юли 2012 година. Откриването е в чест на срещата на Организацията за Азиатско-Тихоокеанско икономическо сътрудничество, чието провеждане е планирано за септември 2012 година на остров Руски.

Параметри

  • Дължина на моста - 1885,53 м
  • Обща дължина с с естакадите – 3100 м
  • Дължина на централната част над протока – 1104 м
  • Широчина на платформата – 21 м
  • Ленти за движение – 4 (по 2 в двете посоки)
  • Височина над водата – 70 м
  • Височина на двата опорни пилона – 321 м
  • Най-дълга ванта – 579,83 м
  • Най-къса ванта – 135,77 м

Строителство

За нуждите на проекта са мобилизирани 320 единици съвременна специализирана техника. За поставянето на пилонните съоръжения са използвани кулокранове с товароподемност от 20 и 40 тона и височина до 340 метра. При монтажите над протежението на протока са използвани руски дерик-кранове с капацитет 400 тона, а за първите десет метални секции от страната на остров Руски, е монтиран гъсеничен кран Либхер с товароподемност 1350 тона. За подходите към моста, с обща дължина от 900 метра, са изградени естакадни подпори с дължина между 9 и 30 метра.

Изкуственият насип на полуостров Назимов


Мостовите А-образни пилони М1 на полуостров Назимов и М12 на остров Руски са най-масивните и сложни за реализиране. Те изпълняват функцията на преходни опори, поемащи цялата тежест на хоризонталните елементи и вантовата конструкция. В процес на изграждането на опорите е монтиран асансьор „Геда” с товароносимост до 2 тона и скорост на движение 65 метра в минута. Създаден е изкуствен полуостров във вид на насип, който позволява пробиването на сондаж за основите на пилон М6 с максимална дълбочина от 77 метра, както и защита от сблъсъци с морски съдове с водоизместимост до 66 000 тона, ледоходи или силни вълни. Общият обем на преместените скални и насипни грундове около площадките на остров Руски и полуостров Назимов възлизат на 1,5 милиона кубически метра. За всеки от пилоните на обекта са употребени 20 000 кубически метра бетон и 3000 тона метални конструкции.


Централната платформа на моста се състои от 103 панела, всеки с дължина от 12 метра и широчина 26 метра. Общата тежест на панелите е 23 000 тона, а цялата дължина на платформата – 1220 метра. Самите панели са доставяни с баржи по вода, използващи сателитна връзка за точно позициониране под монтажните агрегати, откъдето са изкачвани чрез кранове на 76 метра височина, за да бъдат монтирани.


Общ изглед на протока Източен Босфор и моста в строеж (декември, 2010г.)

При вантовата система е внедрен усъръшенстван метод с по-плътно пласиране на кабелната мрежа в черупката. Тя започва на 189-ия метър от пилоните. Общата тежест на системата е 3720 тона, а цялата дължина на кабелите – 54 километра. Вантите се състоят от паралелни, индивидуално защитени от корозия снопове, като всеки един от сноповете съдържа полу-поцинковани проводници, покрити с полиетилен с висока плътност. Компактният характер на системата, със своето аеродинамично сечение и по-малкият диаметър на повърхността на вантите, спомагат за понижаването на напора на вятъра с 25-30%, а паричната стойност на използваните материали спада с 35-40%.


Работата по обекта е съпроводена с екстремни климатични условия. Скоростта на вятъра достига до 36 метра в секунда, морските бури донасят вълни с височина до 6 метра, а ледоходът е с дебелина до 70 сантиметра. Зимните температури падат до -36 °C, а летните достигат до 37 °C.

Участници в проекта

  • Възложител: ФКУ ДСД „Владивосток”
  • Изпълнител: „УСК Мост”
  • Проектант и подизпълнител: НПО „Мостовик”
  • Подизпълнители: „Мост”, „Мост-Восток”, „Мостдорстрой”, „Бамтоннельстрой”, „Институт Гипростроймост”, „Институт Гипростроймост Санкт-Петербург”, „ЦНИИС”


Вижте също

Връзки

Източници