Кейп Код: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Xqbot (беседа | приноси)
м r2.7.3) (Робот Промяна: sk:Cape Cod
м r2.7.1) (Робот Добавяне: fa:دماغه کاد
Ред 69: Ред 69:
[[es:Cabo Cod]]
[[es:Cabo Cod]]
[[et:Cape Cod]]
[[et:Cape Cod]]
[[fa:دماغه کاد]]
[[fi:Cape Cod]]
[[fi:Cape Cod]]
[[fr:Cap Cod]]
[[fr:Cap Cod]]

Версия от 20:20, 15 май 2012

Кейп Код (Шаблон:Lang-en) е малък полуостров в югоизточната част на щата Масачузетс, САЩ. Административно принадлежи към окръг Барнстабъл.

Полуостровът има специфична форма – прилича на сгъната ръка. На Кейп Код са разположени множество малки градчета, притежаващи специфичният облик на Нова Англия . Тук са едни от най-старите селища в САЩ. В близост е най-старият град на страната – Плимут. Кейпът, както често е наричан Кейп Код, е много привлекателно място за туризъм през лятото. Полуостровът е заобиколен отвсякъде с плажове. Площта му е 632 кв.км.

Кейп Код не е истинска част от континента и не е плод на вулканичните процеси участвали при изграждането на континента. Кейп Код се появява малко по-късно като причината за неговото образуване е движението и топенето на ледник, който е тръгнал от територията на днешна Източна Канада на юг. Повличал със себе си масово пясъци и каменист материал, ледникът образува днешен Кейп Код, островите Нантакет и Мартас Винярд . Ето защо истинската почва на полуострова и островите е главно пясъци. Кейп Код на практика представлява остров, понеже от запад, където се свързва с останалата част на страната, е прокопан мореплавателен канал през 1914 г. Кейпа се свързва с континента чрез два моста за автомобили — при Сагамор и Бърн, както и чрез един железопътен мост.

Географско и административно делене

Кейп Код е част от щата Масачузетс. Обхваща цялата територия на окръг Барнстъбъл. Самият Кейп се дели на 4 части:

  1. Горен Кейп Код (Upper Cape Cod) — обхващащ териториите, които са най-близо до континенталната част; включва градовете от общините на Сандвич, Сагамор, Фалмут и Машпи.
  2. Среден Кейп Код (Mid Cape Cod) — разположен е в среднта част на полуострова: включва общините Барнстъбъл, Ярмът и Денис. Тук е и столицата на окръга — град Хаянис, който е и най-голямият град и принадлежи към община Барнстъбъл.
  3. Долен Кейп Код (Lower Cape Cod) — обхваща източната, крайна част на полуострова; включва общините Харвич, Чатам, Орлиънс, Брюстър.
  4. Външен Кейп Код (Outer Cape Cod) – обхваща най-крайната и тясна северна част на полуострова и общините Провинстаун, Истъм, Труроу и Уелфлийт.

Територията на Кейп Код е обградена от Атлантическият океан почти от всякъде. На север от Кейпа е Кейпкодският залив, на запад е заливът Бизард (Bizzards Bay), на юг е тесният пролив Нантакет. На юг от този пролив са островите Нантакет и Мартас Винярд, които исторически и културно са част от Кейп Код. На изток полуостровът граничи с Атлантическия океан.

Климат

Кейп Код има океански климат. Въпреки, че времето е умерено в сравнение с островите, понякога се случват силни бури, идващи от океана. Температурите са с няколко градуса по-ниски през лятото и с няколко градуса по-високи през зимата, в сравнение с континента. Климатът на Кейпа е известен с превъзходната си пролет и меката есен, всичко това дължащо се на окенаския климат.Валежите на Кейп Код и на островите са по-малко като количество в сравнение с цяла Нова Англия. Тук са средно 64 см годишно (640 мм). Регионът не е от местата с много слънчеви дни. Мъглата е нещо нормално, дори и през лятото. Влажността на въздуха е висока. Най-високи са температурите през месец август — около 26 °C, а най-ниски — през януари — около -5 °C.

Население

Общото население на Кейп Код и въобще на окръг Барнстъбъл е 224816 жители (2006 г.). През летния сезон то се увеличава значително поради големият брой летуващи в хотелите и в летните вили както и поради значителният брой на чуждестранни студенти, идващи на студентски бригади тук. На полуострова има голяма бразилска колония.

  1. Бяло население - 94.1%
  2. Черно население - 2,1%
  3. Индианци - 0,5%
  4. Азиатци - 0,9%
  5. Смесено население - 0,9%
  6. Латиноамериканци - 1,7%

На Кейпа има и значителен брой постоянно пребиваващи българи, а през лятото тук пристигат студенти от България.

Кейп Код е сраванителни гъсто населен. Гъстотата е 355 д./кв.км. Повечето градове са слети поради силно изразените урбанизационни процеси. Населението живее в еднофамилни къщи с дворове, поради което градове с малко население заемат огромна площ.

История

Преди идването на европейците местното население са били индиански племена, като повече за тяхната история може да се научи в музея и резервата в областта Машпи, където и до днешно време живеят представители на племето Уампаноуг.

Първите заселници от Европа – Пилигримите, отпътуват от град Плимут, Англия на 6 Септември 1620 г.с нагласата да се преселят в щата Вирджиния,но стъпват първо на най-горната част на полуострова на 11 Ноември 1620 г., където днес е територията на Провинстаун. Разочаровни от липсата на достатъчно добри условия за живот и с почти половината екипаж мъртъв, те отплуват в залива на Кейп Код и акостират на брега на днешен град Плимут,Масачузетс, където ги посреща тамошното индианско население. Повечето от хората на кораба са болни и изтощени от дългото презокеанско путуване, но за щастие са приети и подпомогнати от индианците.

Транспорт

Най-изпозваният транспорт тук, както и в по-голямата част на САЩ, е автомобилният. По цялото протежение на полуострова преминава автомагистрала. Много популярен път на Кейп Код е шосе номер 28, което свързва почти всички селища. По протежението му се намират повечето големи магазини, ресторанти и хотели (мотели). Общественият транспорт не е много популярен. На полуострова оперират малки автобусчета – Shuttle и Breezer. Те свързват повечето градове, като се движат на интервали от 30 минути до 1 час. Цената при използването им е 2 долар, без значение дължината на разстоянието, което ще се измине.

Железопътният транспорт се използва единствено с туристическа цел.

До Кейп Код може да се стигне от Бостън с автобус на компанията Plymouth and Brockton и Grayhound, като автобусите тръгват от международното летище Logan Airport. Кейп Код се свързва с автобуси на компанията Peter Pan с Провидънс и Ню Йорк. Тук има няколко локални летища. От Хаянис, Харуич Порт и Фолмът тръгват фериботи за островите Нантъкет и Мартас Виниард. Провинстаун се свързва с Бостън чрез ферибот през летният сезон.

Туризъм

Кейп Код е една от най-големите туристически дестинации в Нова Англия. Предпочитан е през летният сезон поради мекия си климат и прохладното лято. Полуостровът е заобиколен от всякъде с плажна ивица. Тук е един от най-дългите плажове в Северна Америка - Cape Cod National Sea Shore – над 50 км.

Основна причина за посещаемостта тук е и обликът на рейона. Архитектурата е изцяло в стила на Нова Англия. Няма високи сгради. На Кейп Код има голям брой голф игрища. Районът е известен и с морската си кухня.

Почти всички големи хотелски вериги имат хотели (резорти) тук. Предпочитана форма на отсядане е в мотели и т. нар. "резорти". Има и голям брой къщи и бунгала, които се отдават под наем за лятото. От пристанищата на Провинстаун и Барнстейбъл тръгват туристически кораби за наблюдение на китове.

Най-посещаваните места на Кейп Код са градовете Провинстаун, Чатам, Хаянис, Ярмът, Денис и Фолмът.

Външни препратки