Карл II Плешиви: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м r2.7.2) (Робот Промяна: yo:Charles 1k
Ред 117: Ред 117:
[[vi:Charles II le Chauve]]
[[vi:Charles II le Chauve]]
[[vls:Karel den Kletsn]]
[[vls:Karel den Kletsn]]
[[yo:Charles the Bald]]
[[yo:Charles 1k]]
[[zh:秃头查理]]
[[zh:秃头查理]]

Версия от 11:11, 3 август 2012

Карл II Плешиви
Charles II le Chauve
император на Свещената Римска империя и крал на Западнофранкското кралство

Роден
Починал
ПогребанБазилика „Сен Дени“, Сен Дени, Франция
Семейство
РодКаролинги
БащаЛудвиг Благочестиви
МайкаЮдит Баварска
Братя/сестриЛотар I
Лудвиг II
Пипин I
Гизела
Ротруда
Бертхайд
Хилдегард
СъпругаИрментруда Орлеанска (13 декември 846)
Рихилда Прованска (22 януари 870)
ДецаЮдит Фландърска
Луи II
Карл III
Карлман
Ирментруда
Хилдегард
Гизела
Ротруда
Дроган
Піпін
Карл
Карл II Плешиви в Общомедия

Карл II Плешивия (Шаблон:Lang-fr) (13 юни 823 - 6 октомври 877) - император на Свещената Римска империя и крал на Западно-Франкското кралство. Той е син на Луи Благочестиви и втората му съпруга Юдит. Прякорът му "Плешиви" идва не от плешивостта му както би могло да се предположи, а поради факта, че на 5 май 877 г., в деня на освещаването на църквата Дева Мария (бъдещото абатство Сен Корней в Компиен), той си обръсва главата в знак на подчинение на Църквата, независимо от обичая на франките кралят им да има дълги коси.

Карл е роден на 13 юни 823 година, когато по-възрастните му братя са вече пораснали и са получили владения от своя баща. Опитите на Луи Благочестиви да даде на Карл управлението на Алемания (829) и земите между Мойс и Пиренеите (833) водят до разбунтуването на останалите му синове. През 838 г. той е коронован за под-крал на Неустрия (северна Франция). Смъртта на императора през 840 г. води до избухване на война между тримата му сина. Карл се съюзява с брат си Лудвиг Немски срещу новия император Лотар I и двамата го побеждават в битката при FONTENOY - PUISAYE на 25 юни 841 г. Следващата година двамата братя потвърждават своя съюз с договор в Страсбург. Войната приключва през 843 г. с подписване на договора от Вердюн. С него Карл получава Западните франкски земи (днешна Франция), Лудвиг става крал на Източните франкски територии (днешна Германия), а Лотар I остава император на Фландрия, Бургундия и владенията в Северна Италия.

Първите години от царуването на Карл до смъртта на Лотар през 855 г. са мирни. През тези години тримата братя на няколко пъти се събират да решават различни въпроси. През 858 г., подтикван от недоволни барони, Лудвиг е решен да завладее Западнофранкското кралство. Карл е дотолкова непопулярен, че след като не успява да събере армия, побягва към Бургундия. Помагат му само епископите, които отказват да коронясат Лудвиг и един от Велфите, който е свързан с майка му Юдит. През 860 г. той се опитва да завземе кралството на племенника си Карл Провански, но се проваля. След смъртта на друг свой племенник император Лотар II от Лотарингия, също прави опит да завладее териториите му. Договорът му от Меерсен през 870 г. го принуждава да ги подели с брат си Лудвиг.

Срещу Карл (Шарл) редовно избухват въстания в Аквитания и Бретан. Бретанците дори имат кратки успехи срещу краля. Карл воюва и срещу норманите, които опустошават част от териториите на страната му, като в стремежа си да ги спре изгражда мостове на реките. През 875 г. след смъртта на свещенния римски император Лудвиг II (син на брат му Лотар I) Карл с подкрепата на папа Йоан VIII отпътува за Италия, където в Павия получава кралската корона, а на 29 декември и императорските символи. На 25 декември 875 г. Карл е коронован в Рим за римски император.

Брат му Лудвиг Немски, който също претендира за императорската титла, нахлува в земите на Карл и ги опустошава. Това принуждава Карл да напусне бързо Италия. След смъртта на брат си Лудвиг, Карл се опитва да завладее Източнофранкското кралство, но е победен при Андернах (876).

Междувременно папата заплашен от сарацините, призовава Карл да отиде в Италия и да му помогне. Кралят преминава Алпите, но експедицията не е подкрепена от благородниците. В същото време Карломан, син на Лудвиг Немски идва от север. Карл се отправя към него, но умира по пътя през 877 г.

Карл е наследен от сина си от първия си брак Луи II. Той е високообразован и винаги е разчитал на поддръжката на църквата.

Жени и деца

Карл се жени два пъти.

1-a жена: на 13/14 декември 842 г. Ирментруда Орлеанска († 6 октомври 869), дъщеря на граф Одо Орлеански от род Удалрихинги и има с нея 9 деца:

2-a жена: на 22 януари 870 г. Рихилда Прованска († 2 юни 910), дъщеря на граф Бувин от Горц, сестра на Бозон Виенски от династията Бувиниди. Двамата имат пет деца, от които само едно оживява по-дълго:

  • Ротилда (* 871; † 928/929), ∞ 890 граф Рожер, 897 граф на Льо Ман; † 31 октомври 900)
  • Дрого (* 872/873; † 873/874),
  • Пипин (* 872/873; † 873/874), близнак на Дрого
  • едно дете (* 23 март 875; † скоро след раждането)
  • Карл (* 10 октомври 876; † 877 преди 7 април)

Източници

  • Egon Boshof, Karl der Kahle - novus Karolus magnus? In: Franz-Reiner Erkens (Hrsg.): Karl der Große und das Erbe der Kulturen. Berlin 2001, S. 135–152.
  • Janet L. Nelson, Charles the Bald. Longman, London 1992, ISBN 0-582-05585-7.


Луи I крал на Франция (840 – 877) Луи II