Канонизация: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
GrouchoBot (беседа | приноси)
м r2.7.2) (Робот Добавяне: lt:Kanonizacija
MerlIwBot (беседа | приноси)
Ред 50: Ред 50:
[[sv:Kanonisering]]
[[sv:Kanonisering]]
[[ta:புனிதர் பட்டமளிப்பு]]
[[ta:புனிதர் பட்டமளிப்பு]]
[[th:การประกาศเป็นนักบุญ]]
[[tl:Kanonisasyon]]
[[tl:Kanonisasyon]]
[[uk:Канонізація]]
[[uk:Канонізація]]

Версия от 17:11, 17 октомври 2012

Канониза́ция (от Шаблон:Lang-elрегулиране, определяне, узаконяване) — в католическата и православната Църкви е процес на причисляване на някого към лика на светиите. Причисляването към лика на светиите означава, че Църквата свидетелства за близостта на тези хора до Бога и им се моли, като на свои покровители.

В православието

В практиката на православната Църква органът, упълномощен да причисли някого към лика на светиите, обикновено е висшият законодателен орган на съответната църква или Светия синод.

В католицизма

По правилата на католическата църква, процесът на причисляване към лика на светиите обикновено започва пет години след смъртта на човека. Наред с канонизацията се различава и така наречената беатификация — причисляване към лика на блажените. Разграничаването между беатификация и канонизациея се прави през 1642 г. от папа Урбан VIII. Започват да различават два вида (разреда) светии: „блажени“ и „светии в собствен смисъл“. „Блажените“ се почитат само в една област или страна като актът за обявяването им за блажени се нарича беатификация (от лат. Beatus - честит, блажен, и facio - правя някого честит, блажен). „Светиите в собствен смисъл“ се почитат от цялата църква. Актът на тяхното обявяване за светии на цялата църква се нарича канонизация. „Светията в собствен смисъл“ най-напред преминава през степента на „блажен“.

Връзки