Оксфордшър: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
EmausBot (беседа | приноси)
м r2.7.3) (Робот: Променяне от fa:آکسفوردشایر на fa:آکسفوردشر
мРедакция без резюме
Ред 25: Ред 25:
}}
}}


'''Оксфордшър''' или '''Оксфордшир''' ({{lang-en|Oxfordshire}}) е [[административно графство|административно]], [[церемониално графство|церемониално]] и [[историческо графство]] (област) в регион [[Югоизточна Англия]]. В състава му влизат пет общини на обща площ от 2&nbsp;605&nbsp;km². Населението на графството към 2010 година е 648&nbsp;700 жители.<ref name="pop">[http://www.citypopulation.de/UK-England.html Население на Англия]</ref> Административен център е град [[Оксфорд]].
'''Оксфордшър''' или '''Оксфордшир''' ({{lang-en|Oxfordshire}}) е историческо, административно неметрополно и [[церемониално графство|церемониално]] [[графство (Англия)|графство]] в регион [[Югоизточна Англия]]. В състава му влизат пет общини на обща площ от 2&nbsp;605&nbsp;km². Населението на графството към 2010 година е 648&nbsp;700 жители.<ref name="pop">[http://www.citypopulation.de/UK-England.html Население на Англия]</ref> Административен център е град [[Оксфорд]].


Церемониалното (географско) графство съвпада по територия с административното. Историческото графство е по-малко от административното - неговите южни части са част от историческото графство [[Бъркшър]].
Церемониалното (географско) графство съвпада по територия с административното. Историческото графство е по-малко от административното - неговите южни части са част от историческото графство [[Бъркшър]].


Освен Оксфорд с културно-историческото си наследство, сред възловите забележителности в областта са [[дворец Бленъм|дворецът Бленъм]], който е обект от [[Списък на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО|списъка на световното културно наследство]] под егидата на [[ЮНЕСКО]]<ref name="unesco2">http://whc.unesco.org/en/list/425 Обекти на ЮНЕСКО</ref> и [[Праистория|праисторическата]] фигура наречена „[[Уфингтънски Бял Кон]]“ вписана по билото на едноименен хълм в общината [[Вейл оф Уайт Хорс]], също кръстена на нея.
Освен Оксфорд с културно-историческото си наследство, сред възловите забележителности в областта са [[дворец Бленъм|дворецът Бленъм]], който е обект от [[Списък на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО|списъка на световното културно наследство]] под егидата на [[ЮНЕСКО]]<ref name="unesco2">http://whc.unesco.org/en/list/425 Обекти на ЮНЕСКО</ref> и [[Праистория|праисторическата]] фигура „[[Уфингтънски Бял Кон]]“, вписана по билото на едноименен хълм в общината [[Вейл оф Уайт Хорс]], също кръстена на нея.


== География ==
== География ==
Ред 140: Ред 140:
*[http://www.oxfordshire.gov.uk/ Официална страница]
*[http://www.oxfordshire.gov.uk/ Официална страница]


{{Графство Оксфордшър}}
{{Исторически графства в Англия}}
{{Церемониални графства в Англия}}
{{Церемониални графства в Англия}}
{{Исторически графства в Англия}}
{{Графство Оксфордшър}}




[[Категория:Графства на Англия]]
[[Категория:Графства на Англия]]

Версия от 13:46, 6 декември 2012

Оксфордшър
Oxfordshire
Знаме
      
Герб
РегионЮгоизточна Англия
СтолицаОксфорд
Площ2 605 km² (22-ро място)
Население (2005)648 700 души  (35-то) място
249 души/km²
Расов състав95,1% бели
1,7% южноазиатци
Включва
Изпълнителна властКонсервативна партия
Членове на парламента6
Официален сайтhttp://www.oxfordshire.gov.uk/
Оксфордшър в Общомедия

Оксфордшър или Оксфордшир (Шаблон:Lang-en) е историческо, административно неметрополно и церемониално графство в регион Югоизточна Англия. В състава му влизат пет общини на обща площ от 2 605 km². Населението на графството към 2010 година е 648 700 жители.[1] Административен център е град Оксфорд.

Церемониалното (географско) графство съвпада по територия с административното. Историческото графство е по-малко от административното - неговите южни части са част от историческото графство Бъркшър.

Освен Оксфорд с културно-историческото си наследство, сред възловите забележителности в областта са дворецът Бленъм, който е обект от списъка на световното културно наследство под егидата на ЮНЕСКО[2] и праисторическата фигура „Уфингтънски Бял Кон“, вписана по билото на едноименен хълм в общината Вейл оф Уайт Хорс, също кръстена на нея.

География

Общините в рамките на област Оксфордшър : 1. Оксфорд, 2. Черуел, 3. Южен Оксфордшър, 4. Вейл оф Уайт Хорс, 5. Западен Оксфордшър

Графство Оксфордшър е разположено в средната южна част на Англия. По статистическо разпределение попада в регион Югоизточна Англия. На север са разположени областите Уоруикшър и Нортхамптъншър. На изток се намира графство Бъкингамшър. На юг е разположено графство Бъркшър, а в западна и югозападна посока са съответно Глостършър и Уилтшър.

Четири от петте административни общини в графството обхващат сравнително равни площи с предимно провинциален характер. Петата община е сам по себе си най-големият град в графството - Оксфорд, разположен в центъра на областта.

През територията на Оксфордшър, в посока от запад към югоизток, преминава горното течение на река Темза, една от най-големите и важни реки във Великобритания. Най-високата точка в областта е „Уайт Хорс Хил“ на 261 метра над морското равнище.

В посока югоизток-северозапад, диагонално през графството преминава Автомагистрала М40, свързвайки Оксфорд със столицата Лондон на югоизток и агломерацията на Бирмингам на северозапад.

Демография

Изменение на населението на графството за период от три десетилетия 1981-2010 година:[3]

година 1981 1991 2001 2010
население 541 800 576 100 607 300 648 700

Разпределение на населението по общини:

Община Площ
km2
Население
(2010)
Гъстота
(жители/km2)
Оксфорд 45.59 153 700 3371
Черуел 588.80 140 400 238
Южен Оксфордшър 677.61 131 000 193
Вейл оф Уайт Хорс 578.60 119 800 207
Западен Оксфордшър 714.40 103 800 145
Общо 2 605 648 700 249

Административно деление

Уфингтънският Бял Кон
Бленъм Палас
Област (графство) Община Главен град Други градове и по-големи села
Оксфордшър Оксфорд Оксфорд
Черуел Банбъри Бистър, Кидлингтън
Южен Оксфордшър Кроумарш Гифорд Дидкот, Хенли на Темза, Тейм, Уолингфорд, Уотлингтън
Вейл оф Уайт Хорс Абингдън Фарингдън, Уонтейдж
Западен Оксфордшър Уитни Удсток, Бърфорд, Чипинг Нортън, Чарлбъри

Източници

Външни препратки