Бинкос: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Ред 36: Ред 36:


== Личности ==
== Личности ==
<!-- == Литература == -->
Софроний


== Други ==
== Други ==

Версия от 11:30, 29 декември 2012

Бинкос
Общи данни
Население131 души[1] (15 март 2024 г.)
10,2 души/km²
Землище12,85 km²
Надм. височина193 m
Пощ. код8855
Тел. код04513
МПС кодСН
ЕКАТТЕ04114
Администрация
ДържаваБългария
ОбластСливен
Община
   кмет
Сливен
Стефан Радев
(ГЕРБ; 2015)
Бинкос в Общомедия

Бинкос е село в Югоизточна България. То се намира в община Сливен, Област Сливен.

Входът на селото и мостът над Беленска река
Паметник на Стоил Войвода край с.Бинкос ( Сатма чешма)
Бент на р.Тунджа край с.Бинкос

География

Село Бинкос е разположено в източна Стара планина, на брега на Беленска река, приток на река Тунджа. Намира се на кръстопът, свързващ Сливен с Твърдица и Сливен с Нова Загора.

История

Преди Руско-турската война е било изцяло турско село, но след идването на руските войски турското население бяга към Турция. Земите, които те оставят, са купени от българи и селото става изцяло българско. На запад от селото се намира известната Сатма чешма, където през месец май 1876 г. са заловени и убити Стоил войвода и неговите четници. От турски името „бин кос“ означава „хиляда ореха“. В селото има над сто орехови дървета. Орехите са не само в и покрай селото, но също така има и по бреговете на минаващата близо река Тунжда. Бинкос е известно с воденицата, барата и системата от канали за независимо водонапояване, които жителите на селото все още поддържат в отлично състояние. Жителите на с. Бинкос са известни и с производството на сочни праскови и череши.

Религии и етноси

В селото живеят предимно етнически българи. През последните години се наблюдава и заселване на цигани. Основна религия е православното християнство

Културни и природни забележителности

Коритото на река Тунджа около селото е подходящо за туризъм и риболов. В близост, по поречието на река Беленска, се намира извор, за водата на която местните твърдят, че е лековита. Подходящо място за почивка през лятото, далеч от шума на всекидневието.

Редовни събития

Личности

Други

Преди години в селото е имало начaлно училище ,което датира от 1880г и детска градина, но поради липсата на деца са затворени.Причината може да се търси от това, че много от младите жители бягат в близкият административен център - Сливен. Известно е също, че е единственото село което си е разрушило читалището след прехода.


Външни препратки

Шаблон:Мъниче селища в България