Чичовци: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
мРедакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
'''Чичовци''' е [[битово-хумор]]истична [[повест]] на [[Иван Вазов]] от [[1884]]/[[1885|5]] г.
'''Чичовци''' е [[битово-хумор]]истична [[повест]] на [[Иван Вазов]] от [[1884]]/[[1885|5]] г.


Повестта е публикувана във в. "Зора" [[1885]]г. Тя е част от така наречените Сопотски спомени на [[Вазов]], в които влизат още разказът Хаджи Ахил, романът Под игото и първата Вазова повест [["Митрофан и Дормидолски"]]. Подзаглавието на творбата е "Картинки от типове и нрави български в турско време". По късно "картинки" е заменено с "галерия".
В първото издание на [[повест|повестта]] присъства мотото "Див глог, питомно грозде не ражда". Този песимизъм ни води към идеята, че героите ще бъдат малките хора, обединени в социалната категория чичовци. Повестта комуникира с "[[Под игото]]", тъй като голяма част от героите се пренасят по неговите страници. Мястото на действието и на двете е Сопот.


Тази повест е вид [[пародия]] на [[Възраждане|предосвобожденското]] българско общество, която пресъздава [[бит]]а, мисленето и взаимоотношенията в един малък град от 80-те години на [[19 век]].
Тази повест е вид [[пародия]] на [[Възраждане|предосвобожденското]] българско общество, която пресъздава [[бит]]а, мисленето и взаимоотношенията в един малък град от 80-те години на [[19 век]].


==Конфликт==
Централен конфликт в повестта е враждата между двама съседи - Иван Селямсъзът и Варлаам Копринарката.
Централен конфликт в повестта е враждата между двама съседи - Иван Селямсъзът и Варлаам Копринарката. Вместо религиозното и героичното в центъра на творбата стои битовото. Сюжетът е организиран около мотива за родовата вражда. Повестта е близка по звучене с творчеството на руския писател Гогол. Това най ярко личи в използването на похвата проблематизиране на маловажното.<ref>Инна Пелева - Идеологът на нацията http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=125&WorkID=3239&Level=3</ref>





Версия от 05:49, 10 февруари 2013

Чичовци е битово-хумористична повест на Иван Вазов от 1884/5 г.


Повестта е публикувана във в. "Зора" 1885г. Тя е част от така наречените Сопотски спомени на Вазов, в които влизат още разказът Хаджи Ахил, романът Под игото и първата Вазова повест "Митрофан и Дормидолски". Подзаглавието на творбата е "Картинки от типове и нрави български в турско време". По късно "картинки" е заменено с "галерия". В първото издание на повестта присъства мотото "Див глог, питомно грозде не ражда". Този песимизъм ни води към идеята, че героите ще бъдат малките хора, обединени в социалната категория чичовци. Повестта комуникира с "Под игото", тъй като голяма част от героите се пренасят по неговите страници. Мястото на действието и на двете е Сопот.

Тази повест е вид пародия на предосвобожденското българско общество, която пресъздава бита, мисленето и взаимоотношенията в един малък град от 80-те години на 19 век.

Конфликт

Централен конфликт в повестта е враждата между двама съседи - Иван Селямсъзът и Варлаам Копринарката. Вместо религиозното и героичното в центъра на творбата стои битовото. Сюжетът е организиран около мотива за родовата вражда. Повестта е близка по звучене с творчеството на руския писател Гогол. Това най ярко личи в използването на похвата проблематизиране на маловажното.[1]


Шаблон:Литература-мъниче

Външни препратки

  1. Инна Пелева - Идеологът на нацията http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=125&WorkID=3239&Level=3