Свободна енергия на Гибс: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
EmausBot (беседа | приноси)
м r2.7.3) (Робот Добавяне: tr:Gibbs Serbest Enerjisi
EmausBot (беседа | приноси)
м r2.7.3) (Робот: Променяне от tr:Gibbs Serbest Enerjisi на tr:Gibbs serbest enerjisi
Ред 51: Ред 51:
[[sv:Gibbs fria energi]]
[[sv:Gibbs fria energi]]
[[th:พลังงานเสรีของกิ๊บส์]]
[[th:พลังงานเสรีของกิ๊บส์]]
[[tr:Gibbs Serbest Enerjisi]]
[[tr:Gibbs serbest enerjisi]]
[[uk:Вільна енергія Гіббса]]
[[uk:Вільна енергія Гіббса]]
[[vi:Năng lượng tự do Gibbs]]
[[vi:Năng lượng tự do Gibbs]]

Версия от 18:11, 16 февруари 2013

Серия статии на тема
Статистическа физика


В термодинамиката енергията на Гибс G отбелязва способността на даден процес да протича спонтанно. Тя е наречена така в чест на американския учен Джошуа Гибс. По дефиниция свободната енергия на Гибс е равна на

където с е зададена вътрешната енергия на системата, с е отбелязана ентропията, а с , , - съответно температурата, измерена в Келвини, обема и налягането на системата. От дефиницията следва, че енергията на Гибс G е свързана с енталпията по формулата

където с е означена енталпията, която е дефинирана като . В диференциална форма изменението на енергията на Гибс се задава с уравнението:

тук с dNi е обозначено изменението на количеството вещество на даден компонент i, а с μi химичният потенциал на този компонент. Енергията на Гибс може следователно да се представи като функция на температурата, налягането и количеството вещество. Всички тези величини са лесноизмерими и достъпни, затова G много по-удобна при практическа работа, в сравнение с другите термодинамични потенциали (вътрешна енергия, енталпия, енергия на Хелмхолц). Уравнението се опростява ако системата не обменя вещество с околната среда (dNi=0), при изобарни процеси (dp = 0) или изотермични процеси (dT=0). Пример: ако dT и dp = 0, тогава изменението на G е равно на :

Ако при дадена химична реакция енергията на Гибс намалява, т.е. , то реакцията протича спонтанно. Ако , тогава реакцията протича само ако външни сили повлияят на системата. Ако , то системата е в динамично равновесие - скоростиете на правата и обратната реакция са равни. В състояние на равновесие енергията на Гибс на системата е минимална.

Изменението на енергията на Гибс е и мярка за максималната работа, която една система може да извърши. Изменението на енергията на Гибс ΔG при дадена реакция е свързано с редица физикохимични величини: равновесна константа, електроден потенциал.

Вижте също