Понтифекс: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
FoxBot (беседа | приноси)
м Робот Добавяне: sh:Pontifeks
Addbot (беседа | приноси)
м Робот: Преместване на 19 междуезикови препратки, вече съхранявани в [http://www.wikidata.org/wiki/Wikidata:Main_Page Уикиданни], в d:q952844.
Ред 13: Ред 13:
[[Категория:Древноримски титли]]
[[Категория:Древноримски титли]]
[[Категория:Религия в Древен Рим]]
[[Категория:Религия в Древен Рим]]

[[ca:Pontificat]]
[[cs:Pontifikát]]
[[de:Pontifex]]
[[en:Pontiff]]
[[eo:Pontifiko]]
[[es:Pontífice]]
[[fi:Pontifikaatti]]
[[fr:Pontife]]
[[hr:Pontifex]]
[[io:Pontifiko]]
[[ka:პონტიფიკები]]
[[la:Pontifex]]
[[nds:Pontifikat]]
[[nl:Pontifex]]
[[pl:Pontyfikat]]
[[pt:Pontífice]]
[[sh:Pontifeks]]
[[sk:Pontifikát]]
[[uk:Понтифік]]

Версия от 00:28, 11 март 2013

Император Август в робата на Понтифекс Максимус

Понтифекс (pontifex - буквално: „строител на мостове“) - в древен Рим първоначално четирима уредници, които се грижели за поддържането на старите мостове и за строителството на нови. По-късно човек, който се занимава с церемонии и религиозни ритуали (като жертвоприношения). Жреческата колегия на Понтифексите, служители на култа, но не на отделно божество, а на цялото частно и обществено богослужене, била учредена според преданията от втория римски цар, Нума Помпилий. Ръководителят ѝ се наричал Pontifex maximus. Резиденцията му - старият царски дворец, се намирала на Форума. Според римския писател Варон (116-17 г.пр.н.е.) един от първите царе на Рим, Анк Марций, който бил също и главен жрец на града, построил първия дървен мост през Тибър - Ponte Sublicio, с цел да се стигне до храма на другия бряг на реката. Този мост се е смятал за свещен, защото на него са се извършвали жертвоприношения и други ритуали. Броят им се увеличил най-напред на 8, а при диктатурата на Сула достигнал до 15 понтифекса - 7 патриции и 8 плебеи. Впоследствие римските императори си присвоили титлата Pontifex maximus, по подобие на император Август.

„Понтифекс“ може да се разбира и като този, който е мост между земния свят и боговете. В това ѝ значение се е използвала за папите, и понякога за епископите.