Германско кино: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м r2.7.1) (Робот Добавяне: ko:독일의 영화
Addbot (беседа | приноси)
м Робот: Преместване на 14 междуезикови препратки, вече съхранявани в [http://www.wikidata.org/wiki/Wikidata:Main_Page Уикиданни], в d:q688510.
Ред 10: Ред 10:


[[Категория:Германско кино| ]]
[[Категория:Германско кино| ]]

[[de:Deutscher Film]]
[[en:Cinema of Germany]]
[[fr:Cinéma allemand]]
[[it:Cinema tedesco]]
[[ja:ドイツの映画]]
[[ko:독일의 영화]]
[[nl:Duitse cinema]]
[[no:Tysk filmhistorie]]
[[pt:Cinema da Alemanha]]
[[ru:Кинематограф Германии]]
[[sv:Tysk film]]
[[tr:Alman sineması]]
[[vi:Điện ảnh Đức]]
[[zh:德国电影]]

Версия от 09:09, 11 март 2013

Когато филмовата индустрия се разраснала в периода от 1900 до 1915, тя се задържала в Европа и Америка. Но Първата световна война разклатила икономиката на Европейския континент и забавила растежа на индустрията там, позволявайки на Холивуд да доминира в филмовата индустрия.

Историята на немското кино започнало в периода след Първата световна война, когато Германия започнала бавно да се съвзема от ужасите на войната. Киното било популярен начин да се избяга във фантазиите и филмовата индустрия процъфтяла. Това било спомогнато и от ниската стойност на марката, в сравнение с другите западни валути. Това позволило на филмовите творци да заемат и връщат марки, които за това време били обезценени. Но въпреки това немските творци не можели да си позволят високо бюджетни филми. Това довело до разрастването на немския експресионизъм: филми, които разчитали на символизъм вместо на реализъм за да разкажат историите си. За начало на експресионизма се сочи „Кабинетът на доктор Калигари“ (1919), който все още се изучава в филмовите училища.

Идването на власт на Нациската партия през 1930-те години променило из основи немското кино. Много признати немски режисьори емигрирали за Америка, донасяйки значителния си талант в Холивуд. Филмите на ужасите на студиата Юнивърсъл през 1930-те са режисирани от емигрирали немски режисьори.

Днешните най-големи продуценти включват Constantin Film, Bavaria, Studio Hamburg, и UFA Film und Fernsehproduktion. Скорошни филми като „Бягай, Лола“, „Сбогом, Ленин“ и „Крахът на Третия райх“ успяват да уловят провокативната и иновативна природа на немските филми от 70-те.

Новото хилядолетие видя също възраждане на Германската филмова индустрия, с високо бюджетни филми и добри приходи от немския бокс офис.