Червено отместване: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Makecat-bot (беседа | приноси)
м r2.7.3) (Робот Добавяне: sh:Црвени помак
Addbot (беседа | приноси)
м Робот: Преместване на 51 междуезикови препратки, вече съхранявани в [http://www.wikidata.org/wiki/Wikidata:Main_Page Уикиданни], в d:q76250.
Ред 19: Ред 19:
{{Link FA|ro}}
{{Link FA|ro}}
{{Link GA|zh}}
{{Link GA|zh}}

[[af:Rooiverskuiwing]]
[[ar:انزياح أحمر]]
[[az:Qırmızı yerdəyişmə]]
[[bn:লোহিত সরণ]]
[[bs:Crveni pomak]]
[[ca:Desplaçament cap al roig]]
[[cs:Rudý posuv]]
[[cy:Rhuddiad]]
[[da:Rødforskydning]]
[[de:Rotverschiebung]]
[[en:Redshift]]
[[eo:Ruĝenŝoviĝo]]
[[es:Corrimiento al rojo]]
[[et:Punanihe]]
[[fa:انتقال به سرخ]]
[[fi:Punasiirtymä]]
[[fr:Décalage vers le rouge]]
[[he:הסחה לאדום]]
[[hr:Crveni pomak]]
[[hu:Vöröseltolódás]]
[[id:Pergeseran merah]]
[[io:Redesko]]
[[is:Rauðvik]]
[[it:Spostamento verso il rosso]]
[[ja:赤方偏移]]
[[ka:წითელი ძვრა]]
[[ko:적색 편이]]
[[lb:Routverrécklung]]
[[lv:Sarkanā nobīde]]
[[ml:ചുവപ്പുനീക്കം]]
[[mr:ताम्रसृती]]
[[ms:Anjakan merah]]
[[nl:Roodverschuiving]]
[[nn:Raudforskuving]]
[[no:Rødforskyvning]]
[[pl:Przesunięcie ku czerwieni]]
[[pt:Desvio para o vermelho]]
[[ro:Deplasare spre roșu]]
[[ru:Красное смещение]]
[[scn:Spustamentu versu lu russu]]
[[sh:Црвени помак]]
[[simple:Red shift]]
[[sk:Červený posun]]
[[sl:Rdeči premik]]
[[sr:Црвени помак]]
[[sv:Rödförskjutning]]
[[th:การเคลื่อนไปทางแดง]]
[[tr:Kırmızıya kayma]]
[[uk:Червоний зсув]]
[[vi:Dịch chuyển đỏ]]
[[zh:紅移]]

Версия от 11:42, 11 март 2013

Червено отместване

Червено отместване е отместването на спектралните линии на химичните елементи към червения край на спектъра, т.е. в посока на увеличаване на дължината на вълната.

Причините за това могат да бъдат няколко:

  • Гравитация, източникът на сигнала изпраща сигнала в посока обратна на гравитационното поле, например източникът е на пода, а приемникът на 2 метра височина. Макар промяната в този случай да е нищожна, тя може да бъде регистрирана при земни условия с помощта на ефекта на Мьосбауер. (Опит на Паунд и Ребка с Fe-57 от 1960). Едно елементарно извеждане на промяната на честотата на лъчението използва известната връзка между енергия и маса (E=mc²- Айнщайн), както и енергия и честота ( - Планк). Квантът електромагнитно лъчение, наречен още фотон носи енергия и следователно е еквивалентен на маса E/c2. Както е известно от училище, при повдигане на един предмет с маса m в земното гравитационно поле на височина H се изразходва енергия m.g.H. Оттук следва, че при издигането на фотона нагоре той ще губи енергия, което означава увеличаване дължината на вълната. Относителното изменение на енергията ще бъде g.H/c2. Слабо гравитационно червено отместване е наблюдавано в спектъра на Слънцето. По-значителен ефект има при по-масивни звезди или неутронна звезда. При приближаване на източника на лъчението до черна дупка червеното отместване клони към безкрайност.
  • Доплеров ефект, източникът на сигнала се отдалечава от приемника. В нерелативисткия случай (малки скорости), относителното изменение на честотата е v/c, където v е скоростта с която се отдалечава източникът.
  • Разширяването на Вселената, източникът на сигнала е на голямо разстояние от нас, за времето на разпространение на лъчението Вселената се е разширила многократно и това е "разтегнало" вълната. Така например светлина от видимата област от една далечна галактика се регистрира на Земята в инфрачервената, а рентгеновото ѝ излъчване попада във видимата област. Погрешно е да се смесват Доплеровия ефект и разширяването на Вселената. Реликтовото излъчване е друг екстремен пример за червено отместване вследствие разширяването на Вселената. Астрономите често задават разстоянията до далечни обекти чрез тяхното червено отместване z, дефинирано като относителното удължаване на дължината на вълната на пристигащото от обекта лъчение.

През 1922 година Александър Фридман извежда известните си Фридманови уравнения, които показват, че вселената може да се разширява и съществува скорост на разширяването ѝ. Днес, тези уравнения са силно доказателство за разширяването на вселената и Теорията на Големия взрив.

Шаблон:Физика-мъниче

Шаблон:Link FA Шаблон:Link FA Шаблон:Link FA Шаблон:Link GA