Ебро: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Makecat-bot (беседа | приноси)
м r2.7.3) (Робот Добавяне: fa:ایبرو
Addbot (беседа | приноси)
м Робот: Преместване на 56 междуезикови препратки към Уикиданни, в d:q10965.
Ред 24: Ред 24:
{{испания-мъниче}}
{{испания-мъниче}}
[[Категория:Реки в Испания]]
[[Категория:Реки в Испания]]

[[am:ኤብሮ ወንዝ]]
[[an:Ebro]]
[[ar:أبرة]]
[[be:Рака Эбра]]
[[be-x-old:Эбра]]
[[br:Ebre]]
[[bs:Ebro]]
[[ca:Ebre]]
[[cs:Ebro]]
[[cy:Afon Ebro]]
[[da:Ebro]]
[[de:Ebro]]
[[el:Έβρος (Ισπανία)]]
[[en:Ebro]]
[[eo:Ebro]]
[[es:Ebro]]
[[et:Ebro]]
[[eu:Ebro]]
[[fa:ایبرو]]
[[fi:Ebro]]
[[fr:Èbre]]
[[fy:Ebro]]
[[gl:Río Ebro]]
[[he:אברו]]
[[hsb:Ebro]]
[[hu:Ebro]]
[[hy:Էբրո]]
[[id:Ebro]]
[[it:Ebro]]
[[ja:エブロ川]]
[[ka:ებრო]]
[[ko:에브로 강]]
[[la:Hiberus]]
[[lt:Ebras]]
[[nl:Ebro]]
[[nn:Ebro]]
[[no:Ebro]]
[[oc:Èbre]]
[[pl:Ebro]]
[[pms:Ebro]]
[[pnb:ایبرو]]
[[pt:Rio Ebro]]
[[ro:Ebru]]
[[ru:Эбро]]
[[sh:Ebro]]
[[simple:Ebro]]
[[sk:Ebro]]
[[sq:Ebro]]
[[sr:Ебро]]
[[sv:Ebro]]
[[th:แม่น้ำเอโบร]]
[[tl:Ebro]]
[[tr:Ebro]]
[[uk:Ебро]]
[[vi:Ebro]]
[[zh:埃布羅河]]

Версия от 22:54, 15 март 2013

Река Ебро при Сарагоса
Карта на реката

Ебро (на испански Ebro), срещаща се в разни транслитерации на български /включително архаични/ и като Евро и Ибър (т.е. граница), е река в североизточна Испания.

История

Ебро е най-известната граница в историята, като отделящ картагенските владения в Испания и поставените под римско попечителството северно от реката, бивши древногръцки колониални владения в Западното Средиземноморие с център Масалия.

През 219 г. пр.н.е. Ханибал, който предходната година поема командването на иберийската картагенска армия от своя зет Хаздрубал /съпруг на сестра му/ преминава реката и обсажда съюзения с Рим - Сагунт. Обсадата продължава цели 8 месеца, а жителите на римския Saguntum се уповават на масивните и високи градски стени, както и на очакваната римска помощ за вдигането на обсадата. Положението става неудържимо след забавянето на обещаната от Римската република помощ за обсадения от пуните град. В крайна сметка Ханибал превзема Сагунт. Градът е стратегически по три причини, както отбелязва Полибий във всеобща история - богатството му, което позволява на Ханибал да финансира прочутия си поход през Алпите, второ - да включи в състава на испанската картагенска армия годните да носят оръжие мъже от околностите му и трето - да елиминира единствения римски укрепен фортпост в близост до Нови Картаген. Противно на очакванията си, след обсадата Ханибал намира града пуст, частично разрушен и опожарен от местните, които го изоставят на считаните от тях за вражески сили предвождани от Ханибал. Това разгневява допълнително Ханибал и го вбесява.

Превземането на Сагунт става casus belli за Рим през следващата 218 г. пр.н.е., след като Адирата отказва да върне Сагунт на неговите жители по "търговски съображения". [1] Следва развръзката на първия всеобщ, т.е. глобален античен конфликт, а и въобще в историята, който намира окончателното си решение в битката при Зама, 16 години по-късно.

Физикогеографски характеристики

Ебро е най-пълноводната испанска река. С дължина от 910 km, Ебро е най-дългата река изцяло на територията на Испания. Тя извира от планините на автономния регион Кантабрия и тече на югоизток, като се влива в Средиземно море посредством делта. Площта на делтата е 320 км2 и представлява един от най-важните влажни райони в Европа. Делтата е убежище за над 300 вида птици, включително редките розово фламинго и блестящ ибис, а в земите извън природния парк се отглеждат интензивно ориз, плодове и зеленчуци. Там са отбелязани най-високите добиви на ориз на единица площ в света. Дебитът на реката при устието е 426 м3/сек средногодишно. Площта на водосборния басейн е малко над 80 000 км2.Местните видове като морска минога и Атлантическа есетра са изчезнали за сметка на пришълци като сомове и други.

Етимология

Реката е била известна на древните гърци под името Έβρος а на римляните като Иберус (Iberus) или Хиберус (Hiberus) (поради причината, че реката минава през целия Иберийски полуостров).

Произходът на името се свързва с иберийците - древните хора които са живели в района, предимно свързвани с предтечите на днешните баски.

Източници

  1. Хронологична енциклопедия на света, том I, Велико Търново, стр. 623, Древен Рим. ЕЛПИС, ISBN 954-557-003-X, 1991.

Шаблон:Гео-мъниче Шаблон:Испания-мъниче