Нумерология: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Makecat-bot (беседа | приноси)
м r2.6.5) (Робот Добавяне: eo:Numerologio
Addbot (беседа | приноси)
м Робот: Преместване на 40 междуезикови препратки към Уикиданни, в d:q140732.
Ред 32: Ред 32:


{{Link FA|az}}
{{Link FA|az}}

[[ar:علم الأعداد]]
[[az:Numerologiya]]
[[ca:Numerologia]]
[[cs:Numerologie]]
[[da:Numerologi]]
[[de:Zahlensymbolik]]
[[el:Αριθμολογία]]
[[en:Numerology]]
[[eo:Numerologio]]
[[es:Numerología]]
[[et:Numeroloogia]]
[[fa:عددشناسی]]
[[fi:Numerologia]]
[[fo:Talspeki]]
[[fr:Numérologie]]
[[he:נומרולוגיה]]
[[hi:अङ्क विद्या]]
[[hr:Numerologija]]
[[hu:Számmisztika]]
[[it:Numerologia]]
[[ja:数秘術]]
[[kn:ಸಂಖ್ಯಾಭವಿಷ್ಯಶಾಸ್ತ್ರ]]
[[ko:수비학]]
[[lt:Numerologija]]
[[mk:Нумерологија]]
[[mn:Тоон зурхай]]
[[ms:Numerologi]]
[[nl:Numerologie]]
[[no:Tallsymbolikk]]
[[pl:Numerologia]]
[[pt:Numerologia]]
[[ro:Numerologie]]
[[ru:Нумерология]]
[[sl:Numerologija]]
[[sv:Numerologi]]
[[ta:எண்சோதிடம்]]
[[tl:Numerolohiya]]
[[tr:Nümeroloji]]
[[uk:Нумерологія]]
[[zh:命理學]]

Версия от 09:56, 22 март 2013

Нумерология е паранаука (виж квазинаука) за числата. Назовават я като "магията на числата", като концепцията ѝ е близка до тази на астрологията и други паранауки от античността. Използва се за "прогнозиране бъдещето посредством изготвяне на предсказания основани на числата", т.е. за манипулиране и насочване на общественото мнение и масовото съзнание в желаната насока - виж демагогия.

Примери

От българската история най-известен е примера с широко разпространяваното в навечерието на Априлското въстание популярно тълкуване на буквеното изписване на годината 1876, което означавало “ТУРЦІА КЕ ПАДНЕ”. Това отразил и Иван Вазов в романа си "Под игото":

Скоро там се източиха няколко редове от черковни букви и арабски цифри, правилно размесени в следующия вид: ТУРЦІА КЕ ПАДНЕ ... Тия черковни слова, четени като букви, казваха: ТУРЦІА КЕ ПАДНЕ; броени и събрани като цифри, изкарваха съдбоносната година 1876!

[1] Сборът от числата на буквите в словосъчетанието бил:

Т (=300) У (=400) Р (=100) Ц (=900) I (=10) А (=1)

К (=20) Е (=5)

П (=80) Д (=4) Н (=50) Е (=5)

През 1876 г. нито Турция паднала, нито България се освободила от игото, но започналия исторически процес по освобождение на България дал плодовете си през 1878 г. Между впрочем през 1878 г. се случило и друго важно историческо събитие. В същата тази 1878 г. професорът по теология Юлиус Велхаузен издал «Въведение в историята на Израел», за която си "дързост" бил лишен от професорската катедра по богословие в Гьотингенския университет. В книгата си обосновал документалната хипотеза за произхода на най-свещената книга - Библията и по-точно на Петокнижието. Впоследствие се оказал прав в твърдението си, че Тората е компилирина кодификация от Ездра-книжникът, извършена по всяка вероятност по заръка на Персийския шах Артаксеркс I или Артаксеркс II, т.е. внукът или праправнукът на Дарий I - който издълбал известния Бехистунски надпис.

Източници


Вижте също

Външни препратки

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Нумерология“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​

Шаблон:Link FA