Имралъ: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Нова страница: {{Остров |Име = Имралъ |Име на местен език = {{lang-tr|İmralı Adası}} |Карта =...
 
мРедакция без резюме
Ред 27: Ред 27:
}}
}}


'''Имралъ''' ({{lang-tr|İmralı Adası}}), неправилно изписвано като '''Имрали''', по-рано '''Весвикос''', '''Калонимос''', '''Калолимнос''' ({{lang-el|Βέσβικος, Καλώνυμος, Καλόλιμνος}}) е остров на Турция в югоизточната част на [[Мраморно море]].
'''Имралъ̀''' ({{lang-tr|İmralı Adası}}), неправилно изписвано като '''Имрали''', по-рано '''Весвикос''', '''Калонимос''', '''Калолимнос''' ({{lang-el|Βέσβικος, Καλώνυμος, Καλόλιμνος}}) е остров на Турция в югоизточната част на [[Мраморно море]].


== География ==
== География ==

Версия от 15:50, 29 април 2013

Имралъ
Имралъ в акваторията на Mраморно море
Карта
Страна Турция
Адм. единицаБурса (вилает)
АкваторияМраморно море
Площ9,98 km²
Най-висока точка217 m н.в.
Часова зонаUTC+2
40.5375° с. ш. 28.535° и. д.
Местоположение в Турция
Имралъ в Общомедия

Имралъ̀ (Шаблон:Lang-tr), неправилно изписвано като Имрали, по-рано Весвикос, Калонимос, Калолимнос (Шаблон:Lang-el) е остров на Турция в югоизточната част на Мраморно море.

География

От южния бряг на морето го отделя пролив с ширина 13 км, от западния край на полуостров Боз - пролив с ширина около 20 км. Разстоянието до до Истанбул е 65 км. Дължината му от север на юг е 8 км, а максималната ширина - около 3 км. Площ - 9,98 км². Най-високата точка над морското равнище е връх Тюрк тепеси (217 м).

История

В древни времена на остров са възникнали няколко гръцки селища, където основен поминък са винарството, риболовът, а по-късно и копринарството. В късновизантийската епоха островът играе ключова роля на морска база за складиране и претоварване, която свързва столицата на империята Константинопол и най-големия византийски град в Мала Азия - Пруса.

През 1308 г. остров Калолимнос (буквално: «добър остров») е завзет от османски пирати, ръководени от емир Али, от чието име и произхожда турското наименование на острова. Византийският флот повече не може да поддържа връзката на столицата с Пруса. През 1326 г. и самият град Пруса пада в ръцете на мюсюлманите.

До началото на ХХ век на острова има 3 гръцки села. През 1922-1923 г., по време на гръцко-турската война, всички гърци са изселени. Оттогава властите на Турция, наследила острова от Османската империя, започват да го използват за разстрел и/или заточение на политзатворници. На острова държат лидера на Кюрдската работническа партия Абдула Йоджалан.