Мазнина: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Премахнати редакции на 46.233.2.132 (б.), към версия на Addbot
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
'''Мазнини''' се наричат [[естер]]ите на [[глицерол]]а с висши [[мастни киселини]]. Те са най-разпространените липиди. Източници са на енергия. При разграждането им се образува голямо количество вода, мазнините са и воден запас за животните прекарващи зимен сън или живеещи в пустинни условия. Числят се към [[липид]]ите. Изпълняват множество [[живот|биологични]] функции, главно като резервен хранителен запас и [[термоизолация|термоизолиращ]] материал. При [[животните]] се натрупва в определен вид [[съединителна тъкан]] наречена мастна във вид на [[капчици]].
'''Мазнини''' се наричат [[естер]]ите на [[глицерол]]а с висши [[мастни киселини]]. Те са най-разпространените липиди. Източник са на енергия. При разграждането им се образува голямо количество вода; по този начин мазнините се явяват воден запас за онези животни, които прекарват известен период от годината в летаргичен "сън", също и за живеещите в пустинни условия. Числят се към [[липид]]ите. Изпълняват множество [[живот|биологични]] функции, главно като резервен хранителен запас и [[термоизолация|термоизолиращ]] материал. При [[животните]] се натрупва в определен вид [[съединителна тъкан]] наречена мастна във вид на [[капчици]].


Мазнините имат значителна хранителна стойност поради това, че внасят незаменими [[висши мастни киселини]].
Мазнините имат значителна хранителна стойност поради това, че внасят незаменими [[висши мастни киселини]].

Версия от 23:58, 8 септември 2013

Мазнини се наричат естерите на глицерола с висши мастни киселини. Те са най-разпространените липиди. Източник са на енергия. При разграждането им се образува голямо количество вода; по този начин мазнините се явяват воден запас за онези животни, които прекарват известен период от годината в летаргичен "сън", също и за живеещите в пустинни условия. Числят се към липидите. Изпълняват множество биологични функции, главно като резервен хранителен запас и термоизолиращ материал. При животните се натрупва в определен вид съединителна тъкан наречена мастна във вид на капчици.

Мазнините имат значителна хранителна стойност поради това, че внасят незаменими висши мастни киселини.

Познати са над 1300 вида природни мазнини. Мазнини се съдържат във всяка жива клетка. В животинските организми се отлагат главно в подкожната тъкан и около някои вътрешни органи. Съставляват 10-20% от общата маса на човека. В растенията се натрупват в семената и в някои плодове.

Вижте още

Шаблон:Биохимия-мъниче