Мария Капон: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Pressenp (беседа | приноси)
Pressenp (беседа | приноси)
Ред 59: Ред 59:
През февруари 2010 г. настоява президентът да наложи вето върху законопроекта за ГМО и участва в протестите срещу безконтролното отглеждане на генно-модифицирани организми на територията на България.
През февруари 2010 г. настоява президентът да наложи вето върху законопроекта за ГМО и участва в протестите срещу безконтролното отглеждане на генно-модифицирани организми на територията на България.


През септември 2010 г. започва кампания за насрочване на [http://www.enp.bg/index.php/deinost/referendum-zemedelie.html национален референдум] за изравняване на субсидиите на на българските земеделски производители с тези на "старите страни-членки".
През септември 2010 г. започва кампания за провеждане на [http://www.enp.bg/index.php/deinost/referendum-zemedelie.html национален референдум] за изравняване на субсидиите на на българските земеделски производители с тези на "старите страни-членки".


През януари 2012 г. се включва в протестите срещу търговското споразумение за борба с фалшифицирането – АСТА, заради възможността за въвеждане на рестриктивни ограничения в ползването на интернет.
През януари 2012 г. се включва в протестите срещу търговското споразумение за борба с фалшифицирането – АСТА, заради възможността за въвеждане на рестриктивни ограничения в ползването на интернет.

Версия от 11:31, 27 септември 2013

Мария Капон
български политик

Родена

Учила вМюнхенски университет
Народен представител в:
XL НС   XLV НС   XLVI НС   

Мария Капон е български политик от [[Единна народна партия]], по професия икономист, народен представител в 40 Народно събрание.

Биография

Мария Капон е родена на 8 април 1969 в град Пловдив. Завършила е висше образование икономика, специалност „Продуктов маркетинг“ в университета „Лудвиг Максимилиан“ в Мюнхен, Германия.

Специализира „Проучване на пазари и панаирен маркетинг“ в Германия, Япония, Франция; „Експорт–импорт в азиатските страни“ в Шри Ланка и "Експортен маркетинг" в Университет Йокохама, Япония; "Панаирен маркетинг и строителство" във Великобритания; „Медии и Продуктов ПР“ в Германия, в Департамента за политически науки „Джон Ф. Кенеди“ към Харвардския университет в САЩ и Международна програма за политически лидери към Държавния департамент на САЩ.

Работи като организатор в отдел „Нови пазари“, дирекция „Маркетинг“ — 1994-1996 г. и началник отдел „Строителство на панаири в чужбина“ — 1996-1997 г. в „Международен панаир“ ЕАД – Пловдив. Изпълнителен директор на „Фернет България” ООД, гр. Пловдив, 1997-2005 и 2009 г.-до сега.

Депутат в 40-то Народно събрание, евродепутат, председател на Единна народна партия.

Владее писмено и говоримо френски, английски, немски, испански и руски език.

Политическа дейност

Член на Демократическата партия от 1992 г.[1]

Народен представител в 40-ото Народно събрание от листата на коалиция „ОДС“. През ноември 2005 г., след избирането за нов председател на СДС на Петър Стоянов, от парламентарната група на коалицията са изключени тримата представители на Демократическата партия — Капон, Александър Праматарски и Марио Тагарински.[2]. Член на Комисията по бюджет и финанси на НС (24.08.2005 - 25.06.2009). Наблюдател в Европейския парламент (26.08.2005 - 31.12.2006), председател на българската делегация в групата на ЕНП-ЕД и член на Икономическа комисия (ECON) в Европейския парламент (26.09.2005 - 31.12.2006).

В края на 2005 декларира, съгласно изискванията на закона, че притежава дялове в недвижими имоти и фирми и заедно със съпруга си разполага с валута на стойност 3 676 945 лева. Това я прави най-богата сред политиците в Народното събрание за годината.[3]

Член на Върховния партиен съвет на Демократическата партия от 2000 до декември 2006 г.[4] Заместник-председател на Демократическа партия до 2007 г, като активно участва в работата на бюрото на Европейската народна партия.

Одитор на Съюз на малките и средни предприятия към Европейската народна партия — 2007–2009 г. Заместник-председател на Групата за предприемачи-жени към Съюза за малките и средни предприятия към Европейската народна партия — 2007–2009 г.

В края на 2007 г. е член на Инициативния комитет за учредяване на Единната народна партия,[5] на която става председател на 16 февруари 2008 г.[6]


Парламентарна дейност

За четири години в 40-то Народно събрание Мария Капон внася над 90 законопроекта и постава близо 200 питания и актуални въпроси в рамките на парламентарния контрол. Част от внесените от нея законопроекти са свързани с:

Граждански контрол и участие във властта - Въвеждане на преференциален вот в пропорционалните листи за народни представители; Определяне на принципите и формите за пряко гражданско участие в решаването на местни и общонационални въпроси, чрез референдуми.

Правата ни на граждани и потребители - Намаляване на акцизните ставки на електроенергията, моторните превозни средства и кафето; Удължаване с 6 месеца срокът, в който притежателите на лихвоточки могат да докажат правата си и да получат справедлива компенсация за изгубените си спестявания за жилище; По предложение на Мария Капон от 1 юли 2008 г. „Държавен вестник” да се публикува безплатно в интернет; Настоява за ясен регламент на отговорностите на издателите и на държателите на банкови карти; Връщане на практиката заявленията в Търговския регистър да се внасят от адвокати с адвокатско пълномощно или от други лица с нотариално заверено пълномощно, с цел избягване на злоупотреби; Мерки за ефективна помощ от страна на българските дипломатически представителства в чужбина за български граждани в извънредни ситуации; Забрана на преработката на метални руди и производството на метали от концентрат, чрез прилагане на цианиди и др.

За по-добри доходи и бизнес среда - Въвеждане на „плоския данък“ за физическите лица (при запазване на необлагаемия доход за най-бедните) и за бизнеса, както и намаляване на данък дивидент; Настоява за кратки срокове (15 дни) за връщане на ДДС на шивашките предприятия, за да се повиши конкурентоспособността им; Работи за премахване на ДДС за нотариуси, адвокати и частни съдебни изпълнители, което завишаваше крайната цена към техните клиенти; Противопоставя се на предложението за налагане на ДДС върху книгоиздаването и книгоразпространението; Води битка за диференцирана ставка на ДДС - от 7% - за книги, бизнес-инициативи на хора с увреждания и туристически услуги.

През 2005 г. Мария Капон открива в Пловдив единствената приемна на народен представител, която работи целогодишно, всеки работен ден от седмицата.


Операция „Чисти ръце“

На 10 април 2008 г., по време на вота на недоверие срещу правителството на Сергей Станишев, Мария Капон предлага провеждането на Операция "Чисти ръце" - срещу срастването на мафията и олигархията с властта в държавата.

В рамките на операцията е наложено закриването на безмитните магазини и безмитната търговия на сухопътната граница, заради увеличените контрабандни потоци. Предложени са промени в Закона за съдебната власт и НПК за въведеждане на мобилност на прокурорите и ограничаване на възможностите за злоупотреба с право при неявяване на адвокати, както и промени в Закона за обществените поръчки, с цел ограничеване на корупционните практики при провеждането им. Повдигнат е открито въпроса за финансовото ощетяване на държавата чрез фалшифициране на бандероли за цигари и алкохол, както и за кражбите при приватизацията на болниците (предложeни промени в Закона за приватизация и следприватизационен контрол). По предложение на Мария Капон е въведено облагане с данък при сделката (т.е. в България) на продажбата на активи или дялове от страна на офшорни компании, както и забрана за достъп до публични средства – общински, държавни, европейски – на офшорни фирми и български фирми с офшорен капитал.

Граждански инициативи

Като лидер на ЕНП на 14 януари 2010 г. Мария Капон е сред организаторите на националния протест „България не е БИГ БРАДЪР!” срещу промените в Закона за електронните съобщения, които ограничават тайната на кореспонденцията.

През февруари 2010 г. настоява президентът да наложи вето върху законопроекта за ГМО и участва в протестите срещу безконтролното отглеждане на генно-модифицирани организми на територията на България.

През септември 2010 г. започва кампания за провеждане на национален референдум за изравняване на субсидиите на на българските земеделски производители с тези на "старите страни-членки".

През януари 2012 г. се включва в протестите срещу търговското споразумение за борба с фалшифицирането – АСТА, заради възможността за въвеждане на рестриктивни ограничения в ползването на интернет.

През януари 2013 г. Единна народна партия учредява Инициативен комитет "Беля НЕ" и участва в първия национален референдум, като застъпник на алтернативната позиция срещу изграждането на централата.

Бележки

Източници

http://www.enp.bg/