Съдебен активизъм: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Категория:Правни термини
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
'''Съдебен активизъм''' е термин, който описва съдебното [[правораздаване]], което влиза под подозрение, че е правено на базата на лични или политически съображения, отколкото на базата на съществуващия закон. Понякога се използва като [[антоним]] на [[съдебно самоограничаване|съдебното самоограничаване]] <ref>Christopher Wolfe, ''Judicial activism'', Rowman & Littlefield, ISBN 0847685314</ref>. Дефиницията на съдебния активизъм и кои специфично съдебни решения са "активистки" е спорен политически въпрос, особено в [[САЩ]] и страните възприели [[англо-саксонска правна система|англо-саксонската правна система]] на [[общо право|общото]] право. Въпросът за съдебния активизъм e тясно свързан с [[тълкуване на правото|конституционното тълкувание]], [[правоприлагане|правоприлагането]] и [[разделение на властите|разделението на властите]].
'''Съдебен активизъм''' е термин, който описва съдебното [[правораздаване]], което влиза под подозрение, че е правено на базата на лични или политически съображения, отколкото на базата на съществуващия закон. Понякога се използва като [[антоним]] на [[съдебно самоограничаване|съдебното самоограничаване]] <ref>Christopher Wolfe, ''Judicial activism'', Rowman & Littlefield, ISBN 0847685314</ref>. Дефиницията на съдебния активизъм и кои специфично съдебни решения са "активистки" е спорен политически въпрос, особено в [[САЩ]] и страните възприели [[англосаксонска правна система|англосаксонската правна система]] на [[общо право|общото]] право. Въпросът за съдебния активизъм e тясно свързан с [[тълкуване на правото|конституционното тълкувание]], [[правоприлагане|правоприлагането]] и [[разделение на властите|разделението на властите]].


== Източници ==
== Източници ==

Версия от 20:17, 16 февруари 2015

Съдебен активизъм е термин, който описва съдебното правораздаване, което влиза под подозрение, че е правено на базата на лични или политически съображения, отколкото на базата на съществуващия закон. Понякога се използва като антоним на съдебното самоограничаване [1]. Дефиницията на съдебния активизъм и кои специфично съдебни решения са "активистки" е спорен политически въпрос, особено в САЩ и страните възприели англосаксонската правна система на общото право. Въпросът за съдебния активизъм e тясно свързан с конституционното тълкувание, правоприлагането и разделението на властите.

Източници

  1. Christopher Wolfe, Judicial activism, Rowman & Littlefield, ISBN 0847685314

Вижте също

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Judicial activism в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​

Външни препратки