Аз знам, че нищо не знам: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Anton017 (беседа | приноси)
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
'''Аз знам, че нищо не знам''' ({{lang-grc|ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα}}; {{lang-la|scio me nihil scire}} или ''scio me nescire'') е [[крилата фраза]], приписвана на древногръцкия философ [[Сократ]] (според [[Платон]] - виж и [[идеализъм|линията на Платон]]). <ref>{{cite web|url=http://biserris.ru/26/9.htm|title=Энциклопедический словарь крылатых слов и выражений|author=Автор-составитель Вадим Серов|accessdate=2010-07-06}}</ref>
'''Аз знам, че нищо не знам''' ({{lang-grc|ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα}}; {{lang-la|scio me nihil scire}} или ''scio me nescire'') е [[крилата фраза]], приписвана на древногръцкия философ [[Сократ]] (според [[Платон]] - виж и [[линията на Платон]]). <ref>{{cite web|url=http://biserris.ru/26/9.htm|title=Энциклопедический словарь крылатых слов и выражений|author=Автор-составитель Вадим Серов|accessdate=2010-07-06}}</ref>


Някои приписват мисълта на [[Демокрит]]. Тя има много [[перифраза|перифрази]]. В течение на времето се превръща в популярна [[поговорка]], извлечена от разказите на Платон за гръцкия философ Сократ. Тази поговорка е също така свързана със съвременния Питийски отговор „[[Сократ]]“ на въпроса „Кой е най-мъдрият човек в [[Гърция]]?“.
Някои приписват мисълта на [[Демокрит]]. Тя има много [[перифраза|перифрази]]. В течение на времето се превръща в популярна [[поговорка]], извлечена от разказите на Платон за гръцкия философ Сократ. Тази поговорка е също така свързана със съвременния Питийски отговор „[[Сократ]]“ на въпроса „Кой е най-мъдрият човек в [[Гърция]]?“.

Версия от 14:15, 3 март 2015

Аз знам, че нищо не знам (Шаблон:Lang-grc; Шаблон:Lang-la или scio me nescire) е крилата фраза, приписвана на древногръцкия философ Сократ (според Платон - виж и линията на Платон). [1]

Някои приписват мисълта на Демокрит. Тя има много перифрази. В течение на времето се превръща в популярна поговорка, извлечена от разказите на Платон за гръцкия философ Сократ. Тази поговорка е също така свързана със съвременния Питийски отговор „Сократ“ на въпроса „Кой е най-мъдрият човек в Гърция?“.

При Платон

В „Апология“, Платон разказва, че:

[...] Οὖτος μὲν οἴεταί τι εἰδέναι οὐκ εἰδώς, ἐγὼ δέ, ὥσπερ οὖν οὐκ οἶδα, οὐδὲ οἴμαι

- Този човек, от една страна вярва, че знае нещо, но не знае (всичко). От друга страна аз - също толкова невеж, не вярвам, (че знам нещо).

За уточнение, фразата „Знам, че нищо не знам“, произтича от факта, че авторът не казва, че не знае нищо, а има предвид, че никой не може да знае нещо с абсолютна сигурност, но може да се чувства уверен за някои неща.

Черефон, приятел на Сократ пита Пития, Делфийски оракул:

„Има ли някой по-мъдър от Сократ?“. И отговорът е бил: „Никой човек не е по-мъдър от него.“.

Сократ се опитал да намери някой, който да е по-мъдър от него, тъй като той отричал всякакви познания измежду политици, поети и занаятчии. Оказва се, че политиците претендирали за мъдрост без знания; поетите можели да се докоснат до хората чрез своите думи, но без да знаят значението им; а занаятчиите претендирали за познания само в специфични и тясно свързани области. За тълкуването на отговора на Оракула, може да се съди по информираността на Сократ за собственото му невежество.

Сократ се занимава с тази фраза и в диалога „Мено“ на Платон, когато казва: καὶ νῦν περὶ ἀρετῆς ὃ ἔστιν ἐγὼ μὲν οὐκ οἶδα, σὺ μέντοι ἴσως πρότερον μὲν ᾔδησθα πρὶν ἐμοῦ ἅψασθαι, νῦν μέντοι ὅμοιος εἶ οὐκ εἰδότι.

— И така, аз не знам какво е добродетел, но може би вие сте знаели преди да се свържете с мен, но сега със сигурност сте някой, който не знае.

Тук Сократ се стреми към промяна на становището на Мено, който е твърдо убеден в собственото си мнение и чийто претенции за знанията на Сократ са опровергани. Това по същество е въпросът, който води началото на предсократическата западна философия.

Източници

  1. Автор-составитель Вадим Серов. Энциклопедический словарь крылатых слов и выражений // Посетен на 2010-07-06.

Външни препратки

Вижте още