Уикипедия:Цитиране на източници: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Премахнати редакции на 149.62.200.51 (б.), към версия на Peterdx
Ред 16: Ред 16:
* за да се покажат източници на полезна информация и да се избегнат обвиненията в [[плагиатство]].
* за да се покажат източници на полезна информация и да се избегнат обвиненията в [[плагиатство]].


Селена Гомес
== Кога се цитират източниците? ==
от Уикипедия, свободната енциклопедия
=== Когато добавяте съдържание ===


Селена Мари Гомез (на английски: Selena Marie Gomez) е американска актриса и певица. Родена е и е израснала в Гранд Прери, Тексас. Първата ѝ изява е в Barney & Friends през 2000 година. През 2007, Гомез става известна след участието си в американския сериал Wizards of Waverly Place на Disney Channel. До приключването на сериала през 2012, играе ролята на Алекс Русо. Сформира своя група — Selena Gomez & The Scene, след като записва договор с Холивуд Рекърдс през 2008. Те реализират първия и албум - Kiss & Tell (2009) и албумите A Year Without Rain (2010) и When the Sun Goes Down (2011).
Ако добавяте информация към някоя статия, особено ако е спорна или е вероятно някой да възрази срещу нея, трябва да представите източник. Ако не знаете как да оформите цитата, други ще го направят. Просто осигурете колкото информация можете.
Гомез влиза във филмовата индустрия със звездни филми като Ramona and Beezus (2010), Monte Carlo (2011) и Hotel Transylvania (2012). Тя се радва на огромен обществен имидж след участието си във филма Spring Breakers (2013) и издаването на дебютния ѝ соло албум Stars Dance (2013). Последния ѝ проект - Come & Get It дебютира като номер едно в САЩ Билборд 200. Гомез прекратява договора си с Холивуд Рекърдс след приключването на предстоящия и албум For You(2014). В последствие тя подписва договор с Интерскоп Рекърдс, с който завършва работата по втория си студиен албум.
Между работата, Гомез участва и в други организации. Тя работи с редица организации за благотворителни каузи, най-вече сУНИЦЕФ в продължение на няколко години. Тя сформира своя собствена кампания, July Moon Productions, през 2008. През есента на 2010, Гомез стартира линия от облекло Dream Out Loud, чрез Kmart. Марката разполага с много материали, изработени от еко или рециклирани продукти. През 2011, тя издава свой парфюм. От началото на музикалната си кариера, Селена е продала около 2,8 милиона албума и 18,1 милиона синъгла.
Личен живот и кариера[редактиране | редактиране на кода]


1992-2005: Ранен живот и започване на кариерата[редактиране | редактиране на кода]
Изобщо, дори и ако пишете по памет, трябва да '''търсите активно достоверни източници, които да цитирате.''' Ако пишете използвайки своите собствени знания, би трябвало да знаете достатъчно, за да посочите добри източници, с които читателят може да се консултира по дадения въпрос - няма да сте винаги под ръка да отговаряте на въпроси. Основната идея е '''да помогнете на читателя''' и другите редактори.
Селена Гомез е родена в Гранд Прери, Тексас на 22 юли, 1992. Баща ѝ се казва Рикардо Гомез, а майка ѝ е бившата актриса Аманда "Манди" Корнет. Гомез е кръстена на певицата Селена, която умира 3 години след раждането на Гомез. Бащата на Селена е от мексикански произход, а майка ѝ, която е осиновена, има италиански корени. Относно испанските си корени, Гомез споделя: "Моето семейство няма Кинсинера и ходим на причастие в църквата. Ние правим всичко католическо, но нямаме нещо, което правим традиционно, с изключение, че ходим на барбекю в парка всяка неделя след църква.".Родителите на певицата се развеждат, когато тя е едва на пет години и тя остава при майка си. Гомез има един брат и една сестра, които са нейни небиологични роднини. Сестра ѝ, Грейси Тифи, се ражда на 12 юни, 2013 и е дъщеря на Манди и вторият баща на Селена, Браян Тифи. Гомез има и втора сестра, която се ражда на 24 юни, 2014 и е дъщеря на баща ѝ и втората му съпруга, Сара.
Гомез се ражда, когато майка ѝ е на 16 години. Семейството ѝ има финансови проблеми по време на детството ѝ. Заедно с майка ѝ се борят за издържането си. В един момент, Гомез си спомня, че е трябвало да търсят кварк, за да запалят колата си. Манди си спомня, че често са ходили до местни магазини, за да си купят спагети, въпреки че имат. Гомез заявява: "Бях разочарована, че родителите ми не бяха заедно и че никога не виждаха светлината в края на тунела, където майка ми работеше усилено, за да осигури по-добър живот за мен. Бях ужасена от това, което щеше да стане, ако остана в Тексас.". По-късно добавя: "Спомням си, че имахме много макарони със сирене, но майка ми никога не го правеше да изглежда сякаш е голяма работа. Тя беше много силна около мен. Имайки мен на 16 години, тя трябваше да бъде много отговорна. Моята майка е дала всичко за мен, имаше три работни места, а с подкрепата си, тя жертва живота си заради мен.". Гомез е имала близки отношения с баба си и дядо си като дете, и се е появявала в различни конкурси за израстване. Баба ѝ и дядо ѝ често са се грижели за нея, докато родителите ѝ завършат училище и двойката достигна дотам, че я "изправи", докато намери успеха в развлекателната индустрия.
Селена има интерес от продължаването на кариерата си в развлекателната индустрия, гледайки как майка ѝ се приготвя за сценични представления. Тя започва да ходи на прослушвания за различни роли, като среща Деми Ловато по време на прослушаването за Barney & Friends. По-късно двете момичета са избрани да се включат в сериите през 2002 година. Гомез играе ролята на Гиана. Шоуто беше първото ѝ излизане на сцената. Селена си припомня: "Аз бях много срамежлива, когато бях малка. [...] Не знаех какво е "дясна камера". Не знаех какво е блокиране. Научих всичко от Barney & Friends.". Гомез се появява в 14 епизода между периода 2002-2004, въпреки че е била освободена от продуцентите на шоуто, тъй като е станала прекалено "стара" за него. Докато работи на снимачната площадка, има роля във филмите Spy Kids 3-D: Game Over (2003) и Texas Ranger: Trial by Fire (2005), където озвучава гласовете на героите.


2006-2008: Пробивът с Магьосниците от Уейвърли Плейс[редактиране | редактиране на кода]
Нуждата от цитати е особено важна, когато се пише за мнения по даден въпрос. Избягвайте паразитни изрази ([[:en:Wikipedia:Avoid weasel words]]) от рода на "Някои хора смятат, че..." Вместо това, направете възможно да се провери това, което пишете ([[:en:Wikipedia:Verifiability]]): намерете определен човек или група, които са на това мнение, споменете имената им и се позовете на достоверна публикация, в която те изразяват това мнение. Запомнете, че Уикипедия не е място на което да изразявате своите виждания, нито да публикувате [[Уикипедия:Без оригинални изследвания|оригинални изследвания]].
С опит зад гърба си, Гомез се явява на прослушване в Disney Channel заедно с приятелката си Деми Ловато. Селена е гост-звезда в The Suite Life of Zack & Cody.Следващата година, Гомез играеше поддържаща роля в Hannah Montana. Тя имаше три изяви в сериала през двата сезона. През това време, заснема пилотните епизоди за два нови проекта на Дисни - Arwin!, което е спин-оф на The Suite Life of Zack & Cody, а вторият е спин-оф на Lizzie McGuire. По-късно се явява на прослушване за роля в Wizards of Waverly Place и взима ролята на Алекс Русо. След получаването на ролята, Гомез и майка ѝ се местят в Холивуд; Деми Ловато и семейството ѝ също се местят в квартала, надявайки се да постигне успех като на Гомез. В Wizards of Waverly Place, Гомез играе ролята на тийнейджърка в семейство на магьосници, което притежава ресторант в Ню Йорк. Сериалът бързо се превръща в хит, издигайки Гомез с още по-голям успех. Сериалът получава много награди и номинации. Гомез записва песента за сериала, която се казва Everything is not what it seems.
С постигането на голям медиен успех, Гомез започна да бъде сравнявана с друга Дисни звезда — Майли Сайръс. Различни влогъри и сайтове започнаха да разпространяват, че двете са съпернички, със слухове, че враждата между тях продължава от няколко години. Въпреки това, двете отричат, че има някаква драма около тях. След изкачването на Деми към славата, трите бяха наречени "Дисни момичета" и кариерите им често са сравнявани една с друга. Списание „Forbes“ по-късно поставя Селена в листа на една от "Eight Hot Kid Stars to Watch" през 2008. По-голямото медийно внимание беше насочено върху Селена и медиите съобщиха, че тя има връзка с Ник Джонас. По-късно, Гомез се появи в музикалния клип на Джонас - Burnin' Up. Това допълнително подхрани слуховете за враждата между Гомез и Сайръс, защото преди няколко месеца Ник и Майли са били гаджета. По-късно Селена участва в епизод от сериала Jonas Brothers: Living the Dream.
Докато работи по втория сезон на Wizards of Waverly Place, Гомез се появява в Studio DC: Почти на живо с други Дисни звезди. Тя записва песента Cruella de Vil за албума DisneyMania 6, а по-късно записва песента за филма Tinker Bell - Fly to your heart. Селена има главна роля във филма Another Cinderella story същата година, като играе начинаеща танцьорка. Филмът има положителни отзиви като цяло. През 2010, той печели Writers Guild of America Award. Гомез записа три песни за саундтрака на филма и записа песента Tell me something I don't know като промоционален сингъл. По-късно същата година, Селена имаше поддържаща роля на Хелга в анимационния филм Horton Hears a Who. Филмът имаше комерсиален успех. Селена подписва договор с Hollywood Records, с който Деми и Майли вече са сключили договор.
Гомез стартира нейна собствена кампания, July Moon Productions, през 2008. Тя си партнира с XYZ Films за проекта, давайки възможност на Селена да наеме писатели и да създаде пакети за пазаруване. Гомез участва в два филма заради кампанията. В първият, известен като What boys want, Селена играе ролята на момиче, което може да чуе мислите на момчетата. Вторият филм е Thirteen reasons why, в който Гомез играе младо момиче, което се самоубива.


2009–2011: Selena Gomez & the Scene и филмовата кариера[редактиране | редактиране на кода]
Тъй като това е българската Уикипедия, трябва да бъдат давани източници на български език винаги щом е възможно, и те трябва да бъдат предпочитани пред тези от сходна величина, но на чужд език. Все пак, използвайте и чуждоезични източници когато това е уместно. Ако се цитира източник на чужд език, заедно с оригиналния цитат трябва да бъде даден и превод на български език.
Гомез продължава да има огромен успех през цялата следваща година. Тя се появява като Алекс Русо в The Suite Life on Deck. По-късно се появява като гост в комедията на Дисни Sonny With a Chance, където участва Деми Ловато. Също взима участие в ремикса на сингъла "Whoa Oh! (Me vs. Everyone)" на Forever the Sickest Kids'. Песента достига номер 78 в поп 100 чарт в САЩ. Селена, заедно с Деми, играе в филма на Дисни Princess protection program, който се излъчва през юни, 2009. Филмът имаше огромен успех с общо 8,5 милиона зрители на премиерата си. Гомез и Ловато записват песента One and the same за филма, която по-късно е реализирана като свободен сингъл. По-късно Селена озвучава принцеса Селения в анимационния филм Arthur and the Revenge of Maltazard. На 28 август, 2009, е премиерата на Wizards of Waverly Place: The Movie, филм, базиран на телевизионните серии на сериала, в който Гомез играе. На премиерата, филмът има 11,4 милиона зрители, ставайки вторият най-гледан Дисни филм след High School Musical 2. Филмът печели награда за "Изключителен детски филм" на 62-те награди Еми.

Надявайки се да постигне успех в музиката, Гомез сформира поп-рок бандата Selena Gomez & the Scene чрез договора си с Hollywood Records. Групата издава рекордния си албум през август, същата година, който получава златен сертификат от RIAA. Групата записа песента Naturally, което помогна на Селена да увеличи музикалния си успех. През това време, Гомез и Ник Джонас приключват своята връзка. По-късно, тя беше свързвана с актьора Тейлър Лаутнър за няколко месеца, въпреки че двамата се бяха разделили. След раздялата си с Тейлър, Гомез възобнови връзката си с Ник Джонас; двамата се разделят отново след един месец. Гомез беше част от модната рекламна кампания за училище. Като част от кампанията, Селена е включена в телевизионни реклами. През август, 2009, Гомез е домакин на"Sears Arrive Air Band Casting Call" - да избере пет души за първата по рода си "Sears Air Band", която се представя на MTV Video Music Awards през 2009. Селена беше говорител на Borden Milk и беше включена в печатни и телевизионни реклами на кампанията. Тя беше говорител и на State Farm Insurance и се появи в множество ТВ реклами, които се излъчиха по Disney Channel.
Всеки източник (литературата) трябва да се посочва като бележка под линия към конкретни места в текста, а не общо в края на статията. При това дори един източник да се ползва на няколко места из текста, включването му може да стане сравнително лесно (вж. по-долу). От друга страна, ако източникът е много обширен (напр. статия от 10 или повече страници), по-добре е да се посочват конкретни страници или номера на раздели за всяко твърдение. И двете техники са [[Уикипедия:Възможност за проверка|необходими за проверка]] на твърденията.
През 2009, Селена подписа договор и се снима във филма Ramona and Beezus, филмова адаптация на детски серии от Бевърли Клиъри. Гомез заяви, че няма интерес от вземането на още роли на възрастен, тя каза: "Аз мисля, че съм напълно наясно с моята публика и съм все още дете в себе си. Не бих играла роля на възрастен, не се чувствам комфортно, правейки го и от това да виждам публиката да се чувства некомфортно заради това.". Премиерата на филма е на 23 юли, 2010 и има положителни отзиви. Бандата на Гомез записва своя втори студиен албум през 2010, постигайки по-нататъшен успех, а участниците получиха втори сертификат от RIAA.

След като по-рано заяви, че планира да стартира модна линия, Гомез стартира "Dream out Loud by Selena Gomez" през 2010. Колекцията се състои от и включва бохемски рокли, флорални блузки, дънки, поли, якета, шалове и шапки, всички направени от рециклирани и екологични продукти. Селена заяви, че линията отразява собствения ѝ личен стил и представя облеклото като "красиво, женствено и бохемско". По-късно, тя казва: "С моята линия, аз наистина искам да дам опции за обличането, как хората могат да направят свой собствен стил. [...] Аз искам частите да могат да се обличат и събличат лесно, а това тъканите да бъдат екологично чисти и органични е супер важно. [...] Също така, таговете ще бъдат части от някои от моите вдъхновяващи цитати. Аз просто искам да изпратя добро послание.". Гомез си партнира с дизайнерите Тони Мелило и Сандра Кампос, които са работили в големи имена на модни къщи. Гомез казва за партньорството:"Когато срещнах Тони и Сандра, се чувствах комфортно с тях и сега те са като част от семейството ми... Те са толкова креативни и аз обичам това, че мога просто да им се обадя, без значение кога и мога да си говоря с тях за всичко. Те са толкова готини за всичко.". Марката е произведена от Мелило и Кампос, които си партнират с New York-based Adjmi Apparel, сформиран от Adjmi CH Brands LLC, холдинското дружество за марката.
=== Когато проверявате съдържание ===
На 27 февруари, 2011, Гомез присъстваше на 2011 Vanity Fair Oscar party заедно с канадския певец Джъстин Бийбър, потвърждавайки няколко месечната спекулация на медиите, че двамата са заедно. Двойката много бързо спечели вниманието на медиите и тя беше наречена "Джелена" в сайтовете. Гомез участва във филма Monte Carlo през 2011 година. За да изпълни ролята си, Селена е взимала уроци по поло и е имала две седмици на вокално упражнение, за да научи различния британски акцент. Гомез има малка роля в The Muppets и се появява в сериала на Дисни So Random!. Selena Gomez & the Scene записват третия си и последен студиен албум през 2011. Албумят получава сертификат от RIAA. На 14 юли, 2011, беше обявено, че Гомез е подписала лиценз с Adrenalina, марка за екстремни спортове и приключенски теми, за да произвежда и разпространява марката аромата на Гомез. Председателят на Adrenalina, Илия Лека, казва: "Ние сме изключително ентусиазирани от възможността да работим с госпожица Гомез и ще разкрием повече подробности, отнасящи се за аромата, тъй като се приближаваме към датата на старта.". По-късно, Селена пусна на пазара едноименния си парфюм.

Можете да '''добавяте източници към материал, който не сте написали''', ако откриете източник, който '''потвърждава''' този материал. Добавянето на източници към статия е чудесен начин да се допринася към Уикипедия. Преки цитати, използвани като начин за проверка/потвърждение на фактите, могат да бъдат осигурени (под форма, на която са се съгласили главните редактори на статията) за всяко твърдение.

Студийни албуми[редактиране | редактиране на кода]
=== Когато се оспорват факти ===
• Kiss & Tell (2009)

• A Year Without Rain (2010)
* Ако откриете очевидно погрешна информация, напр. в резултат на [[Уикипедия:вандализъм|вандализъм]], можете да я премахнете незабавно.
• When the Sun Goes Down (2011)
* Спорните твърдения могат да бъдат премахвани веднага и премествани на дискусионната страница за обсъждане. (Ако първоначално информацията е изглеждала очевидно погрешна, но след това е била върната, то явно промяната е спорна.)
• Stars Dance (2013)
* Когато редакцията е безобидна, но се съмнявате в нея и смятате, че е необходим цитат, можете да поставите {{[[Шаблон:източник|източник]]}} след съответния пасаж. Това трябва да се използва нарядко; в Уикипедия има множество статии с оскъдни източници, и вмъкването на твърде много места на {{[[Шаблон:източник|източник]]}} едва ли ще бъде полезно. Шаблонът {{[[Шаблон:източник|източник]]}} може да бъде използван, за да се означат цитиранията извън контекст и други злоупотреби с цитати. Тъй като той се поставя с цел да бъде поставен източник, трябва да бъде дадена възможност на посетителите на Уикипедия да идентифицират и цитират данни за книги или сайтове. Ето защо е добре да се посочва конкретно съмнителната част, особено при по-дълги изречения, което може да стане със заграждането му в параметър така: <code>Смядово се намира в България, на <nowiki>{{</nowiki>източник|100<nowiki>}}</nowiki> km от София</code>. По същата причина твърденията, за които се иска източник, не могат да бъдат изтривани преди изтичането на 14 дена от поставянето на шаблона.
• For You (2014)
Когато въобще липсват източници или се оспорва поредица от факти, поставянето на множество шаблони {{Ш|източник}} би направило текста неприятен за читателите на Уикипедия. В такива случаи следва да се използва {{ш2|без източници}}, като на беседата на статията могат да се обсъждат детайлите.
Ремикс албуми[редактиране | редактиране на кода]

• The Club Remixes (2010)
=== Когато не се оспорват факти ===
Сингли[редактиране | редактиране на кода]

• Falling Down (2009)
Мислете в перспектива: Опитвайте се да си представите дали хората могат да се усъмнят в това, което сте написали, или да поискат повече информация. Ако подкрепяте написаното в Уикипедия като посочвате ясен и надежден източник, това ще придаде устойчивост на Вашия принос.
• Naturally (2010)

• Round & Round (2010)
=== Кажете откъде ''Вие'' сте го взели ===
• A Year Without Rain (2010)

• Who Says (2011)
Често срещана грешка е да използвате информация от междинен източник без да признавате това. Например, може би сте намерили информация на уеб-страница, която казва, че тя е от дадена книга. Освен ако самите Вие не погледнете в книгата за да проверите, че информацията е оттам, Вашето цитиране трябва да спомене и уеб-страницата. Цитирането Ви може '''само да споменава''' уеб-страницата, но можете и да добавите и допълнителна информация, ето така:
• Love You Like a Love Song (2011)

• Hit the Lights (2012)
* <уеб-страница>, която цитира <книга>
• Come & Get It (2013)

• Slow Down (2013)
* <книга>, цитирана на <уеб-страница>
• The heart wants what it wants (2014)

Видеоклипове[редактиране | редактиране на кода]
Все пак не трябва да цитирате '''само''' книгата, освен ако самите Вие не сте я погледнали. Ако сте проверили (в) книгата, вече не е необходимо да споменавате уеб-страницата, но можете все пак да я споменете ако съдържа информация, която би била полезна за читателите. Можете да го направите във форма, подобна на тази:
Видеоклип Премиера Албум

Falling down 2009 Kiss & tell
* <книга> (виж също <уеб-страница>)
Naturally 2009 Kiss & tell

Round & round 2010 A year without rain
Смисълът на това правило е да позволи на читателите да определят доколко надеждни са сведенията и да им позволи да ги проверят поне дотолкова, доколкото сте го направили и Вие.
A year without rain 2010 A year without rain
Who says 2011 When the sun goes down
Love you like a love song 2011 When the sun goes down
Hit the lights 2011 When the sun goes down
Come & get it 2013 Stars dance
Slow down 2013 Stars dance
The heart wants what it wants 2014
I Want you to know 2015
Турнета[редактиране | редактиране на кода]
• Selena Gomez & the Scene: Live in Concert (2009-2010)
• A Year Without Rain Tour (2010-2011)
• We Own the Night Tour (2011)
• Stars Dance Tour (2013)
Филмография[редактиране | редактиране на кода]
Филми[редактиране | редактиране на кода]
Година Заглавие на български Оригинално заглавие Роля Бележки
2003 „Деца шпиони 3-D:Играта свърши“
„Spy Kids 3-D: Game Over“ Waterpark Girl Малка роля
2005 „Уокър :Тексаския рейнджър“ „Walker, Texas Ranger: Trial by Fir“ Julie Поддържаща роля
2008 „Още една история за Пепеляшка“ „Another Cinderella Story“ Mary Santiago Главна роля
2009 „Програма за защита на принцесите“ „Princess Protection Program“ Carton Mayson Главна роля
2008 „Хортън“ „Horton Hears a Who!“ Хелга Глас
2009 „Артур и отмъщението на Малтазар“
„Arthur and the Vengeance of Maltazard“ Принцеса Селения Глас
2010 „Рамона и Бийзъс“
„Ramona and Beezus“ Беатрис "Бийзъс" Главна роля
2011 „Монте Карло“
„Monte Carlo“ Грейс Главна роля
2011 „Мъпетите“ „The Muppets“ себе си Малка роля)
2012 „Хотел „Трансилвания““
„Hotel Transylvania“ Мейвис (глас)
2013 „Купонджийки“
„Spring Breakers“ Фейт Главна роля
2013 „Бягството“
„Getaway“ The Kid Главна роля
2013 „Афтършок“ „Aftershock“ VIP girl Малка роля
2014 „Лошо държание“ „Behaving Badly“ Нина Пенингтън Главна роля
2014 „Без компас“ „Rudderless“ Кейт Ан Лукас Главна роля
2014 „В търсене“ „Searching“ Вайълет Главна роля
Филми за телевизия[редактиране | редактиране на кода]
Година Заглавие на български Оригинално заглавие Роля Бележки
2005 „Walker, Texas Ranger: Trial by Fire“ „Walker, Texas Ranger: Trial by Fire“ Джули Малка роля
2006 „Brain Zapped“ „Brain Zapped“ Емили Грейс Гарсия Малка роля
2008 „Още една история за Пепеляшка“
„Another Cinderella Story“ Мери Сантяго Главна роля
2009 „Програма за защита на принцеси“
„Princess Protection Program“ Картър Мейсън Главна роля
2009 „Магьосниците от Уейвърли Плейс:Филмът“
„Wizards of Waverly Place: The Movie“ Алекс Русо Главна роля
Телевизия[редактиране | редактиране на кода]
Година Заглавие на български Оригинално заглавие Роля Бележки
2002–2003 „Барни и Приятели“
„Barney & Friends“ Гиана
2006 „Лудориите на Зак и Коди“
„The Suite Life of Zack & Codys“ Гуен (season 2, episode 22) "A Midsummer's Nightmare"
2007-2011 „Магьосниците от Уейвърли Плейс“
„Wizards of Waverly Place“ Алекс Русо Главна роля
2007-2008 „Хана Монтана“
„Hannah Montana“ Микаела (season 2, episode 13) "I Want You to Want Me... to Go to Florida"
(season 2, episode 18) "That's What Friends Are For?"
= Сузана | (Шеметен Бяг) (сезон 5, епизод 405)
(season 2, episode 22) "(We're So Sorry) Uncle Earl"
2009 „Съни на алеята на славата“
„Sonny With a Chance“ Себе си (season 1, episode 13) "Battle of the Networks' Stars"
2009 „The Suite Life on Deck“ „The Suite Life on Deck“ Алекс Русо (season 1, episode 21) "Double-Crossed"


== Техники за цитиране на източници ==
== Техники за цитиране на източници ==

Версия от 20:44, 25 март 2015

  Първи стъпки   Правна рамка   Енциклопедично
съдържание
  Уикиетикет   Редактиране
на страници
  Портал на
общността
  Навигация  

Един от основополагащите принципи на Уикипедия и изискване към енциклопедичното ѝ съдържание е възможността за проверка на поднесената информация. В идеалния случай всяка статия трябва да посочва всички източници, използвани при написването ѝ, и тези източници да са благонадеждни, публично достъпни и намирането им да е напълно възможно по предоставените в статията данни.

За да цитира човек източниците, използвани при написването на даден материал, не е необходимо да познава официалните формати за библиографско цитиране, нито всички тайни на форматирането с уикикод. В това чисто техническо отношение по-неопитните уикипедианци могат да разчитат на помощ от по-опитните. Но това, което е необходимо и зависи само и единствено от редактора, който добавя материал към статията, е:

  • да свърже съответните твърдения със съответните източници, и
  • да предостави колкото се може повече информация за своя източник.

Защо е нужно цитиране на източници?

Укипедианците се познават по това, че цитират източниците си и искат такива за съмнителни твърдения
  • за да може съдържанието на статиите да бъде достоверно и да може да бъде проверено от всеки читател или редактор.
  • за да подобри цялостната достоверност и авторитета на Уикипедия.
  • за да покаже, че редакцията не е лично мнение.
  • за да се намали вероятността за редакторски дискусии или да се разрешат тези, които възникват.
  • за да се покажат източници на полезна информация и да се избегнат обвиненията в плагиатство.
      Селена Гомес

от Уикипедия, свободната енциклопедия

Селена Мари Гомез (на английски: Selena Marie Gomez) е американска актриса и певица. Родена е и е израснала в Гранд Прери, Тексас. Първата ѝ изява е в Barney & Friends през 2000 година. През 2007, Гомез става известна след участието си в американския сериал Wizards of Waverly Place на Disney Channel. До приключването на сериала през 2012, играе ролята на Алекс Русо. Сформира своя група — Selena Gomez & The Scene, след като записва договор с Холивуд Рекърдс през 2008. Те реализират първия и албум - Kiss & Tell (2009) и албумите A Year Without Rain (2010) и When the Sun Goes Down (2011). Гомез влиза във филмовата индустрия със звездни филми като Ramona and Beezus (2010), Monte Carlo (2011) и Hotel Transylvania (2012). Тя се радва на огромен обществен имидж след участието си във филма Spring Breakers (2013) и издаването на дебютния ѝ соло албум Stars Dance (2013). Последния ѝ проект - Come & Get It дебютира като номер едно в САЩ Билборд 200. Гомез прекратява договора си с Холивуд Рекърдс след приключването на предстоящия и албум For You(2014). В последствие тя подписва договор с Интерскоп Рекърдс, с който завършва работата по втория си студиен албум. Между работата, Гомез участва и в други организации. Тя работи с редица организации за благотворителни каузи, най-вече сУНИЦЕФ в продължение на няколко години. Тя сформира своя собствена кампания, July Moon Productions, през 2008. През есента на 2010, Гомез стартира линия от облекло Dream Out Loud, чрез Kmart. Марката разполага с много материали, изработени от еко или рециклирани продукти. През 2011, тя издава свой парфюм. От началото на музикалната си кариера, Селена е продала около 2,8 милиона албума и 18,1 милиона синъгла. Личен живот и кариера[редактиране | редактиране на кода]

1992-2005: Ранен живот и започване на кариерата[редактиране | редактиране на кода] Селена Гомез е родена в Гранд Прери, Тексас на 22 юли, 1992. Баща ѝ се казва Рикардо Гомез, а майка ѝ е бившата актриса Аманда "Манди" Корнет. Гомез е кръстена на певицата Селена, която умира 3 години след раждането на Гомез. Бащата на Селена е от мексикански произход, а майка ѝ, която е осиновена, има италиански корени. Относно испанските си корени, Гомез споделя: "Моето семейство няма Кинсинера и ходим на причастие в църквата. Ние правим всичко католическо, но нямаме нещо, което правим традиционно, с изключение, че ходим на барбекю в парка всяка неделя след църква.".Родителите на певицата се развеждат, когато тя е едва на пет години и тя остава при майка си. Гомез има един брат и една сестра, които са нейни небиологични роднини. Сестра ѝ, Грейси Тифи, се ражда на 12 юни, 2013 и е дъщеря на Манди и вторият баща на Селена, Браян Тифи. Гомез има и втора сестра, която се ражда на 24 юни, 2014 и е дъщеря на баща ѝ и втората му съпруга, Сара. Гомез се ражда, когато майка ѝ е на 16 години. Семейството ѝ има финансови проблеми по време на детството ѝ. Заедно с майка ѝ се борят за издържането си. В един момент, Гомез си спомня, че е трябвало да търсят кварк, за да запалят колата си. Манди си спомня, че често са ходили до местни магазини, за да си купят спагети, въпреки че имат. Гомез заявява: "Бях разочарована, че родителите ми не бяха заедно и че никога не виждаха светлината в края на тунела, където майка ми работеше усилено, за да осигури по-добър живот за мен. Бях ужасена от това, което щеше да стане, ако остана в Тексас.". По-късно добавя: "Спомням си, че имахме много макарони със сирене, но майка ми никога не го правеше да изглежда сякаш е голяма работа. Тя беше много силна около мен. Имайки мен на 16 години, тя трябваше да бъде много отговорна. Моята майка е дала всичко за мен, имаше три работни места, а с подкрепата си, тя жертва живота си заради мен.". Гомез е имала близки отношения с баба си и дядо си като дете, и се е появявала в различни конкурси за израстване. Баба ѝ и дядо ѝ често са се грижели за нея, докато родителите ѝ завършат училище и двойката достигна дотам, че я "изправи", докато намери успеха в развлекателната индустрия. Селена има интерес от продължаването на кариерата си в развлекателната индустрия, гледайки как майка ѝ се приготвя за сценични представления. Тя започва да ходи на прослушвания за различни роли, като среща Деми Ловато по време на прослушаването за Barney & Friends. По-късно двете момичета са избрани да се включат в сериите през 2002 година. Гомез играе ролята на Гиана. Шоуто беше първото ѝ излизане на сцената. Селена си припомня: "Аз бях много срамежлива, когато бях малка. [...] Не знаех какво е "дясна камера". Не знаех какво е блокиране. Научих всичко от Barney & Friends.". Гомез се появява в 14 епизода между периода 2002-2004, въпреки че е била освободена от продуцентите на шоуто, тъй като е станала прекалено "стара" за него. Докато работи на снимачната площадка, има роля във филмите Spy Kids 3-D: Game Over (2003) и Texas Ranger: Trial by Fire (2005), където озвучава гласовете на героите.

2006-2008: Пробивът с Магьосниците от Уейвърли Плейс[редактиране | редактиране на кода] С опит зад гърба си, Гомез се явява на прослушване в Disney Channel заедно с приятелката си Деми Ловато. Селена е гост-звезда в The Suite Life of Zack & Cody.Следващата година, Гомез играеше поддържаща роля в Hannah Montana. Тя имаше три изяви в сериала през двата сезона. През това време, заснема пилотните епизоди за два нови проекта на Дисни - Arwin!, което е спин-оф на The Suite Life of Zack & Cody, а вторият е спин-оф на Lizzie McGuire. По-късно се явява на прослушване за роля в Wizards of Waverly Place и взима ролята на Алекс Русо. След получаването на ролята, Гомез и майка ѝ се местят в Холивуд; Деми Ловато и семейството ѝ също се местят в квартала, надявайки се да постигне успех като на Гомез. В Wizards of Waverly Place, Гомез играе ролята на тийнейджърка в семейство на магьосници, което притежава ресторант в Ню Йорк. Сериалът бързо се превръща в хит, издигайки Гомез с още по-голям успех. Сериалът получава много награди и номинации. Гомез записва песента за сериала, която се казва Everything is not what it seems. С постигането на голям медиен успех, Гомез започна да бъде сравнявана с друга Дисни звезда — Майли Сайръс. Различни влогъри и сайтове започнаха да разпространяват, че двете са съпернички, със слухове, че враждата между тях продължава от няколко години. Въпреки това, двете отричат, че има някаква драма около тях. След изкачването на Деми към славата, трите бяха наречени "Дисни момичета" и кариерите им често са сравнявани една с друга. Списание „Forbes“ по-късно поставя Селена в листа на една от "Eight Hot Kid Stars to Watch" през 2008. По-голямото медийно внимание беше насочено върху Селена и медиите съобщиха, че тя има връзка с Ник Джонас. По-късно, Гомез се появи в музикалния клип на Джонас - Burnin' Up. Това допълнително подхрани слуховете за враждата между Гомез и Сайръс, защото преди няколко месеца Ник и Майли са били гаджета. По-късно Селена участва в епизод от сериала Jonas Brothers: Living the Dream. Докато работи по втория сезон на Wizards of Waverly Place, Гомез се появява в Studio DC: Почти на живо с други Дисни звезди. Тя записва песента Cruella de Vil за албума DisneyMania 6, а по-късно записва песента за филма Tinker Bell - Fly to your heart. Селена има главна роля във филма Another Cinderella story същата година, като играе начинаеща танцьорка. Филмът има положителни отзиви като цяло. През 2010, той печели Writers Guild of America Award. Гомез записа три песни за саундтрака на филма и записа песента Tell me something I don't know като промоционален сингъл. По-късно същата година, Селена имаше поддържаща роля на Хелга в анимационния филм Horton Hears a Who. Филмът имаше комерсиален успех. Селена подписва договор с Hollywood Records, с който Деми и Майли вече са сключили договор. Гомез стартира нейна собствена кампания, July Moon Productions, през 2008. Тя си партнира с XYZ Films за проекта, давайки възможност на Селена да наеме писатели и да създаде пакети за пазаруване. Гомез участва в два филма заради кампанията. В първият, известен като What boys want, Селена играе ролята на момиче, което може да чуе мислите на момчетата. Вторият филм е Thirteen reasons why, в който Гомез играе младо момиче, което се самоубива.

2009–2011: Selena Gomez & the Scene и филмовата кариера[редактиране | редактиране на кода] Гомез продължава да има огромен успех през цялата следваща година. Тя се появява като Алекс Русо в The Suite Life on Deck. По-късно се появява като гост в комедията на Дисни Sonny With a Chance, където участва Деми Ловато. Също взима участие в ремикса на сингъла "Whoa Oh! (Me vs. Everyone)" на Forever the Sickest Kids'. Песента достига номер 78 в поп 100 чарт в САЩ. Селена, заедно с Деми, играе в филма на Дисни Princess protection program, който се излъчва през юни, 2009. Филмът имаше огромен успех с общо 8,5 милиона зрители на премиерата си. Гомез и Ловато записват песента One and the same за филма, която по-късно е реализирана като свободен сингъл. По-късно Селена озвучава принцеса Селения в анимационния филм Arthur and the Revenge of Maltazard. На 28 август, 2009, е премиерата на Wizards of Waverly Place: The Movie, филм, базиран на телевизионните серии на сериала, в който Гомез играе. На премиерата, филмът има 11,4 милиона зрители, ставайки вторият най-гледан Дисни филм след High School Musical 2. Филмът печели награда за "Изключителен детски филм" на 62-те награди Еми. Надявайки се да постигне успех в музиката, Гомез сформира поп-рок бандата Selena Gomez & the Scene чрез договора си с Hollywood Records. Групата издава рекордния си албум през август, същата година, който получава златен сертификат от RIAA. Групата записа песента Naturally, което помогна на Селена да увеличи музикалния си успех. През това време, Гомез и Ник Джонас приключват своята връзка. По-късно, тя беше свързвана с актьора Тейлър Лаутнър за няколко месеца, въпреки че двамата се бяха разделили. След раздялата си с Тейлър, Гомез възобнови връзката си с Ник Джонас; двамата се разделят отново след един месец. Гомез беше част от модната рекламна кампания за училище. Като част от кампанията, Селена е включена в телевизионни реклами. През август, 2009, Гомез е домакин на"Sears Arrive Air Band Casting Call" - да избере пет души за първата по рода си "Sears Air Band", която се представя на MTV Video Music Awards през 2009. Селена беше говорител на Borden Milk и беше включена в печатни и телевизионни реклами на кампанията. Тя беше говорител и на State Farm Insurance и се появи в множество ТВ реклами, които се излъчиха по Disney Channel. През 2009, Селена подписа договор и се снима във филма Ramona and Beezus, филмова адаптация на детски серии от Бевърли Клиъри. Гомез заяви, че няма интерес от вземането на още роли на възрастен, тя каза: "Аз мисля, че съм напълно наясно с моята публика и съм все още дете в себе си. Не бих играла роля на възрастен, не се чувствам комфортно, правейки го и от това да виждам публиката да се чувства некомфортно заради това.". Премиерата на филма е на 23 юли, 2010 и има положителни отзиви. Бандата на Гомез записва своя втори студиен албум през 2010, постигайки по-нататъшен успех, а участниците получиха втори сертификат от RIAA. След като по-рано заяви, че планира да стартира модна линия, Гомез стартира "Dream out Loud by Selena Gomez" през 2010. Колекцията се състои от и включва бохемски рокли, флорални блузки, дънки, поли, якета, шалове и шапки, всички направени от рециклирани и екологични продукти. Селена заяви, че линията отразява собствения ѝ личен стил и представя облеклото като "красиво, женствено и бохемско". По-късно, тя казва: "С моята линия, аз наистина искам да дам опции за обличането, как хората могат да направят свой собствен стил. [...] Аз искам частите да могат да се обличат и събличат лесно, а това тъканите да бъдат екологично чисти и органични е супер важно. [...] Също така, таговете ще бъдат части от някои от моите вдъхновяващи цитати. Аз просто искам да изпратя добро послание.". Гомез си партнира с дизайнерите Тони Мелило и Сандра Кампос, които са работили в големи имена на модни къщи. Гомез казва за партньорството:"Когато срещнах Тони и Сандра, се чувствах комфортно с тях и сега те са като част от семейството ми... Те са толкова креативни и аз обичам това, че мога просто да им се обадя, без значение кога и мога да си говоря с тях за всичко. Те са толкова готини за всичко.". Марката е произведена от Мелило и Кампос, които си партнират с New York-based Adjmi Apparel, сформиран от Adjmi CH Brands LLC, холдинското дружество за марката. На 27 февруари, 2011, Гомез присъстваше на 2011 Vanity Fair Oscar party заедно с канадския певец Джъстин Бийбър, потвърждавайки няколко месечната спекулация на медиите, че двамата са заедно. Двойката много бързо спечели вниманието на медиите и тя беше наречена "Джелена" в сайтовете. Гомез участва във филма Monte Carlo през 2011 година. За да изпълни ролята си, Селена е взимала уроци по поло и е имала две седмици на вокално упражнение, за да научи различния британски акцент. Гомез има малка роля в The Muppets и се появява в сериала на Дисни So Random!. Selena Gomez & the Scene записват третия си и последен студиен албум през 2011. Албумят получава сертификат от RIAA. На 14 юли, 2011, беше обявено, че Гомез е подписала лиценз с Adrenalina, марка за екстремни спортове и приключенски теми, за да произвежда и разпространява марката аромата на Гомез. Председателят на Adrenalina, Илия Лека, казва: "Ние сме изключително ентусиазирани от възможността да работим с госпожица Гомез и ще разкрием повече подробности, отнасящи се за аромата, тъй като се приближаваме към датата на старта.". По-късно, Селена пусна на пазара едноименния си парфюм.


Студийни албуми[редактиране | редактиране на кода] • Kiss & Tell (2009) • A Year Without Rain (2010) • When the Sun Goes Down (2011) • Stars Dance (2013) • For You (2014) Ремикс албуми[редактиране | редактиране на кода] • The Club Remixes (2010) Сингли[редактиране | редактиране на кода] • Falling Down (2009) • Naturally (2010) • Round & Round (2010) • A Year Without Rain (2010) • Who Says (2011) • Love You Like a Love Song (2011) • Hit the Lights (2012) • Come & Get It (2013) • Slow Down (2013) • The heart wants what it wants (2014) Видеоклипове[редактиране | редактиране на кода] Видеоклип Премиера Албум Falling down 2009 Kiss & tell Naturally 2009 Kiss & tell Round & round 2010 A year without rain A year without rain 2010 A year without rain Who says 2011 When the sun goes down Love you like a love song 2011 When the sun goes down Hit the lights 2011 When the sun goes down Come & get it 2013 Stars dance Slow down 2013 Stars dance The heart wants what it wants 2014 I Want you to know 2015 Турнета[редактиране | редактиране на кода] • Selena Gomez & the Scene: Live in Concert (2009-2010) • A Year Without Rain Tour (2010-2011) • We Own the Night Tour (2011) • Stars Dance Tour (2013) Филмография[редактиране | редактиране на кода] Филми[редактиране | редактиране на кода] Година Заглавие на български Оригинално заглавие Роля Бележки 2003 „Деца шпиони 3-D:Играта свърши“ „Spy Kids 3-D: Game Over“ Waterpark Girl Малка роля 2005 „Уокър :Тексаския рейнджър“ „Walker, Texas Ranger: Trial by Fir“ Julie Поддържаща роля 2008 „Още една история за Пепеляшка“ „Another Cinderella Story“ Mary Santiago Главна роля 2009 „Програма за защита на принцесите“ „Princess Protection Program“ Carton Mayson Главна роля 2008 „Хортън“ „Horton Hears a Who!“ Хелга Глас 2009 „Артур и отмъщението на Малтазар“ „Arthur and the Vengeance of Maltazard“ Принцеса Селения Глас 2010 „Рамона и Бийзъс“ „Ramona and Beezus“ Беатрис "Бийзъс" Главна роля 2011 „Монте Карло“ „Monte Carlo“ Грейс Главна роля 2011 „Мъпетите“ „The Muppets“ себе си Малка роля) 2012 „Хотел „Трансилвания““ „Hotel Transylvania“ Мейвис (глас) 2013 „Купонджийки“ „Spring Breakers“ Фейт Главна роля 2013 „Бягството“ „Getaway“ The Kid Главна роля 2013 „Афтършок“ „Aftershock“ VIP girl Малка роля 2014 „Лошо държание“ „Behaving Badly“ Нина Пенингтън Главна роля 2014 „Без компас“ „Rudderless“ Кейт Ан Лукас Главна роля 2014 „В търсене“ „Searching“ Вайълет Главна роля Филми за телевизия[редактиране | редактиране на кода] Година Заглавие на български Оригинално заглавие Роля Бележки 2005 „Walker, Texas Ranger: Trial by Fire“ „Walker, Texas Ranger: Trial by Fire“ Джули Малка роля 2006 „Brain Zapped“ „Brain Zapped“ Емили Грейс Гарсия Малка роля 2008 „Още една история за Пепеляшка“ „Another Cinderella Story“ Мери Сантяго Главна роля 2009 „Програма за защита на принцеси“ „Princess Protection Program“ Картър Мейсън Главна роля 2009 „Магьосниците от Уейвърли Плейс:Филмът“ „Wizards of Waverly Place: The Movie“ Алекс Русо Главна роля Телевизия[редактиране | редактиране на кода] Година Заглавие на български Оригинално заглавие Роля Бележки 2002–2003 „Барни и Приятели“ „Barney & Friends“ Гиана 2006 „Лудориите на Зак и Коди“ „The Suite Life of Zack & Codys“ Гуен (season 2, episode 22) "A Midsummer's Nightmare" 2007-2011 „Магьосниците от Уейвърли Плейс“ „Wizards of Waverly Place“ Алекс Русо Главна роля 2007-2008 „Хана Монтана“ „Hannah Montana“ Микаела (season 2, episode 13) "I Want You to Want Me... to Go to Florida" (season 2, episode 18) "That's What Friends Are For?" = Сузана | (Шеметен Бяг) (сезон 5, епизод 405) (season 2, episode 22) "(We're So Sorry) Uncle Earl" 2009 „Съни на алеята на славата“ „Sonny With a Chance“ Себе си (season 1, episode 13) "Battle of the Networks' Stars" 2009 „The Suite Life on Deck“ „The Suite Life on Deck“ Алекс Русо (season 1, episode 21) "Double-Crossed"

Техники за цитиране на източници

За нуждите на цитирането на източници и въвеждането на пояснителни бележки под линия, са реализирани две различни техники: XML-етикети (достъпни в уики-софтуера благодарение на разширението Cite) и локално създадени шаблони. Целта и в двата случая е да се създават двупосочни връзки между различни места в страницата - мястото в текста, което се нуждае от пояснение или цитиране, и мястото извън текста, където се появява това пояснение или цитиране.

Бележките могат да съдържат както обикновен текст, така и вътрешни и външни препратки, шаблоните за библиографски данни, посочени по-горе, други шаблони, например {{en икона}}, {{imdb title}}, {{imdb name}} и т.н.

Общото между двете техники е, че визуално изглеждат еднакви и използват автоматична номерация. По тази причина, е непрепоръчително (макар и възможно) двете техники да се прилагат едновременно в рамките на една страница.

Различното между двете техники е мястото, където се въвежда пояснителният текст. При етикетите той се разполага in situ, в рамките на текста, а при шаблоните — пояснителният текст е изнесен извън текста, под линия. Тази разлика се усеща най-вече при редактирането на страницата по раздели.

Благодарение на настройка на стиловия файл на сайта, при щракване на някоя от двупосочните препратки в двойката, съответната ѝ се откроява на син фон от останалите в текста.

Стана дума, че и двете техники ползват автоматична номерация. В тази връзка е нужно следното уточнение: при цитирания на източници в Уикипедия е нежелателна употребата на иначе стандартните за хартиените публикации означения „Пак там“ и „Ibid“. Тъй като номерацията на цитиранията е автоматична, тя може динамично да се промени при добавяне на нов източник към твърдение в началото или в средата на текста. Ако се окаже, че нов източник се е „вклинил“ между два стари — първият описан подробно, а вторият означен с „Пак там“, то ще настъпи автоматична преномерация и ще се загуби смисълът на означението „Пак там“.

Цитиране с етикети

При тази техника пояснителният текст се разполага между отварящия и затварящия етикет <ref> и </ref> в рамките на текста, и после всички цитирания се събират на едно място, указано с етикета <references/>. Най-често се използват само тези два етикета, но в някои статии има нужда от още два етикета: <ref name> и <ref group>.

  • Когато един източник се посочва на няколко места в текста, е по-икономично и стилно, той да се опише под линия само веднъж. За целта пояснителният текст се разполага само веднъж между етикетите <ref name="..."> и </ref>, а всяко ново извикване на същия източник става само с етикет <ref name="..." />. Името на източника трябва да е уникален (за тази страница) идентификатор на множествената бележка — ключова дума, изписвана на латиница.
  • Когато пояснителните текстове под линия трябва да се разслоят по някакъв критерий и да се групират не само на едно, а на повече места (например част от поясненията са бележки под линия, други са цитирани източници), е необходимо да се използват етикетите <ref group="..."> и <references group="...">. Всяко име на група от референции трябва да е уникален (за тази страница) идентификатор, изписван на латиница.
Пример за реализиране на единични и множествени цитирания

Разиграни са и трите варианта: (1) едно твърдение — един източник, (2) две твърдения — един източник, (3) едно твърдение — два източника.

Бин-сасара (bin-sasara, binsasara още наричана ита-сасара, ita-sasara <ref>[http://www.taiko.com/taiko_resource/history/glossary.html Taiko Glossary (речник на японски музикални термини)]</ref> или кокирико, kokiriko <ref name="knockonwood">[http://www.knockonwood.co.uk/details.asp/percussion/479/buy/kokiriko.htm Kokiriko or Binsasara]</ref>) e музикален перкусионен инструмент от групата на дървените идиофони. Инструментът е от японски произход.<ref name="knockonwood" /><ref>Словарь иностранных музыкальных терминов. Ленинград „Музыка“, 1987</ref>

Източници:
<references/>

Бин-сасара (bin-sasara, binsasara още наричана ита-сасара, ita-sasara[1] или кокирико, kokiriko[2]) e музикален перкусионен инструмент от групата на дървените идиофони. Инструментът е от японски произход.[2][3]

Източници:

  1. Taiko Glossary (речник на японски музикални термини)
  2. а б Kokiriko or Binsasara
  3. Словарь иностранных музыкальных терминов. Ленинград „Музыка“, 1987
Пример за групиране на пояснителни текстове на две места извън текста

Арнолд Франц Валтер Шьонберг (на немски Arnold Franz Walter Schoenberg<ref group="notes">Оригиналното изписване на името му е Schönberg, но когато през 1933 г. композиторът напуска Германия и приема отново юдаизма, официално сменя името си на Schoenberg. На български името му може да се срещне и като Шьонберг, и като Шонберг, както е било правилно според правилата за транскрипции от средата на 20-ти век до 1995 г.</ref>) е австрийски композитор. Най-известен е с модернистичните си приноси към музиката на 20 век: създава музикалната система от дванадесет тона, наречена додекафония, и е един от първите композитори на атонална музика.<ref name="gray">„Пътеводител в класическата музика“, Ан Грей, Изд. „Валент“, София, 1994, ISBN 940-8763-02-8</ref> От 1903 до 1907 г. Арнолд Шьонберг експериментира си с хроматичната хармония; а от следващата година започва да пише атонална музика, овладява музикалния експресионизъм и придава директен израз на чувствата в творбите си. Шокира публиката с дисонанса в своите „Три пиеси за пиано“ и песенния цикъл „Книгата на висящите градини“. Но революционният му стил намира ученици и последователи сред композиторите в лицето на Густав Малер, Антон фон Веберн и Албан Берг, с които Шьонберг се е запознал още с връщането си във Виена през 1903 г. По този начин възниква т.нар. Втора виенска музикална школа (като първата включва Моцарт, Хайдн, Бетховен).<ref name="gray" />

Бележки:
<references group="notes"/>

Източници:
<references/>

Арнолд Франц Валтер Шьонберг (на немски Arnold Franz Walter Schoenberg[notes 1]) е австрийски композитор. Най-известен е с модернистичните си приноси към музиката на 20 век: създава музикалната система от дванадесет тона, наречена додекафония, и е един от първите композитори на атонална музика.[1] От 1903 до 1907 г. Арнолд Шьонберг експериментира си с хроматичната хармония; а от следващата година започва да пише атонална музика, овладява музикалния експресионизъм и придава директен израз на чувствата в творбите си. Шокира публиката с дисонанса в своите „Три пиеси за пиано“ и песенния цикъл „Книгата на висящите градини“. Но революционният му стил намира ученици и последователи сред композиторите в лицето на Густав Малер, Антон фон Веберн и Албан Берг, с които Шьонберг се е запознал още с връщането си във Виена през 1903 г. По този начин възниква т.нар. Втора виенска музикална школа (като първата включва Моцарт, Хайдн, Бетховен).[1]

Бележки:

  1. Оригиналното изписване на името му е Schönberg, но когато през 1933 г. композиторът напуска Германия и приема отново юдаизма, официално сменя името си на Schoenberg. На български името му може да се срещне и като Шьонберг, и като Шонберг, както е било правилно според правилата за транскрипции от средата на 20-ти век до 1995 г.

Източници:

  1. а б „Пътеводител в класическата музика“, Ан Грей, Изд. „Валент“, София, 1994, ISBN 940-8763-02-8

Стандартни грешки при цитирането с етикети

Съобщение за грешката Обяснение на грешката и коригиращо действие
Грешка при цитиране: Присъстват етикети <ref>; липсва етикет <references/> Тази грешка се получава, когато в статията липсва етикетът <references/>, който да обединява всички източници и бележки в текста на едно място. Добавете след края на статията (но преди категориите и междуезиковите препратки) раздел
== Източници ==
<references/>
или
== Бележки ==
<references/>

и съхранете редакцията.

Грешка при цитиране: Грешка в етикет <ref>: грешка в името, например повече от едно име на етикета Тази грешка се получава, когато намерението е било в текста многократно да се използва един и същ източник (бележка), за която цел етикетът <ref> трябва да получи допълнителен идентификатор, състоящ се от латински букви и цифри.

В действителност, идентификаторът е бил поставен, но е било забравено да се напише (или е написано неточно) и името на параметъра, а именно name=. За да поправите грешката, просто добавете name= след етикета <ref> и преди идентификатора, и съхранете редакцията.

Грешка при цитиране: Грешка в етикет <ref>: етикетите без име трябва да имат съдържание Тази грешка се получава, когато са поставени в текста етикетите <ref></ref>, но между тях няма посочен текст на източника (бележката). Възможните решения са:
  • или да се попълни текста на източника (бележката) между етикетите <ref> </ref>,
  • или, в случай, че тези етикети са попаднали в текста по невнимание, да се премахнат. (Пример с "упражнение извън пясъчника")
Грешка при цитиране: Грешка в етикет <ref>: не е подаден текст за бележките на име ... (Пример)

Цитиране с шаблони

Алтернатива на цитирането с XML-етикети е цитирането с шаблоните {{справка}} (в рамките на статията) и {{бележка}} (в съответния раздел под текста). И двата шаблона работят с по един задължителен параметър - идентификатор, който свързва по уникален начин една справка с една бележка.

  • До една и съща бележка под линия могат да сочат справки от няколко места в текста, просто като се използват различни идентификатори за справките и след това преди текста на бележката се сложат съответното количество шаблони „бележка“ със съответните идентификатори на справките.
  • Тъй като при тази техника пояснителните текстове се въвеждат не в рамките на текста, а извън него, групирането им на различни места извън текста е лесно и не се нуждае от допълнителни средства за реализация, а само от тези два шаблона.


Пример за цитиране с шаблони „справка“ и „бележка“

Арнолд Франц Валтер Шьонберг (на немски Arnold Franz Walter Schoenberg{{справка|name}}) е австрийски композитор. Най-известен е с модернистичните си приноси към музиката на 20 век: създава музикалната система от дванадесет тона, наречена додекафония, и е един от първите композитори на атонална музика.{{справка|source1}}

От 1903 до 1907 г. Арнолд Шьонберг експериментира си с хроматичната хармония; а от следващата година започва да пише атонална музика, овладява музикалния експресионизъм и придава директен израз на чувствата в творбите си. Шокира публиката с дисонанса в своите „Три пиеси за пиано“ и песенния цикъл „Книгата на висящите градини“. Но революционният му стил намира ученици и последователи сред композиторите в лицето на Густав Малер, Антон фон Веберн и Албан Берг, с които Шьонберг се е запознал още с връщането си във Виена през 1903 г. По този начин възниква т.нар. Втора виенска музикална школа (като първата включва Моцарт, Хайдн, Бетховен).{{справка|source2}}

Бележки:
* {{бележка|name}} Оригиналното изписване на името му е Schönberg, но когато през 1933 г. композиторът напуска Германия и приема отново юдаизма, официално сменя името си на Schoenberg. На български името му може да се срещне и като Шьонберг, и като Шонберг, както е било правилно според правилата за транскрипции от средата на 20-ти век до 1995 г.

Източници:
* {{бележка|source1}}{{бележка|source2}} „Пътеводител в класическата музика“, Ан Грей, Изд. „Валент“, София, 1994, ISBN 940-8763-02-8

Арнолд Франц Валтер Шьонберг (на немски Arnold Franz Walter Schoenberg[1]) е австрийски композитор. Най-известен е с модернистичните си приноси към музиката на 20 век: създава музикалната система от дванадесет тона, наречена додекафония, и е един от първите композитори на атонална музика.[2]

От 1903 до 1907 г. Арнолд Шьонберг експериментира си с хроматичната хармония; а от следващата година започва да пише атонална музика, овладява музикалния експресионизъм и придава директен израз на чувствата в творбите си. Шокира публиката с дисонанса в своите „Три пиеси за пиано“ и песенния цикъл „Книгата на висящите градини“. Но революционният му стил намира ученици и последователи сред композиторите в лицето на Густав Малер, Антон фон Веберн и Албан Берг, с които Шьонберг се е запознал още с връщането си във Виена през 1903 г. По този начин възниква т.нар. Втора виенска музикална школа (като първата включва Моцарт, Хайдн, Бетховен).[3]

Бележки:

  • Оригиналното изписване на името му е Schönberg, но когато през 1933 г. композиторът напуска Германия и приема отново юдаизма, официално сменя името си на Schoenberg. На български името му може да се срещне и като Шьонберг, и като Шонберг, както е било правилно според правилата за транскрипции от средата на 20-ти век до 1995 г.


Източници:

  • „Пътеводител в класическата музика“, Ан Грей, Изд. „Валент“, София, 1994, ISBN 940-8763-02-8

Шаблони за библиографски данни

Удобен начин за оформяне на библиографските данни на източниците са двата шаблона за цитиране {{цитат книга}} и {{цитат уеб}}.

За публикуваните на хартия източници данните са:

  • Заглавие на публикацията (евентуално: заглавие на сборник или поредица, където публикацията е включена);
  • Имената на автора (евентуално: имената на съавторите, ако има такива, съставител, преводач, ако имат отношение);
  • Издателство, град;
  • Година на издаване (ако е периодично издание: дата, брой, том);
  • ISBN за книги и други непериодични издания, или ISSN за периодични издания;
  • Страница в публикацията, където се намира точният източник за дадено твърдение, към което той е скрепен.

За публикуваните в Интернет източници данните са:

  • Интернет адрес (URL) на уебстраницата, където е публикацията;
  • Заглавие на публикацията;
  • Имената на автора;
  • Уебсайтът-издател, на който е разположена уебстраницата
  • Дата на публикацията (ако е известна),
  • Файлов формат и размер на файла (в случай, че публикацията е достъпна през файл, който трябва да се сваля)

Вижте също

Страници на български език
Страници на английски език
Категории
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Wikipedia:Citing sources в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​