Драгош (войвода): Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Addbot (беседа | приноси)
м Робот: Преместване на 13 междуезикови препратки към Уикиданни, в d:q654356.
Редакция без резюме
Ред 25: Ред 25:
| герб=
| герб=
}}
}}
'''Драгош''' е войвода от [[Марамуреш]], който с унгарска помощ става наместник на земите останали в историята с името [[Молдова]] като [[историко-географска област]].
'''Драгош''' е воевода от [[Марамуреш]], който с унгарска помощ става наместник на [[историко-географска област|историко-географската област]], останала в историята с името [[Молдова]].


Успява да отвоюва тези земи между 1351-1353 с помощта на [[крал на Унгария|унгарския крал]] [[Лайош I]] Велики (Лайош Наги), с цел изтласване на т.нар. [[татари]] от [[Златна орда|Златната орда]], за да се създаде нов отбранителен рубеж срещу ордата по някоя от големите реки в днешна Украйна. В резултат на военната кампания под предводителството на Драгош, монголите се оттегля на изток от река [[Днестър]].
Успява да отвоюва тези земи между 1351-1353 г. с помощта на [[крал на Унгария|унгарския крал]] [[Лайош I]] Велики (Лайош Наги), с цел изтласване на [[татари|татарите]] от [[Златна орда|Златната орда]], за да се създаде нов отбранителен рубеж срещу ордата по някоя от големите реки в днешна Украйна. В резултат на военната кампания под предводителството на Драгош монголите се оттеглят на изток от река [[Днестър]].


След Драгош бъдещото формирование Молдова е оглавено от сина му [[Сас]] (1354-1358) /виж и [[Саси]]/, а след това и от внука на Драгош - [[Балк]] (1359). Той е последния негов наследник (може би по-скоро военен предводител на/в тези земи), след което възниква княжеството на [[Богдан I]], а тази земя на български е обозначавана по негово име като '''Богдания'''.
След Драгош бъдещото формирование Молдова е оглавено от сина му [[Сас]] (1354-1358) /виж и [[Саси]]/, а след това и от внука на Драгош - [[Балк]] (1359). Той е последния негов наследник (може би по-скоро военен предводител на/в тези земи), след което възниква княжеството на [[Богдан I]], а тази земя на български е обозначавана по негово име като '''Богдания'''.


Съгласно [[легенда за основаването на Молдовското княжество|легендата за основаването на княжеството]], Молдова е създадена в резултат на ловуването от Драгош на [[зубър|зубри]], откъдето в герба на Молдова е изобразена главата на зубър.
Съгласно [[легенда за основаването на Молдовското княжество|легендата за основаването на княжеството]] Молдова е създадена в резултат на ловуването от Драгош на [[зубър|зубри]], откъдето в герба на Молдова е изобразена главата на зубър.


== Източници ==
== Източници ==

Версия от 06:01, 28 юни 2015

Драгош
войвода от Марамуреш на унгарска служба
Войводата Драгош на пощенска марка от 1993 г.
Лични данни
Драгош в Общомедия

Драгош е воевода от Марамуреш, който с унгарска помощ става наместник на историко-географската област, останала в историята с името Молдова.

Успява да отвоюва тези земи между 1351-1353 г. с помощта на унгарския крал Лайош I Велики (Лайош Наги), с цел изтласване на татарите от Златната орда, за да се създаде нов отбранителен рубеж срещу ордата по някоя от големите реки в днешна Украйна. В резултат на военната кампания под предводителството на Драгош монголите се оттеглят на изток от река Днестър.

След Драгош бъдещото формирование Молдова е оглавено от сина му Сас (1354-1358) /виж и Саси/, а след това и от внука на Драгош - Балк (1359). Той е последния негов наследник (може би по-скоро военен предводител на/в тези земи), след което възниква княжеството на Богдан I, а тази земя на български е обозначавана по негово име като Богдания.

Съгласно легендата за основаването на княжеството Молдова е създадена в резултат на ловуването от Драгош на зубри, откъдето в герба на Молдова е изобразена главата на зубър.

Източници

  • Богдан, Иоан; Старинные молдавские хроники до Уреке = Vechile cronici moldoveneşti până la Ureche.