Франсоа Мансар: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
мРедакция без резюме
Ред 20: Ред 20:
== Творчество ==
== Творчество ==


Залезът на кариерата на де Брос благоприятства началото на творческия път на Франсоа Мансар като архитект. Кариерата му може да бъде проследена от [[1623]] г. с проектирането на фасадата на [[Църква (сграда)|църква]] в [[Париж]], последвано с годините от редица [[замък|замъци]], църкви и други сгради. При реконструкцията на замъка на [[Гастон Орлеански]] в [[Блоа]] ([[1635]]–[[1638]]) [[покрив]]ът е направен с рязко различаващи се наклони на горната и долната му част, като долната е много по-стръмна и на места прорязана от [[капандура|капандури]]. Този вид покрив по името на Франсоа Мансар се нарича [[мансарда]], независимо че е прилаган – включително и във [[Франция]], и от по-ранни архитекти.
Залезът на кариерата на де Брос благоприятства началото на творческия път на Франсоа Мансар като архитект. Кариерата му може да бъде проследена от [[1623]] г. с проектирането на фасадата на [[Църква (сграда)|църква]] в [[Париж]], последвано с годините от редица [[дворец|дворци]], църкви и други сгради. При реконструкцията на двореца на [[Гастон Орлеански]] в [[Блоа]] ([[1635]]–[[1638]]) [[покрив]]ът е направен с рязко различаващи се наклони на горната и долната му част, като долната е много по-стръмна и на места прорязана от [[капандура|капандури]]. Този вид покрив по името на Франсоа Мансар се нарича [[мансарда]], независимо че е прилаган – включително и във [[Франция]], и от по-ранни архитекти.


Най-цялостно съхранената творба на Франсоа Мансар е [[дворец]]ът Мезон (Maisons), известен и като Château de Maisons-Laffitte<ref>Виж и на френски език [https://fr.wikipedia.org/wiki/Ch%C3%A2teau_de_Maisons-Laffitte Château de Maisons-Laffitte]</ref>.
Най-цялостно съхранената творба на Франсоа Мансар е [[дворец]]ът Мезон (Maisons), известен и като Château de Maisons-Laffitte<ref>Виж и на френски език [https://fr.wikipedia.org/wiki/Ch%C3%A2teau_de_Maisons-Laffitte Château de Maisons-Laffitte]</ref>.

Версия от 16:19, 16 август 2015

Франсоа Мансар
François Mansart
Френски архитект

Роден
Починал
Семейство
Други родниниЖул Ардуен-Мансар
Франсоа Мансар в Общомедия

Франсоа Мансар, роден в Париж на 23 януари 1598 г. и починал пак там на 23 септември 1666 г., е френски архитект с важен принос за установяването на класицизма в бароковата архитектура от средата на 17-ти век във Франция.

Биография

Франсоа Мансар е внук на майстор[1] зидар[2] и син на майстор дърводелец[3]. Фактически без системно образование, след смъртта на баща му през 1610 г. обучението му е поето от роднина – съпруг на по-голяма негова сестра, който е архитект и скулптор. По-късно работи като помощник (чирак) при Саломон де Брос (Salomon de Brosse), изтъкнат и успешен архитект по време на царуването на Анри IV и регентството на Мария Медичи, и е силно повлиян от него.

Творчество

Залезът на кариерата на де Брос благоприятства началото на творческия път на Франсоа Мансар като архитект. Кариерата му може да бъде проследена от 1623 г. с проектирането на фасадата на църква в Париж, последвано с годините от редица дворци, църкви и други сгради. При реконструкцията на двореца на Гастон Орлеански в Блоа (16351638) покривът е направен с рязко различаващи се наклони на горната и долната му част, като долната е много по-стръмна и на места прорязана от капандури. Този вид покрив по името на Франсоа Мансар се нарича мансарда, независимо че е прилаган – включително и във Франция, и от по-ранни архитекти.

Най-цялостно съхранената творба на Франсоа Мансар е дворецът Мезон (Maisons), известен и като Château de Maisons-Laffitte[4].

Източници

Бележки

  1. Човек със специфични умения в дадена област на занаятите.
  2. Строителен работник, който зида, гради зидове, сгради.
  3. Човек, който изработва мебели, дървени части (врати, прозорци) на сгради и други изделия от дърво.
  4. Виж и на френски език Château de Maisons-Laffitte