Диаконикон: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
BotNinja (беседа | приноси)
м Шаблон:1911 => Шаблон:Brit11
Miguel de B. (беседа | приноси)
Описанието беше буквално преведено от английски. Направих граматически поправки, но моля да разгледате и преведете грамотно!
Ред 1: Ред 1:
[[Image:Yarspas.jpg|thumb|Тройни апсиди на православна църква. Олтар е най-голямата средна апсида, протесис е в дясно и диаконикон е апсидата в ляво ]]
[[Image:Yarspas.jpg|thumb|Тройни апсиди на православна църква. ''Олтар'' е най-голямата средна апсида, ''протезис'' е вдясно и ''диаконикон'' е апсидата вляво ]]


'''Диаконикон''' ({{lang-el|Διακονικόν, ''diakonikon''}}; [[Църковнославянски език]]: ''diakonik'') е името, дадено на камерата от южната страна на централната [[апсида]] на църквата, където се пазят одежди, книги итн., които се използват в богослуженията(свещените съдове се съхраняват в [[протезис]]а, северната страна на светилището) в [[Източнокатолически църкви|източнокатолическата]] и [[Православна църква|православната]] църква.
'''Диаконикон''' ({{lang-el|Διακονικόν, ''diakonikon''}}; [[Църковнославянски език]]: ''diakonik'') е името, дадено на камерата от южната страна на централната [[апсида]] на църквата, където се пазят одежди, книги итн., които се използват в богослуженията (свещените съдове се съхраняват в [[протезис]]а, северната страна на светилището) в [[Източнокатолически църкви|източнокатолическата]] и [[Православна църква|православната]] църква.


Диакониконът съдържа ''thalassidion'' ([[умивалник]]) мивка, на която канализация се събира в почетно място, където течности, като вода се използва за измиване на светите неща и чак след това се изхвърля. Тази вова може да се използва от духовенството за измиване на ръце преди започване на [[Божествената литургия]]. Диканиконът обикновено имат шкафове или чекмеджета, където одежди и църковни завеси ([[антепендия]]) могат да се съхраняват безопасно. Тук се съхраняват и резервирания въглен, и място за загряване на'' [[Зеон(литургия) |Зеон]]'', (Вряща вода, която се излива в [[потир (чаша)|потир]] преди причастие, хавлии и други необходими предмети.
Диакониконът съдържа ''thalassidion'' ([[умивалник]]) мивка, чиято канализация се събира в почетно място, където течности, като вода, се използват за измиване на светите неща и чак след това се изхвърля. Тази вода може да се използва от духовенството за измиване на ръце преди започване на [[Божествената литургия]]. Диакониконите обикновено имат шкафове или чекмеджета, където одежди и църковни завеси ([[антепендия]]) могат да се съхраняват безопасно. Тук се съхраняват и въгленът, и мястото за загряване на'' [[Зеон(литургия) |Зеон]]'' (вряща вода, която се излива в [[потир (чаша)|потир]] преди причастие, хавлии и други необходими предмети).


Само [[епископ]]ите или [[свещеник]]ът може да заседава в [[светилище]]то, но и [[дякон]]ите духовенството може да заседава в диаконикона, когато те не са необходими за основната си цел. Тъй като диакониконът се намира зад [[иконостас]]а то се счита за свято място и само тези, които имат специфична литургична задължението могат да влизат вътре. Както и останалите разпоредби отнасящи се до влизането в светилища те се прилагат и тук.
Само [[епископ]]ите или [[свещеник]]ът може да заседава в [[светилище]]то; [[дякон]]ите и свещенослужителите може да седят в диаконикона, когато те не са необходими за основната си цел. Тъй като диакониконът се намира зад [[иконостас|иконостаса,]] то се счита за свято място и само тези, които имат специфично литургично задължение, могат да влизат вътре.


По време на управлението на [[Юстин II]] (565-574), по което време се прави промяната в [[литургия]]та, диаконикон и [[протезиса]] започват да се обособяват в отделни [[апсида|апсиди]] в източния край на светилището. Преди това е имало само една [[апсида]].
По време на управлението на [[Юстин II]] (565-574), по чието време се прави промяната в [[литургия]]та, диакониконът и [[Протезис|протезисът]] започват да се обособяват в отделни [[апсида|апсиди]] в източния край на светилището. Преди това е имало само една [[апсида]].


В цъкри в централна [[Сирия]], от по-ранен период, диакониконът е правоъгълна, странична апсида на [[Kalat-Seman]], добавена по-късно.
В църкви в централна [[Сирия]] от по-ранен период диакониконът е правоъгълна, странична апсида на [[Kalat-Seman|''Kalat-Seman'']], добавена по-късно.


== Вижте също ==
== Вижте също ==

Версия от 14:07, 24 октомври 2015

Тройни апсиди на православна църква. Олтар е най-голямата средна апсида, протезис е вдясно и диаконикон е апсидата вляво

Диаконикон (Шаблон:Lang-el; Църковнославянски език: diakonik) е името, дадено на камерата от южната страна на централната апсида на църквата, където се пазят одежди, книги итн., които се използват в богослуженията (свещените съдове се съхраняват в протезиса, северната страна на светилището) в източнокатолическата и православната църква.

Диакониконът съдържа thalassidion (умивалник) мивка, чиято канализация се събира в почетно място, където течности, като вода, се използват за измиване на светите неща и чак след това се изхвърля. Тази вода може да се използва от духовенството за измиване на ръце преди започване на Божествената литургия. Диакониконите обикновено имат шкафове или чекмеджета, където одежди и църковни завеси (антепендия) могат да се съхраняват безопасно. Тук се съхраняват и въгленът, и мястото за загряване на Зеон (вряща вода, която се излива в потир преди причастие, хавлии и други необходими предмети).

Само епископите или свещеникът може да заседава в светилището; дяконите и свещенослужителите може да седят в диаконикона, когато те не са необходими за основната си цел. Тъй като диакониконът се намира зад иконостаса, то се счита за свято място и само тези, които имат специфично литургично задължение, могат да влизат вътре.

По време на управлението на Юстин II (565-574), по чието време се прави промяната в литургията, диакониконът и протезисът започват да се обособяват в отделни апсиди в източния край на светилището. Преди това е имало само една апсида.

В църкви в централна Сирия от по-ранен период диакониконът е правоъгълна, странична апсида на Kalat-Seman, добавена по-късно.

Вижте също

Източници

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Diaconicon в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​

Тази статия включва текст от Encyclopædia Britannica Eleventh Edition, която днес е обществено достояние.

Шаблон:Архитектура-мъниче