Капитан на кораб: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Редакция без резюме
Ред 7: Ред 7:
В Дъноуглубителния [[флот]] '''капитана''' на съда се нарича '''багермайстор'''<ref>Российская морская энциклопедия. Том первый. Судостроение, 2007</ref>.
В Дъноуглубителния [[флот]] '''капитана''' на съда се нарича '''багермайстор'''<ref>Российская морская энциклопедия. Том первый. Судостроение, 2007</ref>.


В гражданската [[авиация]] '''капитан''' се нарича командира [[воздухоплавателен съд|воздухоплавателния съд]].
В гражданската [[авиация]] '''капитан''' се нарича командира [[летателен апарат|въздухоплавателния съд]].


Закон предоставляет капитану морского судна очень большие полномочия, вплоть до применения силы, например, для подавления [[мятеж]]а или для защиты от нападения [[пират]]ов. Во многих случаях даже лицо, старшее по званию или [[должность|должности]] не имеет права отдавать приказы в обход капитана.
Закона предоставя на капитана на морския съд много големи пълномощия, дори и използването на сила, например, за потушаване на [[Въстание|метеж]] или за защита от нападение на [[пират]]и. В много случаи даже лице, старши по звание или длъжност няма права да издава заповеди в обход на капитанските.


С други думи, капитана има абсолютното право във вземането на решения, свързани с безопасността на съда, товара и екипажа, които не са ограничени от никакви субординационни обстоятелства.
Другими словами, капитан имеет абсолютное право в принятии решений, связанных с безопасностью судна, груза и экипажа, не ограниченное никакими субординационными обстоятельствами.


[[Държавата на флага|Държавите на флага]], които не попадат под определението за [[Удобен флаг|удобния флаг]], изискват капитана на съда да има гражданството на страната, под флага на която плава съда.
[[Государство флага|Государства флага]], которые не подпадают под определение [[Удобный флаг|удобного флага]], требуют, чтобы капитан судна имел гражданство страны, флаг которой несёт судно.


== Източници ==
== Източници ==

Версия от 15:13, 4 ноември 2015

1941

Капита́н – морски термин, означаващ длъжностно лице, оглавяващо екипажа на граждански плавателен съд (кораб), който е отговорен за неговите действия, в щатни ситуации е необходимо и задължително наличието на висше морско образование и капитанско звание (щурман – представител на корабовладелеца и товаровладелците по отношение на дългове и искове, обусловени от нуждите на съда, товара и плаването, при липса на други техни представители (например, той има правото да продава част от товара или корабното имущество, за закупуване в чуждо пристанище на гориво, необходимо за завършване на рейса).

Той също така е отговорен за управлението на съда, в неговите задължения влиза осигуряването на безопасно плаване, поддържането на реда на командваната от него плаваща единица, предотвратяването на всяка вреда по съда, хората на него и товарите. Неговите разпореждания в пределите на неговите пълномощия са задължителни за всички лица, намиращи се на съда, той има право да изолира всяко лице, чиито действия застрашават безопасността на съда и хората, и да провожда дознание в случай на извършено престъпление на борда, контролира набора и уволнението на членовете на екипажа, използва мерки за поощрения и санкциониране, изпълнява нотариалните функции на кораба (при раждане, смърт, съставяне на завещания и т.н.), – организира Аварийно-спасителните и другите неотложни работи при получаване на сигнал за бедствие от друг съд, оглавява борбата за живучест на съда (своя); а при необходимост – го оставя последен, вземайки корабния, машинния и радиотелеграфните дневници, картите на курса, документи и ценности. Капитана съхранява своите права и след гибелта на съда, до завръщането на екипажа в родината. Взема всички необходими мерки за предотвратяване на пленяването на съда от врага във военно време и пирати – в мирно. Взаимодействията на капитана с лоцманите е регламентирано със специални правила. Във военноморската практика пълномощия, правата и задълженията на капитана са регламентирани с Корабния устав на Военноморския флот.

В Дъноуглубителния флот капитана на съда се нарича багермайстор[1].

В гражданската авиация капитан се нарича командира въздухоплавателния съд.

Закона предоставя на капитана на морския съд много големи пълномощия, дори и използването на сила, например, за потушаване на метеж или за защита от нападение на пирати. В много случаи даже лице, старши по звание или длъжност няма права да издава заповеди в обход на капитанските.

С други думи, капитана има абсолютното право във вземането на решения, свързани с безопасността на съда, товара и екипажа, които не са ограничени от никакви субординационни обстоятелства.

Държавите на флага, които не попадат под определението за удобния флаг, изискват капитана на съда да има гражданството на страната, под флага на която плава съда.

Източници

  1. Российская морская энциклопедия. Том первый. Судостроение, 2007

Вижте също

Литература

  • Морской энциклопедический словарь. Том второй. К—П. «Судостроение». Санкт-Петербург. 1993. С. 28, 29
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Капитан судна“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​