Димитър Цветков (офицер): Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
мРедакция без резюме
м →‎Бележки: обединение на портали редактирано с AWB
Ред 20: Ред 20:
<references />
<references />


{{Портал Военна история на България}}
{{Портал|Военна история на България|Македония}}
{{Портал Македония}}


{{СОРТКАТ:Цветков, Димитър}}
{{СОРТКАТ:Цветков, Димитър}}

Версия от 14:03, 10 ноември 2015

Димитър Цветков
български офицер и революционер
Димитър Цветков със съпругата му Вера
Димитър Цветков със съпругата му Вера

Роден
неизв.
Починал

Учил вНационален военен университет

Димитър Кузманов Цветков е български офицер и революционер, горянин, борец срещу комунистическата власт в България, и в частност в Пиринска Македония, след Деветосептемврийския преврат.

Биография

Димитър Цветков е роден в битолското село Смилево. Баща му загива през войните за национално обединение Димитър е отгледан в полка, в който е служил убитият му баща. Завършва Военното училище в София, а през 1941 година заминава за Вардарска Македония след разгрома на Югославия. По време на Българско управление в новоприсъединените земи е командир на ловна дружина (контрачета) в Скопие и като такъв участва във всички антипартизански акции.

След Деветосептемврийския преврат от 1944 година Димитър Цветков потърсен от Титовите партизани, за да бъде съден. Поради факта, че е офицер доброволец на фронта, не бива осъден нито в Югославия, нито в комунистическа България. Уволнява се от армията с чин полковник. Включва се в дейността на Българския земеделски народен съюз - Никола Петков, но решава да избяга през границата в Гърция.

На 8 март 1948 година, заедно с подполковник Стойно Бачийски, се присъединява към четата на Герасим Тодоров и отговаря за бойната подготовка в нея. Заловен след като четата е разбита и е осъден на смърт по чл.1, ал. 1 от ЗЗНВ[1]. Присъдата е изпълнена на 17 май 1949 година, семейството му е изселено от София и репресирано[2].

Бележки

  1. Ангелов, Веселин, „Отличен българин с името Герасим“, СамИздат, второ издание, 2008 год., меки корици, 234 стр., ISBN 9789546170347
  2. Велковска, Мария. Една обикновена история за "враг на народа", http://www.dnevnik.bg, 1.02.2013 г.