Битка при Търново (1877): Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
BotNinja (беседа | приноси)
м Шаблон:Инфокутия военен конфликт → Шаблон:Военен конфликт
Ред 36: Ред 36:
<references />
<references />


[[Категория:Битки през Руско-турската война (1877-1878)|Търново]]
[[Категория:Битки през Руско-турската война (18771878)|Търново]]
[[Категория:История на Велико Търново]]
[[Категория:История на Велико Търново]]

Версия от 16:45, 22 ноември 2015

Битка при Търново
Руско-турска война (1877-1878)
Информация
Период25 юни / 7 юли 1877 г.
МястоВелико Търново
РезултатПобеда за Русия
ТериторияБалкански полуостров
Страни в конфликта
РусияОсманска империя
Командири и лидери
генерал-лейтенант Йосиф Гурко
Сили
Преден отрядТърновски османски гарнизон

Битката при Търново е част от настъплението на Предния отряд в съответствие с руския план за действие в началния период на Руско-турската война (1877-1878). Довежда до освобождаването на Търново от османско иго.

Оперативна обстановка

След успешното преминаване на Дунав при Свищов съгласно руския план за действие е сформиран Преден отряд (командир, генерал-лейтенант Йосиф Гурко). Неговата задача е да настъпи стремително по направлението Свищов - Търново - проходите на Централна Стара планина - Стара Загора - Одрин, като използва стратегическата изненада и отсъствието на значителни османски сили.

На 25 юни / 7 юли 1877 г. авангардът на Предния отряд се сблъсква с авангарда на Търновския османски гарнизон при подстъпите на Търново. В ожесточената конна схватка, отстъплението на османските сили се превръща в бягство. Предприето е усилено разузнаване в направление на Велико Търново с конни разезди. Генерал-лейтенант Йосиф Гурко използва обстановката и превръща разузнаването в настъпление за освобождаването на града.

Освобождение на Търново

Драгунската бригада извършва обходна маневра и настъпва по шосето Севлиево - Търново. Обстрелвана е от противниковата артилерия, разположена на десния бряг на Янтра южно от града. XVI-а конна батарея (на подполковник Ореус) заема позиция и след няколко залпа прогонва османската артилерия. Пренася огъня срещу пехотата. Нейният фланг е атакуван от Казанския конен полк. Османските части (4 000 войника) не издържат на удара, изоставят позициите и се изтеглят по направлението към Осман пазар (днес Омуртаг). Преследвани са до свечеряване от Драгунската и Донската казашка бригада. Към 17.00 часа в Търново влиза първата казашка сотня, водена от кназ Алексей Церетели. Пленени са значителни количества боеприпаси и продоволствие.[1]

Бележки

  1. Сб. по описание Русско-турецкой войне 1877-1878 г.г. на Балканском полуострове ,т.I ч. I, СПб., 1901