Архангел: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
[[Файл:Paolo de Matteis - The Annunciation.jpg|300px|мини|вдясно|''Благовещение'' от Паоло де Матей]]
[[Файл:Paolo de Matteis - The Annunciation.jpg|300px|мини|вдясно|''Благовещение'' от Паоло де Матей]]
'''Архангел''' /ˌɑrkeɪndʒəl/ е ангел от висок ранг. Същества, подобни на архангели са открити в редица религиозни традиции, но думата "архангел" обикновено се свързва с авраамическите религии.
'''Арха́нгел''' ({{lang-el|αρχι-}}, "главен, старши, идващ пръв" + {{lang-el|άγγελος}}, "вестител, посланик, пратеник") - е старши [[ангел]] според [[християнство|християнската]] теология.


Думата архангел произлиза от гръцката дума ''ἀρχάγγελος'' (''arch''+ ангел, буквално главен ангел)<ref>[http://www.etymonline.com/index.php?term=archangel&allowed_in_frame=0 archangel]". Online Etymology Dictionary</ref>.

==Описание==
В системата на [[ангел]]ската йерархия на [[Псевдо-Дионисий Ареопагит]] това е осмият от деветте ангелски рангове. Думата "архангел" в [[Библия]]та се появява за пръв път в [[Трета книга на Ездра]] (4:36), където така е наречен ангелът Иеремиил. Впоследствието това наименование се възприема и от новозаветните автори (Иуд. 1:9; 1 Сол. 4:16) и християнската литература.
В системата на [[ангел]]ската йерархия на [[Псевдо-Дионисий Ареопагит]] това е осмият от деветте ангелски рангове. Думата "архангел" в [[Библия]]та се появява за пръв път в [[Трета книга на Ездра]] (4:36), където така е наречен ангелът Иеремиил. Впоследствието това наименование се възприема и от новозаветните автори (Иуд. 1:9; 1 Сол. 4:16) и християнската литература.



Версия от 09:51, 28 ноември 2015

Благовещение от Паоло де Матей

Архангел /ˌɑrkeɪndʒəl/ е ангел от висок ранг. Същества, подобни на архангели са открити в редица религиозни традиции, но думата "архангел" обикновено се свързва с авраамическите религии.

Думата архангел произлиза от гръцката дума ἀρχάγγελος (arch+ ангел, буквално главен ангел)[1].

Описание

В системата на ангелската йерархия на Псевдо-Дионисий Ареопагит това е осмият от деветте ангелски рангове. Думата "архангел" в Библията се появява за пръв път в Трета книга на Ездра (4:36), където така е наречен ангелът Иеремиил. Впоследствието това наименование се възприема и от новозаветните автори (Иуд. 1:9; 1 Сол. 4:16) и християнската литература.

В каноничните книги на Библията като архангел непосредствено е посочен само Михаил, но съгласно второканоничните библейски книги и църковните предания и традиции архангелите са няколко. Според второканоничната Книга на Товит (12:15) седем са светите ангели, които възнасят молитвите на светиите и възлизат пред славата Господна.

Православната църква почита Седем свети архангели, които според християнското учение стоят пред престола Господен. Това са : Михаил, Гавриил, Рафаил, Уриил, Салатиил, Йехудиил, Варахиил.

Известни са от християнските книги и предания още архангелите Иеремиил, Сихаил, Задкиил, Йофиил и други. Всеки от главните ангели има различни служения, особеностите на които са отразени и в техните имена.

Първостепенно място сред тях заема архангел Михаил (Шаблон:Lang-he - "Кой е като Бог") . В Библията е наречен "вожд на войнството Господне"(Иис.Нав 5:14-15), тъй като под неговото предводителство небесните сили побеждават дявола. "...И стана война на небето: Михаил и Ангелите му воюваха със змея, а змеят и ангелите му воюваха против тях, но не устояха, и за тях не се намери вече място на небето. И биде свален големият змей, древният змей, наричан дявол и сатана..." (Откр. 12:7-9). В старите времена според Книгата на пророк Даниил (12:1) архангел Михаил е "велик княз, който брани синовете" на израилския народ. В новозаветните времена архистратиг Михаил е главен архангел, предводител на небесните сили и борец против силите на злото и ангелите на тъмнината.

Седемте Велики Архангели
(руска икона, 1900 г.)

Архангел Гавриил (Шаблон:Lang-he - "сила Божия") също се посочва в библейските книги (Дан. 8:16, Лука 1:19). Този архангел е известен като вестител на тайните Божии. Той възвестява на свещеника Захария за раждането на Свети Йоан Кръстител (Лука 1:19) и на Дева Мария за зачатието и раждането на Иисус Христос (Лука 1:26-38).

Събор на Архангел Михаил
(руска икона, XIX век)

Имената на четирима архангели се споменават във второканоничните книги на Свещеното писание. Това са Рафаил (Шаблон:Lang-he - "изцеление Божие") (Тов. 3:16), Уриил (Шаблон:Lang-he — "светлина" или "огън Божий") (3 Ездра 4:1), Салатиил (Шаблон:Lang-he - "молитва към Бога") (3 Езда 5:16,31) и Иеремиил ("височина Божия") (3 Езда 4:36). Архангел Рафаил е Божий изцелител. Архангел Уриил е просветител на душите. Архангел Салатиил се почита като молител и застъпник пред Бога. Архангел Иеремиил съдейства на човека за неговото възвръщане, възвисяване към Бога.

Две архангелски имена - Йехудиил (Шаблон:Lang-he - "хвала Божия") и Варахиил (Шаблон:Lang-he - "благословение Божие") са се съхранили в църковните предания. Архангел Йехудиил е прославител на Господа, а архангел Варахиил – подател на Божиите благословения.

Православната църква почита празника "Събор на архистратиг Михаил и другите безплътни сили" (Архангеловден) на 8 ноември . Празника "Събор на Свети Архангел Гавриил" се чества на 26 март и 13 юли.

Външни препратки

  1. archangel". Online Etymology Dictionary