Френска революционна армия: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
[[Файл:Fusilier Révolution française.jpg|215px|thumb|Линеен [[фузилер]] от Френската революционна армия]]
[[Файл:Fusilier Révolution française.jpg|215px|thumb|Линеен [[фузилер]] от Френската революционна армия]]
'''Френската революционна армия''' ({{lang-fr|Armée révolutionnaire française}}) или още и само '''Революционната армия''' са въоръжените сили на Франция в периода между падането на [[Стар ред|стария ред]] (1792) и възникването на първата [[Френска империя]] на [[Наполеон I Бонапарт]] (1804). Ерата на френската революционна армия се характеризира с революционнен ентусиазъм, както и с недобра военна подготовка, дисциплина и въоръжение. Революционната армия реализира променливи "военни успехи" срещу защитниците на "мракобесието и реакцията" от [[Стара Европа]]. Най-изявените военначалници на революционната армия са генералите [[Жан Моро]], [[Андре Масена]] и сетнешния пръв консул и пръв френски император Наполеон I Бонапарт.
'''Френската революционна армия''' ({{lang-fr|Armée révolutionnaire française}}) или още и само '''Революционната армия''' са въоръжените сили на Франция в периода между падането на [[Стар ред|Стария ред]] (1792) и възникването на първата [[Френска империя]] на [[Наполеон I Бонапарт]] (1804). Ерата на френската революционна армия се характеризира с революционен ентусиазъм, както и с недобра военна подготовка, дисциплина и въоръжение. Революционната армия реализира променливи „военни успехи“ срещу защитниците на „мракобесието и реакцията“ от [[Стара Европа]]. Най-изявените военачалници на революционната армия са генералите [[Жан Моро]], [[Андре Масена]] и сетнешния пръв консул и пръв френски император [[Наполеон I Бонапарт]].


"Революционните промени" по време на френската революция засягат и въоръжените сили на страната (въпреки последвалата [[реставрация]] от [[Свещен съюз|Свещения съюз]] след [[Виенски конгрес|Виенския конгрес]] с края на [[Наполеонови войни|Наполеоновите войни]]), като през 19 век и особено през 20 век по този пръв френски пример като "революционни армии" се самоопределят редица въоръжени формирования, включително и най-вече партизански, а и откровено [[Банда (Византия)|бандитски]]. По принцип съществуването на първата революционна армия се свързва с периода на т.нар. [[революционни войни]] (и като първа част от кампанията на последвалите ги Наполеонови войни).
Революционните промени по време на Френската революция от 1789 г. засягат и въоръжените сили на страната (въпреки последвалата [[реставрация]] от [[Свещен съюз|Свещения съюз]] след [[Виенски конгрес|Виенския конгрес]] с края на [[Наполеонови войни|Наполеоновите войни]]), като през 19 век и особено през 20 век по този пръв френски пример като революционни армии се самоопределят редица въоръжени образувания, включително и най-вече партизански, а и откровено [[Банда (Византия)|бандитски]]. По принцип съществуването на първата революционна армия се свързва с периода на т.нар. [[Революционни войни]] (и като първа част от кампанията на последвалите ги [[Наполеонови войни]]).


== Източници ==
== Източници ==

Версия от 23:04, 2 април 2016

Линеен фузилер от Френската революционна армия

Френската революционна армия (Шаблон:Lang-fr) или още и само Революционната армия са въоръжените сили на Франция в периода между падането на Стария ред (1792) и възникването на първата Френска империя на Наполеон I Бонапарт (1804). Ерата на френската революционна армия се характеризира с революционен ентусиазъм, както и с недобра военна подготовка, дисциплина и въоръжение. Революционната армия реализира променливи „военни успехи“ срещу защитниците на „мракобесието и реакцията“ от Стара Европа. Най-изявените военачалници на революционната армия са генералите Жан Моро, Андре Масена и сетнешния пръв консул и пръв френски император Наполеон I Бонапарт.

Революционните промени по време на Френската революция от 1789 г. засягат и въоръжените сили на страната (въпреки последвалата реставрация от Свещения съюз след Виенския конгрес с края на Наполеоновите войни), като през 19 век и особено през 20 век по този пръв френски пример като революционни армии се самоопределят редица въоръжени образувания, включително и най-вече партизански, а и откровено бандитски. По принцип съществуването на първата революционна армия се свързва с периода на т.нар. Революционни войни (и като първа част от кампанията на последвалите ги Наполеонови войни).

Източници