Музикален стил: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Musicbg (беседа | приноси)
мРедакция без резюме
Musicbg (беседа | приноси)
Редакция без резюме
Ред 19: Ред 19:
Музикалните жанрове се намират в процес на постоянно движение и обновяване. Те не съществуват изолирано един от друг, а постоянно взаимодействат помежду си.
Музикалните жанрове се намират в процес на постоянно движение и обновяване. Те не съществуват изолирано един от друг, а постоянно взаимодействат помежду си.


==Видове музикални жанрове и прикрепените към тях музикални стилове==


*Първични жанрове

Първичните жанрове съществуват в традициите на националните музикални култури. В тях съжителстват музика, слово и танц. Първичните жанрове


==Източници==
==Източници==

Версия от 09:27, 17 април 2016

Музикален стил е понятие, отнасящо се до образната система от изразни средства, обуславящи идейното съдържание на едно музикално произведение и отразяващи неговите естетически възгледи. Понятието има тесен и широк смисъл и често погрешно музикалният стил се свързва с понятието музикален жанр. В тесен смисъл музикалният стил е набор от изразни средства присъщи на даден творец или музикална епоха, напр. композиторския стил на Панчо Владигеров, или стилистиката на Бароковата епоха в музиката . В широк смисъл стиловете са прикрепени към музикалните жанрове и отразяват спецификата на времето, напр. туист е стил, възникнал в началото на 60-те години и е стилова принадлежност към жанра попмузика.


Жанрова принадлежност на музикалните стилове

Жанр е универсална категория, която се среща във всички видове изкуства. Понятието "жанр" най-непосредствено е свързано с френското "genre", което означава род, вид, вкус, обичай. В съществуващите видове изкуства "жанр" има широко разпространение като понятие в различни нюанси. С "жанрова живопис" се определя спецификата на произведения от изобразителното изкуство с битова тематика. В театъра и киноизкуството с "жанрова сцена" се характеризират ярки живописни сцени или картини, изпълнени с колорит, с пъстрота и своеобразна емоционална атмосфера. В музикалното изкуство и наука съществува развита и богата жанрова система, която се заражда и развива още от най-отдалечени исторически времена. Музикалните жанрове представляват видове произведения с определено и практическо приложно предназначение. Музикалните жанрове притежават характерни черти и особености, благодарение на които се разпознават. Произведения с по-ясно проявени жанрови черти се възприемат без усилие дори и в композиции със сложен музикален език. Жанровете отразяват разнообразни жизнени явления, чертите на националната психика и бета, в тях присъстват живителните сили на природата. В музиката на Григ слушателят лесно разпознава свежестта на далечната северна чувствителност, поетиката на скандинавската природа, а в музиката на Пипков и Владигеров ни завладява свежестта и самобитността на българското изкуство. Жанровете в музиката възникват и се оформят при определени социално - исторически условия. Жизнената среда, в която се появяват, отразява особеностите на музикалното мислене, присъщи на историческата епоха, естетиката и творческите възгледи на композиторите. Музикалните жанрове са своеобразно "огледало" на своето време. Но с настъпването на нова историческа епоха някои от тях отмират, докато други продължават да се развиват. Музикалните жанрове се намират в процес на постоянно движение и обновяване. Те не съществуват изолирано един от друг, а постоянно взаимодействат помежду си.

Видове музикални жанрове и прикрепените към тях музикални стилове

  • Първични жанрове

Първичните жанрове съществуват в традициите на националните музикални култури. В тях съжителстват музика, слово и танц. Първичните жанрове

Източници

  • Стоянова, Елена, Музикална литература, Музика, 1988
  • Стоянов, Пенчо, Музикален анализ, Музика, 1969


Вижте също