История на полуостров Морея през Средновековието: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
BotNinja (беседа | приноси)
м Шаблон:Книга инфо → Шаблон:Книга
Редакция без резюме
Ред 56: Ред 56:
[[Категория:История на Гърция]]
[[Категория:История на Гърция]]
[[Категория:Средновековен Пелопонес]]
[[Категория:Средновековен Пелопонес]]
[[Категория:Деспотство Морея]]

Версия от 06:04, 29 май 2016

История на полуостров Морея през Средновековието
Geschichte der Halbinsel Morea während des Mittelalters
Първо издание1830 и 1836 г.
ИздателствоЩутгарт и Тюбинген
Оригинален езикнемски
Жанристория и етнография

бележки

Историята на полуостров Морея през Средновековието (Шаблон:Lang-de) е историко-етнографско изследване на Якоб Филип Фалмерайер (1790-1861) издадено в две части в Щутгарт и Тюбинген, съответно през 1830 и 1836 г.

Славянската гръцка теория

Първата част на книгата излиза в годината на образуване на Кралство Гърция и предизвиква международен отглас не толкова в самата Гърция, колкото в Европа. Фалмерайер става неимоверно известен за времето си със "славянската си докторска дисертация" или с "гръцката си теория". Книгата възбужда духовете в Европа по онова време. Изследването представлява критика на водещото разбиране на историците в Бавария и другаде, че гърците произхождат от древните гърци.

Политико-културен контекст

Книгата има за времето си своеобразен политико-културен контекст.

Короната на нововъзстановената гръцка държава е поверена на монарх от Бавария - Отон I.

Четири години преди излизането на първата част, е издадена история на руската държава на Николай Карамзин, която предизвиква "истинска революционна вълна" в руската историография - в насока към популярния панславизъм по онова време. Това кара немския историограф да "мобилизира" западното обществено мнение към "борба срещу панславистката експанзия" според някои изследователи. Постепенно историята на източния въпрос навлиза в руслото на събитията предизвикали злополучната за Руската империя Кримска война. Руската външна политика по това време започва да се отласква от "гръцкия проект" на Екатерина Велика, заместен от Мегали идеята подкрепяна от Западна Европа. В същност става въпрос за борба за влияние между изтока и запада върху "болния човек" в Голямата игра - Османската империя.

В този смисъл "историята на полуостров Морея през Средновековието" е идеологически обременена, но не и лишена от концептуално основание. Основната теза на книгата е, че през средновековието византийска Гърция е изцяло деелинизирана и пославянчена и, че съвременните елини имат повече славянска, отколкото елинска кръв във вените си. В този контекст Гърция е загубила елинизма си, който е много модерен по онова време в Европа, и народа на древна Елада е придобил друг народностен облик през средновековието. Това се е получило в резултат от "скитската афера", казано с други думи и алегорично, според Фалмерайер.

Предистория

Славяно-скитската теза за произхода на гърците има своя предистория. Още през 1814 г. английския полковник, пътешественик и археолог Уилям Лийк (1777-1860) излага това виждане за частичната славянизация и албанизация на съвременните гърци в своите Researches in Greece. Той е подкрепен от британския политик Лорд Абърдийн (1784-1860).

Критика

Теорията от книгата на Фалмерайер има продължение през 20 век, когато в Третия Райх е публикувано изследването на Макс Фасмер за славяните в Гърция.

Този и други факти дават основание на гръцките историци да се отнасят пренебрежително към основната теза в книгата на Фалмерайер. Те я намират за "архаична" на това основание. По този начин обаче, официалната гръцка историография неглижира етнографските процеси протекли през средните векове на територията на днешна Гърция.

Източници

Вижте също

Външни препратки